Karm piersią - Twoje dziecko nie będzie mieć kolek!

Jest jeszcze jeden powód, by karmić niemowlęta piersią. Jaki? Mleko matki przygotowuje jelita dziecka do przyjmowania pokarmów stałych.

Artykuł na: 2-3 minuty

Wyniki najnowszego badania dowodzą, że naturalny pokarm matki zmniejsza ryzyko występowania kolek u dziecka podczas wprowadzania nowych pokarmów do jego diety.

Dzieci karmione piersią mają szansę na rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w swoim układzie pokarmowym. Dzięki temu ich jelita są lepiej przygotowane do radzenia sobie z nowymi pokarmami stałymi.

Naukowcy z University of North Carolina zauważyli, że dzieci, które nie były karmione piersią w ciągu pierwszych miesięcy życia, są bardziej podatne na bóle brzucha i kolki niż te, którym podawano mleko matki.

Wprowadzanie pokarmów stałych w ciągu kilku pierwszych miesięcy rozszerzania diety niemowlęcia zmienia skład bakterii w jego jelitach, dlatego przyswajanie nowych pokarmów jest na początku trudne dla bardzo młodego organizmu.

Naukowcy przeprowadzili analizę flory bakteryjnej jelit u dzieci w wieku od 2 tygodnia do 14 miesiąca życia. Uzyskane wyniki wskazują na wyraźne różnice pomiędzy florą bakteryjną dzieci, które były karmione piersią a dziećmi, którym podawano mleko modyfikowane.

Wprowadzanie pokarmów stałych u dzieci karmionych mlekiem matki powoduje, że niemal natychmiast rozpoczyna się u nich produkcja 20 nowych enzymów bakteryjnych. W organizmach niemowląt, którym podawano jedynie mleko modyfikowane, nie stwierdzono obecności podobnych enzymów.

Tekst: Monika Piorun

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny