Pozbądź się złych wspomnień

Naukowcom udało się opracować metodę korekcji wspomnień, która pozwoli usunąć z pamięci złe doświadczenia.

18 maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Chińscy eksperci przeprowadzili badania na myszach. Gryzonie wystawiano na kontakt z dźwiękami o niskiej i wysokiej częstotliwości. Emisji wysokich dźwięków towarzyszyły impulsy prądu puszczane przez łapy zwierząt. Jednocześnie naukowcy obserwowali procesy zachodzące w ciele migdałowym - obszarze mózgu odpowiedzialnym za emocje.

Aktywność mózgu myszy podczas puszczania wysokich dźwięków były silniejsza niż podczas ekspozycji na niskie dźwięki. Zwierzęta zamierały ze strachu.

Naukowcy przystąpili do drugiej fazy eksperymentu. Najpierw wyeliminowali negatywny bodziec w postaci wstrząsów elektrycznych towarzyszących wysokim dźwiękom. Następnie wstrzyknęli gryzoniom specjalnie zmodyfikowane wirusy. Zawierały one geny uwrażliwiające neurony na światło. Geny trafiły bezpośrednio do komórek odpowiedzialnych za złe skojarzenia z wysokimi dźwiękami.

Badacze wystawili myszy na działanie wiązki światła o niskiej częstotliwości, która zerwała połączenia między neuronami odpowiedzialnymi za skojarzenia z wysokimi dźwiękami. Myszy przestały odczuwać strach słysząc wysokie dźwięki1.

Nowa terapia została nazwana optogenetyką. W przyszłości znajdzie zastosowanie w leczeniu osób po traumatycznych doświadczeniach.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny