Co niszczy skórę i jak wygładzić zmarszczki naturalnymi sposobami?

Pozbądź się nieestetycznych bruzd, nie używając botoksu ani wypełniaczy. Dowiedz się co szkodzi Twojej cerze, a co pomoże jej zachować wigor.

17 listopad 2022
Artykuł na: 38-48 minut
Zdrowe zakupy

Kuracje mające na celu zapewnienie sobie młodości stosowano już w czasach starożytnych, a najwcześniejsze wzmianki pochodzą ze starożytnych Chin i Egiptu1. Każdy chyba pamięta opowieści o Kleopatrze kąpiącej się w kozim mleku z dodatkiem miodu. Dziś wiemy, że piękna królowa miała rację - mleko zawiera kwas mlekowy, który silnie nawilża skórę i sprawia, że jest ona gładka, z kolei miód jest bogaty w witaminy, minerały i cukry (glukozę oraz fruktozę), które silnie nawilżają skórę.

Ponadto ma silne działanie przeciwzapalne. Jednak nie była to jedyna dostępna ówcześnie kuracja przeciwstarzeniowa. Starożytni dbali o młody wygląd skóry, wykorzystując moc ziół.

Pragnienie ludzi, by żyć dłużej, być dłużej młodym lub przynajmniej wyglądać młodziej, chyba nigdy nie było tak silne, jak obecnie, gdy dzięki postępowi nauki i medycyny jesteśmy coraz dłużej aktywni społecznie, seksualnie i fizycznie2. Dlaczego nasze zmarszczki miałyby nam przypominać o nieubłaganym upływie czasu?

Wydawać by się mogło, że pozbycie się ich nie powinno nastręczać trudności w dobie dynamicznie rozwijającej się chirurgii plastycznej oraz coraz to nowszych technik odmładzania. Jednak pacjenci chcą nie tylko wyglądać młodziej, ale także nie chcą mieć blizn3. Od radykalnych rozwiązań wolą jak najmniej inwazyjne i obarczone ryzykiem metody, które dają większe szanse na uniknięcie powikłań.

Pielęgnacja twarzy

Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich 2 dekad naukowcy coraz intensywniej głowią się, jak przy pomocy ekstraktów roślinnych zahamować lub zredukować zmarszczki, będące trudną do zamaskowania oznaką starzenia4.

Lata ich pracy i kolejne doświadczenia dowiodły, że istnieje spora liczba ziół mających zdolność wymiatania wolnych rodników oraz ochrony macierzy skóry poprzez hamowanie degradacji enzymatycznej lub promowanie syntezy kolagenu w skórze. Zawdzięczamy to zawartym w nich 3 grupom związków organicznych: terpenoidom, alkaloidom oraz fenolom5.

Prace badawcze potwierdziły również, że naturalnie występujące substancje mogą wpływać na elastyczność i napięcie skóry.

Rodzaje zmian zachodzących w skórze

Istnieją 2 różne rodzaje zmian zachodzących w skórze: wynikające z samego upływu czasu (nazywane starzeniem chronologicznym) oraz będące skutkiem przewlekłej ekspozycji na słońce (fotostarzenie).

Choć różnią się od siebie,

to jednak akademicy zauważyli, że mają ze sobą sporo wspólnego - a w tym pewne ważne cechy molekularne, takie jak zmniejszoną syntezę prokolagenu i łączne uszkodzenie tkanek6.

Kobieta na plaży

W starzejącej się skórze jest mniej gruczołów. Dochodzi do spłaszczenia połączenia skórno-naskórkowego7 oraz ogólnej atrofii macierzy zewnątrzkomórkowej, co objawia się zmniejszeniem liczby fibroblastów, obniżonym poziomem kolagenu8 i elastyny oraz upośledzeniem ich organizacji. Starzejąca się skóra staje się sucha i wiotka, to zaś prowadzi do pojawienia się zmarszczek.

Zmiany te są częściowo wynikiem skumulowanych uszkodzeń spowodowanych ciągłym tworzeniem reaktywnych form tlenu (ROS) generowanych podczas oksydacyjnego metabolizmu komórek9. Istnieją też dowody in vivo na związek przyczynowy między uszkodzeniem oksydacyjnym mitochondriów, starzeniem się komórek i fenotypami starzenia się skóry10.

Tym procesom może towarzyszyć rogowacenie łojotokowe albo pojawienie się naczyniaków starczych11. Ponadto z upływem czasu zachodzą zmiany w płytce paznokcia, zaczynają siwieć włosy oraz zwiększa się ich wypadanie.

Quote icon
Promieniowanie UV odpowiada za ok. 80% typowych objawów starzenia się skóry.

Światło postarza skórę

Jak dowiedli badacze, promieniowanie UV odpowiada za ok. 80% typowych objawów starzenia się skóry. Procesy te są przyspieszone w obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych (promieniowanie ultrafioletowe). W jego trakcie dochodzi do uszkodzenia zewnętrznych warstw skóry (naskórka) przez światło o krótkiej długości fali (UVB) oraz warstw środkowych (skóry właściwej) przez promieniowanie UVA (o długiej długości fali)12.

Fotostarzenie prócz wysuszenia skóry i utraty sprężystości może powodować wystąpienie nieregularnych piegów pigmentacyjnych, plam soczewicowatych, przebarwień oraz zmarszczek. Obserwuje się też zwiększone zagęszczenie warstwy rogowej naskórka i zmniejszoną grubość naskórka11. Dodatkowo promieniowanie ultrafioletowe stymuluje powstawanie wolnych rodników13.

Brak wody niszczy skórę

Do czynników wewnątrzpochodnych, które działają niekorzystnie na barierę ochronną skóry, zalicza się także odwodnienie organizmu, które może być wynikiem zarówno stanów gorączkowych, obniżonej podaży wody, leków moczopędnych, trwających długo biegunek oraz wymiotów, jak również wynikać z zaburzeń odżywiania14.

Ten stan manifestuje się inaczej w różnych partiach ciała. Na twarzy najczęściej objawia się uczuciem napięcia i pieczenia. Dodatkowo dochodzi do łuszczenia się naskórka i powiększenia porów oraz odczuwalnej utraty elastyczności. Cera staje się skłonniejsza do podrażnień. To wszystko sprzyja jej szybszemu starzeniu oraz powstawaniu zmarszczek mimicznych i linii odwodnieniowych na twarzy.

Picie wody

Gdy organizm ma za mało wody, po kilku tygodniach skóra nóg staje się szorstka i pojawia się na niej delikatny, biały nalot. Z kolei dłonie stają się chropowate i spękane (głównie w przestrzeniach między palcami).

By tego uniknąć, wypijaj dziennie minimum 2 l wody (tylko na same procesy fizjologiczne organizm zużywa ok. 2-3 l płynów). Zadbaj też o tzw. płaszcz hydrolipidowy, czyli warstwę ochronną skóry. Do pielęgnacji wybieraj nawilżające i odżywcze kosmetyki, które przenikają do wnętrza skóry (mające w składzie m.in. kolagen, mocznik, proteiny, ceramidy, glicerynę i pantenol).

Jeżeli masz już odwodnioną skórę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dopiero po kilkudziesięciu dniach regularnego picia 2 l wody poziom nawodnienia cery podniesie się o kilkanaście procent!

Rośliny chroniące skórę przed słońcem

Wspomnij też na mądrość wielkich dam i chroń twarz oraz dekolt przed ostrym słońcem pod parasolką lub kapeluszem z szerokim rondem. Jeśli absolutnie nie pasują Ci do stylu, stosuj przynajmniej kremy z filtrem UV. Oprócz konwencjonalnych filtrów organiczno-chemicznych i fizyczno-mineralnych, naukowcy opracowali też inne strategie ochronne15.

Przetestowali m.in. zarówno in vitro, jak i in vivo wyciąg z tropikalnej paproci kapuścianej (Polypodium leucotomos), który wykazuje podwójne działanie ochronne na macierz zewnątrzkomórkową poprzez hamowanie enzymów proteolitycznych i stymulację kolagenów strukturalnych (typy I, III, V) macierzy zewnątrzkomórkowej oraz TGF-β w fibroblastach16. Co istotne, jest skuteczny zarówno podawany miejscowo, jak i doustnie.

Z kolei badania nad ekstraktem z malezyjskiej rośliny Labisia pumila dowiodły, że może on chronić skórę przed atakami wolnych rodników generowanymi przez krytyczną ekspozycję na promieniowanie UVB. Zawdzięcza to głównie bogactwu bioflawonoidów i kwasów fenolowych. Ponadto zwiększa syntezę kolagenu w ludzkich komórkach fibroblastów17.

Owoce

Wykazano także, że sylimaryna, kompleks fiawonoidów wyizolowany z nasion ostropestu plamistego (Silybum marianum), ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwrakowe in vivo na modelach zwierzęcych. Ponadto substancja ta może korzystnie uzupełniać ochronę przeciwsłoneczną i zapewniać dodatkową ochronę przeciwfotokarcynogenną18.

Natomiast uczeni z Tajwanu wskazują, że wyciąg z Ixora parviflora łagodzi fotouszkodzenia i stany zapalne wywołane przez UVB poprzez modulowanie ekspresji MMP, szlaku kinaz aktywowanych mitogenami (MAPK) i cyklooksygenazy-2 (COX-2). Ich zdaniem z tych powodów ekstrakt ten wydaje się być silnym środkiem przeciw fotostarzeniu19.

Wśród roślin przeciwdziałających starzeniu można jeszcze wymienić makuch sojowy (zapobiega apoptozie komórek skóry, rumieniowi i reakcjom zapalnym)20 oraz liściokwiat garbnikowy (Emblica officinalis). Ekstrakt z jego owoców wykazuje działanie antyoksydacyjne związane z ochroną UV21.

Dieta przeciwzmarszczkowa

To, co jesz, ma wpływ na wygładzenie istniejących zmarszczek oraz opóźnienie pojawienia się następnych, ponieważ krew dostarcza bioaktywne związki nutraceutyczne w sposób ciągły do wszystkich przedziałów skóry, tj. naskórka, skóry właściwej i tłuszczu podskórnego47.

Dlatego bardzo istotne jest, dostarczanie skórze antyoksydantów, które znajdują się w surowych owocach i warzywach (jagodach, brokułach, marchwi, pomidorach).

Warto też uzupełnić jadłospis o świeże ryby, które są bogate w dobroczynne dla skóry kwasy omega-3.

Ponadto dbaj o nawilżenie. Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie.

Napoje chroniące przed słońcem

Niedawno wykazano, że zarówno picie, jak i miejscowe stosowanie wina ryżowego hamuje zaburzenia bariery naskórkowej spowodowane ekspozycją na słońce22. Leczenie winem ryżowym zmniejszyło pogrubienie naskórka wywołane promieniowaniem UV u myszy.

Na podstawie tych wyników sugeruje się, że wino ryżowe może rzeczywiście wywierać znaczące działanie przeciwstarzeniowe na skórę, stymulując syntezę prokolagenu, zmniejszając ekspresję MMP-1 i czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α), promując produkcję lamininy-5 w komórkach skóry oraz zmniejszając transepidermalną utratę wody, zmarszczki i zgrubienia naskórka w skórze zwierząt23.

Z kolei przegląd licznych badań nad zieloną herbatą (Camellia sinensis) wykazał, że zarówno spożywanie doustne, jak i miejscowe jej stosowanie chroni przed zapaleniem i kancerogenezą wywołaną chemikaliami oraz promieniowaniem UV. Ponadto zielona herbata zapobiega immunosupresji wywołanej promieniowaniem UV24.

Zielona_herbata

Natomiast ekstrakt z granatu (Punica granatum) chroni ludzkie komórki naskórka - a dokładniej ich unieśmiertelnioną linię komórkową HaCaT - przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniowaniem UVB25. Aktywnym jego składnikiem jest katechina, która w badaniach hamowała fotostarzenie skóry wywołane przez UVB. Dlatego sok z granatu może być przydatnym uzupełnieniem pielęgnacji skóry.

Warto też pamiętać o kawie. Wyciąg z Coffea arabica zmniejsza bowiem fotostarzenie wywołane podrażnieniem UVB, hamując MMP oraz podnosząc produkcję prokolagenu typu I m.in. poprzez wymiatanie wolnych rodników26.

Przepis na maseczkę z awokado z miodem

Awokado_z_miodem 3 łyżki śmietany, plasterek awokado, łyżkę oleju lnianego i łyżkę miodu zmiksuj na gładką masę. Olej lniany możesz zastąpić namoczonym siemieniem lnianym (2 łyżki).

Papkę nałóż na miejsca, w których pojawiają się zmarszczki i ich bezpośrednie otoczenie (omijaj okolice oczu). Zostaw na co najmniej godzinę. Po upływie tego czasu zmyj chłodną wodą.

Możesz też zmiksować plaster papai z 6 plasterkami dojrzałego banana i nałożyć na zmarszczki. Zostaw do wyschnięcia, a następnie zmyj chłodną wodą. Stosuj co 2-3 dni.

Jakie rośliny neutralizują wolne rodniki - ROS?

Wolne rodniki są produktami metabolizmu oksydacyjnego komórek. Te reaktywne formy chemiczne zawierają jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Skóra jest stale narażona na stresujące czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia i promieniowanie UV, które prowadzą do powstania dużej liczby agresywnych utleniaczy uszkadzających wszystkie biologiczne błony komórkowe. Na szczęście rośliny kryją w sobie bogactwo substancji, które neutralizują ROS.

Flawonoidy (np. epikatechina, epigallokatechina, katechina) zawarte w zielonej herbacie i yerba mate zapobiegają niekorzystnym skutkom wywołanym promieniowaniem UV, z redukcją uszkodzeń oksydacyjnych i zmniejszeniem produkcji metaloproteinaz. Warto też wspomnieć, że zapobiegają lipoperoksydacji u ssaków.

Z kolei związki fenolowe (takie jak pochodne hesperydyny) charakteryzują się tym, że w swojej budowie chemicznej mają pierścień aromatyczny połączony z grupą hydroksylową, która ma dużą zdolność oddawania elektronów i wodoru, co tłumaczy ich wyjątkowe działanie przeciwutleniające27.

Ich wysoka zawartość w ekstrakcie etanolowym z lukrecji (Glycyrrhiza glabra) sprawia, że ma on znaczny potencjał ochronny wobec mitochondriów, skutecznie wymiata ROS, oddaje wodór oraz chelatuje jony metali28. Kolejnym aktywnym składnikiem lukrecji jest glicyryzyna. Wykazano, że niweluje ona skutki działania neutrofili.

Morwa pospolita (Morus alba)

Te komórki układu odpornościowego gromadzą się w skórze na skutek długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dysponują one potężną bronią - mogą indukować wybuch tlenowy, w wyniku którego dochodzi do powstania reaktywnych form tlenu, głównie wolnych rodników, które są niezwykle silnymi substancjami o znaczeniu bakteriobójczym. Gliceryzyna potrafi posprzątać po neutrofilach, neutralizując wytwarzone ROS29.

Ponadto naukowcy dowiedli, że ekstrakt z owoców kawowca (Coffea arabica) wykazuje aktywność przeciwutleniającą, w której pośredniczą silnie antyoksydacyjne polifenole, zwłaszcza kwas chlorogenowy, skondensowane proantocyjanidyny, kwasy chinowy i ferulowy. Wyciąg ten wykazał poprawę drobnych linii, zmarszczek, pigmentacji i ogólnego wyglądu30.

Takich roślin jest znacznie więcej, należą do nich m.in. popularne zioła, takie jak bazylia, tymianek i oregano. Aktywność przeciwutleniającą ich olejków eterycznych oceniono w serii testów in vitro31. Podczas innych badań z rozmarynu, szałwii, oregano i tymianku wyekstrahowano takie substancje o dużym potencjale antyoksydacyjnym, jak diterpeny fenolowe, kwasy fenolokarboksylowe, bifenyle i flawonoidy32.

Olejek eteryczny z badianu japońskiego (Illicium anisatum) ma udokumentowane działanie przeciwutleniające, hamujące działanie elastazy - enzymu mającego zdolność degradacji elastyny, białka zapewniającego elastyczność tkanek33.

Pomocne mogą też okazać się owoce i pąki drzew. Morwa pospolita (Morus alba) może pochwalić się zdolnością do zmiatania supertlenków34. Z kolei ekstrakt z pąków topoli (Populus nigra) wykazuje silną modulację transkrypcji genów zaangażowanych w obronę antyoksydacyjną, reakcje zapalne i odnowę komórek35.

Jak wzmocnić mięśnie twarzy?

Mięśnie twarzy

Najprościej zrobić to, używając aparatu mowy. Usta staną się jędrne, kiedy wyraźnie będziesz powtarzać samogłoski: A, O, U, E, I.

Natomiast mięśnie twarzy zostaną wzmocnione, kiedy będziesz wymawiać te litery w czasie wypuszczania powietrza, na jednym wydechu. Z kolei przewracanie oczami, pozwoli zaktywizować mięśnie w tamtej okolicy.

Tytoniowe zwiotczenie - wpływ palenia na cerę

Starzenie się skóry zależy zarówno od czynników wrodzonych (genetycznych, hormonalnych i metabolicznych), jak i zewnętrznych (ekspozycja na promienie UV i chemikalia, palenie tytoniu, zanieczyszczenie powietrza oraz złe odżywianie). Mają one szkodliwy wpływ na tkankę łączną w skórze, prowadząc do zmniejszenia poziomu elastyny i kolagenu, a tym samym do powstawania drobnych linii i zmarszczek36.

Ponadto starzenie zmniejsza produkcję proteoglikanów i glikozaminoglikanów (takich jak kwas hialuronowy) w skórze oraz chrząstce37. W efekcie tkanka osłabia się, tracąc swoją integralność, a skóra staje się sucha, niezdolna do utrzymania wystarczającej ilości wilgoci.

Badacze podkreślają, że choć na proces starzenia może wpływać wiele procesów wewnętrznych, to jednak jego postęp w dużej mierze zależy od nas.

Palenie papierosów może nasilać zmiany (sprzyja bowiem zwiększeniu liczby wolnych rodników w organizmie)38. W 2015 r. w Norwegii przeprowadzone zostało badanie in vivo na grupie 1032 osób palących oraz 935 niepalących. Wykazało ono wpływ dymu tytoniowego na uaktywnienie metaloproteinazy (MMP-8) - enzymu, który może powodować degradację kolagenu, włókien elastycznych i proteoglikanów w skórze, co powoduje, że staje się ona cieńsza, nieregularnie zgrubiała i bardziej pomarszczona.

Palenie

Uczeni sprawdzali poziomy prokolagenu I i III oraz aktywność MMP-8. Okazało się, że nałogowcy mają mocno zaniżony wskaźnik syntezy kolagenu I i III (11%), w stosunku do osób, które nie palą papierosów (25%), natomiast aktywność enzymu MMP-8 w ich organizmach jest mocno podwyższona (90%) w porównaniu do osób wolnych od nałogu. Świadczą o tym również wyniki analiz japońskich naukowców39.

To nie wszystko. Liczne prace naukowe potwierdzają, że skóra miłośników dymka starzeje się o wiele szybciej. Palenie średnio 20 papierosów dziennie przyspiesza fizjologiczny proces starzenia się skóry o ok. 10 lat. Badanie naukowców z University of Michigan wykazało, że palenie postarza skórę całego ciała, nie tylko twarzy40.

Jednak najbardziej charakterystyczna jest sieć głębokich i cienkich bruzd wokół ust - to tzw. zmarszczki palacza, które są pokłosiem wzmożonej pracy mięśnia okrężnego, występującego w okolicy ust. Palenie wymusza na nim ciągłą pracę - skurcz i rozkurcz, wraz z intensywnym zasysaniem - to zaś powoduje powstawanie wokół czerwieni wargowej linii pionowych.

Olej rycynowy

Olej rycynowy

Zmieszaj odrobinę żelu z liścia aloesu z 5 kroplami oleju rycynowego. Zwilż płynem wacik kosmetyczny. Następnie przetrzyj nim skórę wokół ust. Pozostaw, aby się wchłonął. Zabieg powtarzaj co wieczór.

Ekstrakty z roślin dobre na cerę

Ekstrakty etanolowe z korzeni lukrecji i kurkumy, nasion Glycyrriza glabra, Curcuma longa (korzenie), nasion babchi (Psorolea corylifolia), senesu sierpowatego (Cassia tora), palmy betelowej (Areca katechu) i granatu właściwego, owoce liściokwiatu garbnikowego, liście wąkroty azjatyckiej (Centella asiatica), suszona kora cynamonu cejlońskiego (Cinnamon zeylanicum) oraz świeży żel z aloesu (Aloe vera) w różnych stężeniach wykazały poprawę właściwości lepkosprężystych i nawilżających skóry, co może wynikać z efektu synergicznego ich składników, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i ochronnie przed promieniowaniem UV41.

Orzech betelu

Natomiast francuscy badacze zauważyli, że po zastosowaniu ekstraktu z kopru (Peucedanum graveolens) poprawiła się elastyczność skóry i owal twarzy, a zmarszczki uległy wygładzeniu42.

Włoski przepis na pozbycie się zmarszczek wiąże się z użyciem pieprzu syczuańskiego (Zanthoxylum bungeanum).

Akademicy zbadali jego zdolność do rozluźniania mięśni podskórnych, a jako odniesienie zastosowali ekstrakt przeciwzmarszczkowy bogaty w spilantol. Krótkoterminową (efekt liftingu) i długoterminową (przeciwzmarszczkową) poprawę parametrów szorstkości skóry oceniono zarówno na podstawie pomiarów obiektywnych, jak i subiektywnych. Okazało się, że ekstrakt lipofilowy z rośliny przynosi natychmiastowy efekt liftingu43.

Quote icon
Wyciągi z chmielu (Humulus lupulus) mogą się przydać nie tylko w zapobieganiu utraty sprężystości, ale też, gdy do niej już doszło. Pomagają bowiem odzyskać elastyczność skóry oraz pozbyć się zmarszczek i rozstępów.

Z kolei wyciągi z chmielu (Humulus lupulus) mogą się przydać nie tylko w zapobieganiu utraty sprężystości, ale też, gdy do niej już doszło. Pomagają bowiem odzyskać elastyczność skóry oraz pozbyć się zmarszczek i rozstępów44.

Stosuje się je również w celu ujędrniania biustu. W tym samym celu, w niektórych populacjach afrykańskich kobiety rozdrabniają owoce drzewa kiełbasianego (Kigelia africana), a następnie rozprowadzają je na piersiach. Wiadomo, że zawarte w nich aktywne składniki mają działanie poprawiające sprężystość skóry właściwej.

Taki efekt zawdzięczamy obecności w owocach izoflawonów i saponozydów steroidowych. Izoflawony to fitoestrogeny działające na tkanki w sposób podobny do ludzkich estrogenów. Saponozydy powodują drenaż skóry i jej odbudowę, przywracając w ten sposób jej elastyczność.

Do kosmetycznego liftingu piersi można też wykorzystać diosgeninę z dzikiego pochrzynu (Dioscorea villosa). Związek ten indukuje wzrost objętości adipocytów, powodując wzrost turgoru piersi45.

Przepis na pastę z kurkumy do twarzy

Pasta z kurkumy

 • 3 łyżki sproszkowanej kurkumy zmieszaj z łyżką soku z trzciny cukrowej.
 • Papkę nałóż na wszystkie problematyczne partie wokół ust i zostaw na 20 min. Potem zmyj dokładnie ciepłą wodą.
 • Pasta pomaga pozbyć się już istniejących zmarszczek oraz spowolnić proces starzenia się skóry.

Jak uciskać twarz by pozbyć się zmarszczek?

Twarz - podobnie jak stopy i dłonie - jest miejscem punktów refleksologicznych, które przez tysiące zakończeń nerwowych połączone są z narządami i układami całego ciała. Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej prawidłowe funkcjonowanie organizmu zawdzięczamy swobodnemu przepływowi energii życiowej (chi) przez kanały nazywane meridianami. Gdy z jakichś przyczyn dojdzie do zaburzenia tego przepływu, zaczynają się kłopoty.

Akupresura, czyli uciskanie konkretnych punktów na ciele, oddziałuje na cały organizm, przywracając mu równowagę energetyczną. Pobudza również ukrwienie w masowanych obszarach, to zaś wpływa na poprawę kondycji skóry i - jak zaobserwowano - w przypadku twarzy jej owalu.

Tym tropem poszła Lari Yugai, autorka niezwykłej metody - manualnego modelowania twarzy. Na początku przetestowała ją na sobie. Nie podobał jej się kształt własnego nosa, więc regularnie uciskała go, stosując akupresurę. Po jakimś czasie zauważyła, że nos się zmienił, a z nim modyfikacji uległ również kształt całej jej twarzy.

Dziś, łącząc ucisk o różnej intensywności w wybranych punktach twarzy ze specjalistycznym masażem, potrafi m.in. spłycić zmarszczki, zwiększyć jędrność skóry i zniwelować worki pod oczami. Ciepło wytworzone w czasie zabiegu poprawia ukrwienie skóry, co dotlenia mięśnie, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne.

Ucisk natomiast pobudza naturalną produkcję kolagenu. Wzmocnione mięśnie się podnoszą. To zaś sprawia, że poprawia się owal twarzy, unoszą policzki, kąciki ust i obwisłe powieki. Znikają ślady przemęczenia, a cera nabiera blasku.

Ucisk

Choć samemu trudno osiągnąć tak spektakularne efekty, jak autorce metody manualnego modelowania twarzy, to jednak stosując akupresurę oraz kilka jej rad, możemy spotęgować działanie kremów przeciwzmarszczkowych, zlikwidować obrzęki, ujędrnić skórę twarzy, pobudzić ją do autoregeneracji, a przy tym samym sobie dodać energii. Wystarczy wygospodarować kilka minut dla siebie.

Po nałożeniu kremu na skórę opuszkiem palca uciskaj punkty według numeracji umieszczonej na zdjęciu. Nie rób tego zbyt długo. Wystarczy 7-10 razy.

Kciukami uciskaj skronie, wykonując okrężny masaż w kierunku górnym i następnie ku tyłowi. Oddychaj spokojnie i nie zaciskaj zębów - w ten sposób odblokujesz strefę skroniowo-czaszkową. A Twoja cera nabierze zdrowych kolorów.

Jeśli chcesz zniwelować bruzdy na czole, opuszkami palców opukuj skórę pod linią włosów na wysokości źrenic.

Aby Twoje spojrzenie było bardziej wyraziste, uciskaj skórę u nasady nosa (po obydwu jego stronach na wysokości oczu). Dzięki temu napięte mięśnie powiek rozluźnią się.

Teraz popracuj nad owalem twarzy. Delikatnie oszczypuj linię żuchwy od środka brody na zewnątrz w kierunku uszu, odciągając delikatnie skórę od kości. Następnie zacznij naciskać bruzdy biegnące od kącików ust w kierunku brody46.

Substancje pomocne w zapobieganiu i niwelowaniu zmarszczek

Apigenina

Nietoksyczny flawonoid pochodzenia roślinnego występujący w wielu ziołach, owocach i warzywach, hamuje cytotoksyczność indukowaną przez promieniowanie UVA in vitro i zapobiega oznakom starzenia się skóry in vivo.

Okazuje się, że związek ten może przywrócić żywotność ludzkich fibroblastów skóry, które zostały zmniejszone przez ekspozycję na słońce. U osób, którym aplikowano krem z apigeniną, zwiększyła się gęstość i elastyczność skóry oraz skróciła długość drobnych zmarszczek.

Badacze odnotowali również poprawę gładkości skóry i jej nawilżenia oraz obniżenie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL)48.

Kolagen

Przegląd randomizowanych, kontrolowanych badań na ludziach wykazał, że zarówno doustne, jak i miejscowe suplementy kolagenowe pomagają opóźnić proces starzenia, bez różnic między tymi dwoma rodzajami kolagenu.

Dowody z analizowanych badań sugerują, że oba suplementy kolagenowe poprawiają nawilżenie, elastyczność i nawilżenie skóry po podaniu doustnym. Dodatkowo przyjmowanie tego białka zmniejsza zmarszczki i szorstkość skóry i nie daje żadnych skutków ubocznych49.

Większość rekomendowanych przez ekspertów suplementów kolagenowych wzbogacona jest o peptydy zawierające aminokwasy – m.in. prolinę, glicynę i hydroksyprolinę – uważane za niezbędne składniki kolagenu50.

Stwierdzono też, że ten pochodzący z ryb morskich wykazuje homologię z kolagenem ludzkim, ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa, biokompatybilność, wysoką biodostępność i bioaktywność51.

Kurkumina

Pozyskiwana jest z kłącza ostryżu długiego znanego powszechnie jako kurkuma. Japońscy naukowcy postanowili zbadać wpływ ekstraktu z kurkumy na uszkodzenia skóry, w tym zmiany grubości i elastyczności skóry, pigmentację oraz zmarszczki spowodowane długotrwałym promieniowaniem UVB o małej dawce u bezwłosych myszy.

Wyciąg (w dawce 300 mg/kg lub 1 g/kg, 2 razy dziennie) zapobiegał zmniejszeniu elastyczności skóry wywołanemu przewlekłą ekspozycją na promieniowanie UVB. Zapobiegał również powstawaniu zmarszczek (w dawce 1 g/kg 2 razy dziennie)52.

Substancje pomocne na zmarszczki

Proantocyjanidyny

Występujące w pestkach winogron oraz w różnych owocach i jagodach, mają wiele korzystnych efektów, takich jak działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne53.

Resweratrol

To polifenol pochodzący z winogron. Można go też znaleźć w orzeszkach ziemnych, morwie i czerwonym winie. Ma zdolność ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, wykazuje działanie antymutagenne, przeciwutleniające oraz przeciwzapalne54.

W pewnym badaniu prowadzonym w Pavii, Mediolanie i Madrycie połączono go z procyjanidynami. Po 60 dniach podawania suplementu okazało się, że siły antyoksydacyjne skóry znacznie wzrosły.

Dodatkowo poprawiły się jej nawilżenie i elastyczność, a zmniejszyły się szorstkość i głębokość zmarszczek oraz intensywność plam starczych.

Witamina A

Amerykanie empirycznie sprawdzili, że retinol nakładany miejscowo poprawia drobne zmarszczki związane z naturalnym starzeniem się. Zdaniem badaczy za wygładzenie skóry najprawdopodobniej odpowiada znaczna indukcja glikozaminoglikanu, o którym wiadomo, że zatrzymuje znaczną ilość wody, oraz indukowana przez tę witaminę produkcja kolagenu55.

Witamina C

Jak się okazuje, fibroblasty skóry są całkowicie zależne od kwasu askorbinowego, jeśli chodzi o syntezę kolagenu i regulację równowagi między nim a elastyną w skórze właściwej.

Ponadto suplementacja zwierząt witaminą C wykazała poprawę syntezy kolagenu in vivo. Z kolei keratynocyty skóry mają zdolność gromadzenia wysokich stężeń tego związku, który w połączeniu z witaminą E zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV.

Ponadto witamina C wpływa na ekspresję genów enzymów antyoksydacyjnych oraz sprzyja tworzeniu się warstwy rogowej naskórka i różnicowaniu nabłonka56.

Witamina E

Chroni skórę przed różnymi szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego, działając jako wymiatacz wolnych rodników. Badania eksperymentalne sugerują, że związek ten ma również właściwości przeciwnowotworowe57.

Joga twarzy - ćwiczenia na zmarszczki

Regularny, kilkuminutowy, prosty trening mięśni twarzy poprawi ukrwienie skóry twarzy, ułatwi pozbycie się toksyn i obrzęków, a co najważniejsze pobudzi produkcję kolagenu w skórze. To zminimalizuje widoczność zmarszczek i zapobiegnie powstawaniu kolejnych.

Pozbądź się lwiej zmarszczki

Nim rozpoczniesz ćwiczenia, lekko natłuść skórę olejkiem, aby jej zbytnio nie rozciągnąć. Delikatnie opukaj całą twarz opuszkami palców. Rozgrzewkę rozpocznij od czoła i przesuwaj się ku linii żuchwy. Następnie powtórz to, zastępując opukiwanie delikatnymi uszczypnięciami skóry twarzy. Wystarczy, że poświecisz na to 1,5 min.

Teraz przyłóż palce wskazujące do wewnętrznych krańców brwi i mocno je przyciśnij. Przy takim ucisku zmarszcz brwi. Potem lekko rozciągnij skórę między brwiami, przeciągając palce po brwiach na zewnątrz.

Teraz połóż palce obu dłoni na czole prostopadle do brwi. Lekko je uciskaj i przesuwaj na zewnątrz, rozciągając mięśnie.

Schwyć w 2 palce brwi przy ich wewnętrznych krańcach. Mocno przyciśnij, aż do granicy bólu. Puść, a następnie przesuń palce i ponownie ściśnij brwi. Powtarzaj te czynności, przesuwając palce i ucisk w stronę zewnętrznego krańca brwi.

Maska z jajka

Maska z jajka

Oddziel żółtko od białka. Białko rozmieszaj, a następnie nałóż wacikiem na skórę wokół ust. Pozostaw do zaschnięcia. Następnie zmyj ciepłą wodą. W ten sposób skóra stanie się bardziej napięta.

Możesz też wykorzystać żółtko i przygotować odżywczą maskę. Łyżkę jogurtu naturalnego dokładnie wymieszaj z żółtkiem i odrobiną soku z cytryny. Nałóż na kwadrans, na miejsca, w których pojawiają się zmarszczki. Po tym czasie zmyj ciepłą wodą.

Obie maski możesz nakładać codziennie.

Czoło bez bruzd

Nieestetyczne poziome zmarszczki zniwelujesz, przykładając palce do czoła na wysokości ok. 1 cm nad brwiami i lekko przytrzymując skórę. Następnie nie zmieniając ich ustawienia, podnieś brwi (zrób zdziwioną minę). Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ujędrnij okolice oczu

Gimnastyka twarzy wzmacnia mięśnie mimiczne. A gdy one są w dobrej kondycji, zmarszczki sie wygładzają. Ćwiczenia wykonuj bardzo delikatne, aby nie naciągać skóry. Jeśli będziesz to robić regularnie, to już po 4 tygodniach zobaczysz pierwsze efekty.

Opuszki palców przykładamy do zewnętrznych kącików oczu, delikatnie naciągnij skórę przy zewnętrznym kąciku w kierunku skroni (oczy powinny przyjąć skośny kształt). Zmruż oczy, ale ich nie zamykaj! Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Spłyć bruzdy nosowo-wargowe

Zamknij usta (ale nie zaciskaj warg). Język oprzyj na przednich zębach. W tej pozycji wytrzymaj 5 s. Wykonaj 10 powtórzeń.

Podnieś policzki

To ćwiczenie ujędrnia lica, a przy tym wygładza bruzdy nosowo- wargowe. Nadmij policzki tak, jakbyś nabrała wody w usta. Przytrzymaj je tak przez 5 s, cały czas oddychając. Następnie rozluźnij twarz. Powtórz 10 razy.

Podnieś kąciki ust

Opadające kąciki często pojawiają się, gdy skóra traci swoją elastyczność. Aby temu zapobiec, rozchyl usta w półuśmiechu. Dotknij kącików ust i unieś je lekko ku górze. Następnie nie zmieniając ustawienia palców, powiedz "o" i przytrzymaj usta przez 5 s. Powtórz 10 razy.

Zniweluj drugi podbródek

Wyciągnij szyję do góry pod kątem 60°, a następnie wysuń żuchwę do przodu. Przytrzymaj 5 s. Powtórz ten ruch 20 razy. Dzięki temu drugi podbródek ulegnie zmniejszeniu.

Na koniec

Wciągnij powietrze nosem, a następnie wypuścić je powoli przez usta jednocześnie przyciskając palcem górną wargę.

Bibliografia
 • American Journal of Clinical Dermatology. 2010;11(4):247-67
 • Clinics in Dermatology. 2008;26(2):p. 105
 • Shiffman AM, Mirrafati JS, Lam MS, Cueteaux GC. Simplified Facial Rejuvenation. Berlin, Germany: Springer; 2008
 • Drugs and Aging. 2010;27(12):973-85
 • Life Sciences. 2000;66(8):709-23
 • International Journal of Cosmetic Science. 2008;30(5):313-22
 • Photochemistry and Photobiology. 2005;81(3):581-7
 • Journal of Cutaneous Pathology. 2009;36(1):39-43
 • Photochemistry and Photobiology. 2005;81(3):581-7
 • Photodermatology Photoimmunology and Photomedicine. 2010;26(6):311-7
 • Aging. 2012;4(1):3-12
 • Krutman J, Gilchrest B. Skin Aging. Berlin, Germany: Springer; 2006
 • Free Radical Biology and Medicine. 2003;35(1):59-67
 • Postępy Biochemii 2014, 60: 147-60
 • Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings. 2009;14(1):56-9
 • Archives of Dermatological Research. 2009;301(7):487-95
 • Fitoterapia. 2012;83(8):1322-35
 • International Journal of Oncology. 2005;26(1):169-76
 • Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:11 pages.417346
 • Journal of Ethnopharmacology. 2009;126(1):108-13
 • Journal of Ethnopharmacology. 2010;132(1):109-14
 • Bioscience, Biotechnology and Biochemistry. 2007;71(2):427-34
 • Journal of Bioscience and Bioengineering. 2009;107(3):266-71
 • Archives of Dermatology. 2000;136(8):989-94
 • Photochemistry and Photobiology. 2007;83(4):882- 8
 • Food and Chemical Toxicology. 2011;49(1):309-18
 • International Journal of Cosmetic Science. 2010;32(1):73-80
 • International Journal of Food Sciences and Nutrition. 2009;60(supplement 2):135-49
 • Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry. 2007;22(3):363-9
 • Dermatologic Therapy. 2007;20(5):330-42 i 322-9
 • Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2006;54(5):1822-8
 • Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:728065
 • Acta Pharmaceutica. 2009;59(3):289-300
 • Biological and Pharmaceutical Bulletin. 2002;25(8):1045-8; Food Chemistry. 2006;97(1):25- 31
 • Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2011;59(9):4527-36
 • Gerontol Pol 2006, 14, 153-159; Photobiomodul Photomed Laser Surg. 2021;39(2):118-22
 • Photobiomodul Photomed Laser Surg. 2021;39(2):113-17
 • J Tissue Viability. 2017;26(1):37-46
 • J Dermatol Sci. 2007 Dec;48(3):169-75
 • Dermatol Estet 2006, 4, 202-8; Arch Dermatol 2007, 143, 397-402
 • Int J Cosmet Sci. 2008;30(3):183-93
 • Int J Cosmet Sci. 2011 Apr;33(2):157-63
 • Int J Cosmet Sci. 2011 Aug;33(4):328-33
 • Journal of Ethnopharmacology. 2008;116(3):383-96
 • Steroids. 2009;74(6):504-11
 • Marie-Laure Javerliat, dr Denis Lamboley, Masaż i automasaż chiński
 • Clin Cosmet Investig Dermatol. 2012; 5: 159-6
 • Int J Mol Med. 2016 Aug;38(2):627-34
 • Dermatol Pract Concept. 2022 Feb; 12(1): e2022018
 • Plast Aesthet Res. 2021;8:2; Amino Acids. 2018;50(1):29-38
 • Int J Mol Sci. 2010;11(2):407-26; J Sci Food Agric. 2011;91(12):2173-9
 • Phytomedicine. 2009 Dec;16(12):1137-43
 • Nutrients. 2020 Dec; 12(12): 3833
 • Clin Cosmet Investig Dermatol. 2012; 5: 159-65
 • Arch Dermatol. 2007 May;143(5):606-12
 • Nutrients. 2017 Aug; 9(8): 866
 • Indian Dermatol Online J. 2016 Jul-Aug; 7(4): 311-5
Wczytaj więcej
Nasze magazyny