Epilepsja

U syna mojej przyjaciółki, Bena, niedawno zdiagnozowano epilepsję. Moją przyjaciółkę niepokoją działania niepożądane leków przeciwdrgawkowych, które lekarz chce przepisać Benowi. Czy istnieją jakieś skuteczne alternatywy dla leczenia epilepsji, które mogłaby wziąć pod uwagę?

20 styczeń 2014
Artykuł na: 9-16 minut

Pierwszą rzeczą, jaką Twoja przyjaciółka powinna zrobić, jest uzyskanie drugiej opinii. Pomimo pozornie oczywistych objawów, jakimi są powtarzające się drgawki, epilepsja może być trudna do prawidłowego zdiagnozowania.

W samym roku 2002 w Anglii i Walii błędnie zdiagnozowano epilepsję u około 92 tys. osób.

Działania niepożądane leków na padaczkę

Leczenie epilepsji obejmuje zazwyczaj podawanie leków przeciwpadaczkowych (ang. AED), inaczej "leków przeciwdrgawkowych". Leki te nie leczą epilepsji, lecz zapobiegają wystąpieniu drgawek przez zmianę aktywności elektrycznej mózgu lub zmianę chemii mózgu. U około dwóch trzecich nowo zdiagnozowanych pacjentów z epilepsją leczenie za pomocą AED całkowicie eliminuje drgawki.

Jednak cena za to jest wysoka, ponieważ leki te mają długą listę działań niepożądanych, obejmującą:

 • senność,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia poznawcze i zaburzenia widzenia,
 • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego,
 • zachowania samobójcze,
 • utratę pamięci,
 • zespół Stevensa-Johnsona (potencjalnie śmiertelny stan nadwrażliwości skóry i błon śluzowych),
 • niewydolność wątroby,
 • niedokrwistość plastyczną.

Jakby tego było mało, same firmy farmaceutyczne przyznają, że AED mogą nasilać drgawki, natomiast ponad jedna trzecia pacjentów w dalszym ciągu ma drgawki, pomimo stosowania leków.

Ponieważ leki na epilepsję mogą mieć poważne działania niepożądane, jak niedokrwistość aplastyczna, rumień wielopostaciowy (zespół Stevensa-Johnsona), utrata pamięci i zachowania samobójcze, by wymienić tylko kilka, Twoja przyjaciółka powinna postarać się skonsultować z dodatkowym specjalistą w celu wykluczenia innych potencjalnych diagnoz.

Jeśli diagnoza epilepsji potwierdzi się, to istnieje wiele alternatywnych, wartych wzięcia pod uwagę sposobów leczenia tego zaburzenia.

Naturalne sposoby leczenia epilepsji

Dieta ketogeniczna skuteczna przy padaczce

Coraz więcej dowodów sugeruje, że zmiana diety może ułatwiać kontrolowanie drgawek. Najskuteczniejsza jest dieta ketogeniczna, bogata w tłuszcze, o znikomej zawartości białka i węglowodanów. Dieta keto może być nawet skuteczniejsza niż większość nowych leków stosowanych obecnie w leczeniu epilepsji.

Dieta ketogeniczna prowadzi do ketozy - podwyższonego poziomu "ketonów" we krwi, czyli stanu, który kontroluje drgawki na drodze niepoznanego jeszcze mechanizmu. Dieta może powstrzymać drgawki, jak również skłonność do rozwoju nawracających, niesprowokowanych drgawek (jak w przypadku epilepsji).

W pewnym badaniu u 38% dzieci przestrzeganie diety ketogenicznej przez trzy miesiące obniżyło występowanie drgawek o ponad połowę w porównaniu z jedynie 6% poprawą w grupie kontrolnej. Co więcej, u 7% dzieci z grupy na diecie częstość drgawek obniżyła się o ponad 90%. W grupie kontrolnej w żadnym przypadku nie udało się uzyskać tak dobrego wyniku. Dieta jest szczególnie skuteczna w przypadku dzieci w wieku 2–5 lat, lecz starsi pacjenci mogą również odnieść korzyści z jej stosowania.

W trwającym osiem miesięcy badaniu przeprowadzonym na grupie 11 dorosłych w wieku 19-45, trzech pacjentów zaobserwowało redukcję drgawek o 90%, trzech innych obniżenie o 50–89%, a jeden obniżenie o mniej niż 50%. Nieistotny jest rodzaj drgawek, jaki występował u uczestników badania - wszyscy zareagowali na dietę.

Dieta ketogeniczna ma jednak swoje wady. Możliwe działania niepożądane obejmują biegunki, odwodnienie, wysoki poziom tłuszczów we krwi i wysoką jej kwasowość, tworzenie się kamieni nerkowych i zmęczenie. Niezbędna jest także suplementacja witamin i minerałów w celu uniknięcia niedoborów pokarmowych.

Problemem jest również to, że dieta keto może utrudnić życie rodzicom, którzy muszą pilnować jej przestrzegania przez dzieci. Jeśli Twoja przyjaciółka chciałaby wypróbować dietę na Benie, powinna to zrobić pod ścisłą kontrolą doświadczonego zespołu specjalistów opieki zdrowotnej, składającego się z lekarza i dietetyka.

Dieta Atkinsa kontra epilepsja

Alternatywą dla diety ketogenicznej jest dieta Atkinsa - która jest czymś więcej niż sposobem na zrzucenie kilogramów. Jest to, podobnie jak dieta ketogeniczna, dieta bogata w tłuszcze, uboga w węglowodany, prowadząca do ketozy, ale jest mniej restrykcyjna niż dieta keto, jeśli idzie o ilość kalorii i białek, dlatego łatwiej jej przestrzegać, a może być równie skuteczna.

Zgodnie z pracą przeglądową stworzoną na podstawie ośmiu badań, u niemal połowy pacjentów przestrzegających diety Atkinsa osiągnięto 50-90% zmniejszenie częstości napadów drgawkowych, natomiast u ponad jednej czwartej udało się zmniejszyć liczbę napadów o ponad 90%.

Wyniki te są bardzo podobne do uzyskanych za pomocą tradycyjnej diety ketogenicznej. Co więcej, w jednym badaniu porównującym efekty stosowania tych dwóch diet u dzieci przez sześć miesięcy nie stwierdzono różnic pomiędzy nimi, jeśli idzie o skuteczność w zmniejszaniu drgawek.

Dieta niskiego IG pomoże w epilepsji

Kolejną dietą wartą wypróbowania jest dieta oparta na IG (indeks glikemiczny), która pozwala na bardziej liberalne spożywanie węglowodanów niż diety ketogeniczna i Atkinsa, ale ogranicza rodzaj produktów zawierających węglowodany do tych, które powodują względnie niewielkie zmiany poziomu glukozy we krwi.

Dietę niskiego IG wypróbowano ostatnio na grupie 76 dzieci, spośród których około 90% miało epilepsję oporną na działanie leków. Po roku stosowania diety u dwóch trzecich badanych obniżono częstość napadów o ponad połowę, a u niemal połowy z nich zaobserwowano ogromną poprawę po upływie zaledwie miesiąca.

W przeciwieństwie do diety ketogenicznej i diety Atkinsa, skuteczność diety niskiego IG jest raczej związana z niskim poziomem cukru we krwi niż z wywoływaniem stanu ketozy. Alergie Zmiany w diecie mogą ułatwić leczenie epilepsji, lecz jeszcze skuteczniejsze może być dotarcie do źródła problemu.

Wielu dietetyków uważa, że źródłem wielu niewyjaśnionych przypadków epilepsji są alergie pokarmowe. Istnieją dowody potwierdzające tę tezę.

U wielu ludzi epilepsję mogą wywoływać pewne pokarmy. Unikanie ich doprowadziło do zmniejszenia częstości drgawek lub nawet do ich całkowitego wyeliminowania.

Twoja przyjaciółka może zabrać Bena na wizytę do wykwalifikowanego naturopaty lub specjalisty od alergii i spróbować stwierdzić, czy jego epilepsja wywołana jest alergenami. Pierwsze na liście podejrzanych są pszenica i nabiał - wydaje się, że epileptycy cierpią na alergię na mleko krowie, astmę i celiakię (alergię na gluten) częściej niż reszta z nas.

Bibliografia

 1. EPILESJA
 2. Seizure, 2006; 15: 598-605
 3. Am Fam Physician, 2001; 64: 91-9; JAMA, 2010; 303: 1401-9
 4. Pediatrics, 2007; 119: 535-43
 5. Lancet Neurol, 2008; 7: 500-6
 6. Epilepsia, 1999; 40: 1721-6
 7. Altern Med Rev, 2007; 12: 9–24
 8. Epilepsia, 2008; 49 Suppl 8: 37-41
 9. Seizure, 2009; 18: 359–64
 10. Epilepsia, 2009; 50: 1118-26
 11. Acta Neurol Scand, 2001; 104: 349-52
 12. Epilepsia, 1989; 30: 84-9
 13. J Altern Complement Med, 2006;
 14. 12: 367-71; Cochrane Database
 15. Syst Rev, 2000; 3: CD001524
 16. Seizure, 2003; 12: 534-8
 17. Clin EEG Neurosci, 2009; 40: 173-9

Suplementy pomocne przy epilepsji

Wykwalifikowany naturopata może także pomóc w ustaleniu, czy u Bena nie występują jakieś niedobory pokarmowe mogące mieć związek z epilepsją - szczególnie niedobór witamin B1, B6 i E oraz magnezu i manganu. Jeśli tak jest, to pomóc może stosowanie suplementów. Istnieje nawet zjawisko znane jako "padaczka spowodowana niedoborem witaminy B6", w którym drgawki można całkowicie kontrolować przez podawanie wysokich dawek tej witaminy.

Zdaniem dr Alana R. Gaby, amerykańskiego specjalisty w dziedzinie dietetyki medycznej, sam niedobór witaminy B6 może nie tyle powodować drgawki, co raczej pogłębiać istniejącą padaczkę.

Wspiera to hipotezę, że w schorzenie zaangażowane mogą być inne, "subtelniejsze" potrzeby żywieniowe Badania faktycznie dowiodły, że suplementacja innych pojedynczych składników pokarmowych może zmniejszać częstotliwość napadów.

W jednym z badań skuteczna okazała się witamina E (alfa-tokoferol), natomiast w innych stwierdzono, że pomocne były magnez, mangan i kwasy tłuszczowe omega-3. Miej jednak świadomość, że niektóre substancje odżywcze, jak np. kwas foliowy i kwasy tłuszczowe omega-6 mogą niekiedy nasilać drgawki.

Epilepsja? Ćwicz jogę

Oprócz zastosowania diety, pomocne w epilepsji może być też uprawianie jogi - ponadto jest to rzecz, którą Ben i jego mama mogliby robić wspólnie. Ta technika ćwiczeń ciała i umysłu zmniejszała częstotliwość występowania drgawek u osób cierpiących na padaczkę (w tym także w niektórych przypadkach lekoopornej epilepsji) w każdym wieku.

Aromaterapia i epilepsja

W leczeniu padaczki może być też pomocna aromaterapia, zwłaszcza w połączeniu z hipnozą.

Jednak stosowania niektórych olejków - np. rozmarynowego, koperkowego, szałwiowego i hyzopowego - lepiej unikać u osób chorych na padaczkę, dlatego upewnij się, że przed zastosowaniem tego sposobu leczenia Twoja przyjaciółka skonsultuje się z doświadczonym aromaterapeutą.

Neurofeedback w terapii epilepsji

Działająca w oparciu o czułą technologię komputerową,technika ta - jeden z podtypów techniki biofeedback - mierzy aktywność elektryczną mózgu i dostarcza informację zwrotną, co pomaga chorym nauczyć się kontrolować drgawki.

Zgodnie z pracą przeglądową opartą na 10 badaniach, około trzy czwarte pacjentów stosujących neurofeedback zgłaszało zmniejszenie tygodniowej liczby napadów drgawek.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny