5 właściwości witaminy C

Badania wykazują, że kwas askorbinowy wspomaga leczenie wielu chorób. I nie chodzi tu jedynie o wysokie dożylne dawki, które mogą zwalczać raka. Tak naprawdę już odpowiednia jego podaż w codziennej diecie może okazać się zbawienna dla całego organizmu.

W 1937 r. węgierski fizjolog Albert Szent-Györgyi otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie witaminy C. Na podstawie swoich badań stwierdził, że jest ona składnikiem niezbędnym w prawidłowym przebiegu komunikacji międzykomórkowej. Zdaniem naukowca im więcej dostarczamy jej do organizmu, tym sprawniej przebiega wymiana elektronowa, której zakłócenie może prowadzić do chorób zakaźnych, alergii czy dolegliwości autoimmunologicznych1. To dlatego w okresie osłabienia dramatycznie rośnie zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.

Wszystko przez to, że witamina C jest silnym antyutleniaczem, który zapobiega "wykradaniu" elektronów z komórek ludzkiego organizmu przez wolne rodniki. Jeśli - zgodnie z teorią wolnorodnikową - przyjmiemy, że większość schorzeń rozwija się w wyniku ich nadmiernej działalności, zwiększenie poziomu kwasu askorbinowego może zatrzymać ich aktywność, a nawet naprawić powstałe już uszkodzenia. Neutralizuje on bowiem reaktywne formy tlenu i azotu, uczestniczy w regeneracji innych antyoksydantów (np. beta-karotenu) i zmniejsza liczbę uszkodzeń DNA2. Oznacza to, że jego działanie jest o wiele szersze niż leczenie przeziębienia!

1 Naprawa uszkodzeń

W kilku eksperymentach wykazano, że witamina C hamuje fragmentację DNA oraz powstawanie uszkodzeń genetycznych w komórkach poddanych działaniu promieniowania jonizującego lub mutagennych substancji chemicznych3. Dzięki temu może mieć zbawienny wpływ na pacjentów poddawanych radio- lub chemioterapii. Działanie to jest nie tylko efektem jej antyoksydacyjnych właściwości. Kwas askorbinowy wpływa też na ekspresję genów uczestniczących w procesach naprawy uszkodzonego DNA oraz hamujących śmierć komórek.

2 Precz z alergią!

W jednym z badań witamina C podawana 3 razy dziennie w rozpylaczu do nosa u 74% uczestników zmniejszyła objawy alergii (takie jak katar, duszności i obrzęk śluzówek)4. W grupie placebo odsetek ten wyniósł 24%. Prawdopodobnie za efekt ten odpowiada fakt, że kwas askorbinowy jest naturalnym hamulcem dla histaminy - mediatora reakcji alergicznej, który uaktywnia się po zetknięciu z alergenem i podrażnia błony śluzowe jelit, nosa, oskrzeli płuc oraz tkankę skórną. Przyjmowanie 2 g witaminy C dziennie już po tygodniu pozwala obniżyć poziom histaminy we krwi o 40%5.

3 Serce pod ochroną

Nawet niewielki niedobór witaminy C może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca czy dusznica bolesna6. To dzięki temu składnikowi naczynia krwionośne są elastyczne i mocne, a każde dodatkowe 500 mg witaminy C dziennie redukuje ryzyko choroby serca bądź wylewu o 11%. Z kolei u osób zmagających się z nadciśnieniem może zmniejszyć ciśnienie krwi o 5 mmHg7. Powinni pamiętać o tym zwłaszcza ludzie sięgający po używki. Wśród ochotników z wysokim spożyciem alkoholu ryzyko bólu serca wywołanego niedokrwieniem spadło dwukrotnie, kiedy jednocześnie spożywali oni witaminę C8. Jako że dym tytoniowy "okrada" organizm z kwasu askorbinowego, palacze są bardziej narażeni na problemy z sercem i potrzebują nawet 2 razy większej jego ilości.

4 Skóra w formie

Z jednej strony witamina C stymuluje wytwarzanie kolagenu, co pozwala utrzymać jędrność i młody wygląd skóry. Z drugiej, jako silny antyoksydant zwalcza atakujące ją wolne rodniki i chroni przed promieniami słonecznymi. I wreszcie po trzecie, dzięki właściwościom przeciwzapalnym sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej i trądzikowej, poprawiając gojenie i rozjaśniając przebarwienia. W jednym z badań 6 miesięcy stosowania kremu z witaminą C w stężeniu 5% poprawiło stan skóry zniszczonej słońcem9. Przede wszystkim spłyciło głębokie bruzdy i zwiększyło elastyczność.

5 Poprawa wzroku

Niedobory witaminy C mogą wiązać się z większym ryzykiem zaćmy (katarakty), czyli choroby będącej najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. W kilku badaniach wykazano, że kwas askorbinowy działa protekcyjnie na soczewkę oka. W jednym z nich zwiększenie jego stężenia we krwi do 49 μmol/l zmniejszyło ryzyko zaćmy o 64%10. Witamina C jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, ponieważ chroni przed oksydacyjnymi uszkodzeniami w siatkówce oka oraz uczestniczy w syntezie kolagenu odpowiedzialnego za trwałość naczyń krwionośnych.

Bibliografia

  1. Exevutive Health 1978; 14: 1-4
  2. Free Radic Res 1997; 27: 533-537; Ann NY Acad Sci 1992; 669: 7-20; Chem Lett 1992; 1789-792
  3. Carcinog Mutagen 2002; 22: 443-450; Acta Biochim. Pol. 2001; 48 (1): 233-240
  4. Ear Nose Throat J 1991; 70: 54-55
  5. J Am Coll Nutr 1992; 11: 172-176
  6. Am J Clin Nutr 1999; 69: 1086-1107
  7. https://goo.gl/GxZz6Y
  8. Am J Epidemiol 2004; 159: 581-588
  9. Exp Dermatol 2003; 12: 237-244
  10. J Nutr. 2002; 132 (6): 1299-1306
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Jeżyny - właściwości lecznicze, zastosowanie

Jeżyny - właściwości lecznicze, zastosowanie

Te ciemnofioletowe owoce to prawdziwa skarbnica składników przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwwirusowych, które poprawiają też trawienie i samopoczucie.

Jak żyć po udarze?

Jak żyć po udarze?

To druga co do częstości przyczyna śmierci, a główna trwałego kalectwa i niepełnosprawności dorosłych. Na szczęście, jak dowodzą wyniki nowych badań, mózg ma niebywałe zdolności do regeneracji. Dlatego warto to wykorzystać, by po udarze jak najszybciej wrócić do zdrowia.

5 sposobów na migrenę

5 sposobów na migrenę

Migrena to trzecia najczęstsza choroba na świecie, i 7. najbardziej utrudniająca codzienne funkcjonowanie1. Oprócz silnego bólu głowy do jej objawów należą nudności, wymioty, ból brzucha oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement należy wybrać, by mieć pewność, że dobrze się on przyswoi?

Unikanie słońca może być szkodliwe

Unikanie słońca może być szkodliwe

Przez lata przekonywano nas, że trzeba unikać słońca, ponieważ nadmierne opalanie może powodować raka skóry. Tymczasem unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne nie jest wskazane, a nawet bywa szkodliwe.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

16 październik 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store