Jednym z głównych czynników wpływających na proces starzenia się skóry jest oddziaływanie reaktywnych form tlenu. Związki te zaburzają metabolizm komórkowy, naruszając struktury lipidów, białek oraz DNA. Niestety liczne czynniki zewnętrzne m.in. palenie papierosów, zwiększające się zanieczyszczenie powietrza oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV) mogą negatywnie wpływać na stan skóry.
Jak powstają zmarszczki?
Chociaż światło słoneczne zapewnia nam produkcję niezbędnej witaminy D, to zawarte w nim promieniowanie jest najważniejszym czynnikiem powodującym przedwczesne starzenie się skóry. Odpowiedzialne za to są promieniowanie ultrafioletowe typu A (UVA) i B (UVB), jednak UVA penetruje skórę głębiej i może zniszczyć zarówno naskórek – najbardziej zewnętrzną warstwę, składającą się z komórek skóry, pigmentu i białek – jak i skórę właściwą, zbudowaną z włókien kolagenowych i elastynowych1.
Nadmierna ekspozycja na słońce wysusza skórę, powoduje jej zwiotczenie i zmarszczki, które pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie oraz na dłoniach, to główny objaw starzenia się skóry. Można podzielić je na powierzchniowe (wówczas sięgają nie głębiej niż 0,05 mm) i głębokie. Ich powstawanie jest efektem szeregu zmian zachodzących z wiekiem w naskórku.
Warstwa ziarnista i kolczysta zanikają, przez co staje się on cienki. Zmniejsza się również aktywność podziałowa komórek oraz pogarsza łączność naskórka ze skórą właściwą, co powoduje słabszą wydajność procesów wymiany substancji odżywczych. W samej skórze właściwej spadają aktywność i synteza fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny, więc cera traci elastyczność.
Z biegiem czasu zmniejsza się także liczba gruczołów łojowych, co powoduje osłabienie bariery ochronnej, a po 40. r.ż. ustaje produkcja ceramidów, które pełnią funkcję cementu międzykomórkowego, tym samym zapobiegając utracie wody z organizmu oraz chroniąc skórę przed szkodliwymi czynnikami2.
Wspomniałaś o drobnych promienistych zmarszczkach wokół ust, to tzw. zmarszczki palacza, które są pokłosiem wzmożonej pracy mięśnia okrężnego, występującego w okolicy ust. Palenie papierosów wymusza na nim ciągłą pracę – skurcz i rozkurcz, wraz z intensywnym zasysaniem – to zaś powoduje powstawanie wokół czerwieni wargowej linii pionowych.
Nałóg ten nasila procesy starzenia się (sprzyja bowiem zwiększeniu liczby wolnych rodników w organizmie)3. W 2015 r. w Norwegii przeprowadzone zostało badanie in vivo na grupie 1 032 osób palących oraz 935 niepalących. Wykazało ono wpływ dymu tytoniowego na uaktywnienie metaloproteinazy (MMP-8) – enzymu, który może powodować degradację kolagenu, włókien elastycznych i proteoglikanów w skórze, co powoduje, że staje się ona cieńsza, nieregularnie zgrubiała i bardziej pomarszczona.
Uczeni sprawdzali poziomy prokolagenu I i III oraz aktywność MMP-8. Okazało się, że nałogowcy mają mocno zaniżony wskaźnik syntezy kolagenu I i III (11%), w stosunku do osób, które nie palą papierosów (25%), natomiast aktywność enzymu MMP-8 w ich organizmach jest mocno podwyższona (90%) w porównaniu do ludzi wolnych od nałogu. Świadczą o tym również wyniki analiz japońskich naukowców4.
Co więcej, badania wskazują, że efekt ten pogłębia się z czasem – zatem im dłużej palisz, tym szybciej postępuje starzenie skóry, a Ty wyglądasz na kilkanaście lat więcej, niż masz w rzeczywistości6. Dlatego, jeśli chcesz zachować elastyczność komórek skóry i obniżyć jej biologiczny wiek, rzuć palenie.
Oprócz dymu papierosowego negatywny wpływ na skórę może mieć także zanieczyszczenie powietrza spalinami i innymi toksynami. W wyniku badania, w którym wzięły udział starsze kobiety, odkryto, że ma ono wyraźny związek z powstawaniem plam barwnikowych i zmarszczek7.
Antyoksydanty na talerzu - jaka dieta jest dobra na zmarszczki?
W walce ze stresem oksydacyjnym skutkującym procesami degeneracyjnymi komórek pomocne są przeciwutleniacze. To liczna grupa związków, w której skład wchodzą m.in. polifenole, flawonoidy, antocyjany czy witaminy. Zwiększają one odporność organizmu na negatywne skutki stresu oksydacyjnego, opóźniają procesy starzenia się skóry, pobudzają przemianę materii oraz chronią przez szkodliwym działaniem promieniowania UV. Chcąc zachować gładką cerę, należy je nie tylko na nią nakładać, lecz również spożywać.
Dlatego w Twojej kuchni powinny znaleźć się przede wszystkim produkty obfitujące w przeciwutleniacze, które niwelują negatywny wpływ zanieczyszczeń środowiskowych i wzmacniają naturalne mechanizmy obrony. Naukowcy przyglądający się niedawno diecie 2 753 starszych Holendrów odkryli, że kobiety, które zjadały więcej owoców, miały mniej zmarszczek niż te, których jadłospis obfitował w czerwone mięso i fast foody8.
Z kolei inne doniesienia sugerują, że spożywanie oliwy z oliwek chroni skórę przed nieestetycznymi bruzdami, ponieważ obecne w niej związki mogą podnieść poziom kolagenu. Uczeni odkryli jednocześnie, że warzywa (takie jak brokuły i pomidory) oraz rośliny strączkowe (soczewica i fasola) mogą mieć podobny efekt ochronny9. Do menu warto włączyć również karczochy, awokado, nasiona chia, cynamon, imbir, miso, owsiankę, łososia, sardynki, słodkie ziemniaki i orzechy włoskie.
Ogranicz też spożycie węglowodanów, zwiększ natomiast podaż witaminy C (pochodzącej z soków i owoców cytrusowych) oraz kwasu linolowego (obecnego w oleju z pestek winogron i sojowym oraz w zielonych warzywach liściastych i orzechach). Jak wykazali naukowcy, wiąże się to z mniejszą ilością zmarszczek i lepszym stanem skóry10.
Jakie składniki poprawiają wygląd skóry?
Źródłem antyoksydantów nie muszą jednak być jedynie produkty spożywcze. Na skórę można przecież działać od zewnątrz, stosując kremy ochronne, które w swoim składzie zawierają przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E oraz koenzym Q10. W trwającym 4 miesiące badaniu stwierdzono, że aplikowanie 2 razy dziennie kremu zawierającego te składniki zapewniało ochronę przed wywoływanym promieniami UVB stresem oksydacyjnym w naskórku.
- Witamina A Retinoidy wykazują największą efektywność przeciwstarzeniową spośród wszystkich aktywnych składników kosmetyków, dlatego powszechnie stosuje się je w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej. Najczęściej są obecne w kremach przeciwzmarszczkowych, które w widoczny sposób redukują lub spłycają zmarszczki, wygładzają naskórek oraz poprawiają gęstość i napięcie skóry, przez co staje się ona elastyczna11. Należąca do retinoidów witamina A poprawia jej wygląd, ponieważ wpływa pośrednio i bezpośrednio na syntezę białek podporowych. Ma też zdolność redukcji wolnych rodników, przez co opóźnia procesy starzenia.
- Witamina C Po 6 miesiącach aplikowania kremu z kwasem askorbinowym w stężeniu 5% naukowcy odnotowali poprawę stanu skóry zniszczonej słońcem: przede wszystkim spłycenie głębokich bruzd i zwiększenie elastyczności cery12. Witamina C ma dobroczynny wpływ na zdrowie skóry, a także opóźnia proces powstawania zmarszczek, a stosowana miejscowo ogranicza liczbę uszkodzonych komórek powstałych w wyniku działania promieni UV.
- Koenzym Q10 W badaniach wykazano, że miejscowa aplikacja ubichinolu skutecznie przeciwdziałała wywoływanemu przez UVA stresowi oksydacyjnemu, a sam Q10 skutecznie zapobiega wielu szkodliwym skutkom fotostarzenia13. Krem z tym składnikiem w stężeniu 1% po 5 miesiącach stosowania może znacząco zmniejszyć zmarszczki14.
- Niacynamid Stosowanie na twarz kremu nawilżającego zawierającego 5% witaminy B3 może zmniejszać różne oznaki starzenia, w tym hiperpigmentację, drobne bruzdy i zmarszczki, krosty, zżółknięcie (ziemistość) cery oraz utratę elastyczności15.
Jak wpływa zbyt nadmierne opalanie na skórę?
Wspomnij na mądrość wielkich dam i chroń twarz oraz dekolt przed ostrym słońcem pod parasolką lub kapeluszem z szerokim rondem. Jeśli absolutnie nie pasują Ci do stylu, stosuj przynajmniej kremy z filtrem UV. Oprócz konwencjonalnych filtrów organiczno-chemicznych i fizyczno-mineralnych, naukowcy opracowali też inne strategie ochronne16.
Przetestowali m.in. zarówno in vitro, jak i in vivo wyciąg z tropikalnej paproci kapuścianej (Polypodium leucotomos), który wykazuje podwójne działanie ochronne na macierz zewnątrzkomórkową poprzez hamowanie enzymów proteolitycznych i stymulację kolagenów strukturalnych (typy I, III, V) macierzy zewnątrzkomórkowej oraz TGF-β w fibroblastach17. Co istotne, jest skuteczny zarówno podawany miejscowo, jak i doustnie.
Z kolei badania nad ekstraktem z malezyjskiej rośliny Labisia pumila dowiodły, że może on chronić skórę przed atakami wolnych rodników generowanymi przez krytyczną ekspozycję na promieniowanie UVB. Zawdzięcza to głównie bogactwu bioflawonoidów i kwasów fenolowych. Ponadto zwiększa syntezę kolagenu w ludzkich komórkach fibroblastów18.
Wykazano także, że sylimaryna, kompleks fiawonoidów wyizolowany z nasion ostropestu plamistego (Silybum marianum), ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwrakowe in vivo na modelach zwierzęcych. Ponadto substancja ta może korzystnie uzupełniać ochronę przeciwsłoneczną i zapewniać dodatkową ochronę przeciwfotokarcynogenną19. Natomiast uczeni z Tajwanu wskazują, że wyciąg z Ixora parviflora łagodzi fotouszkodzenia i stany zapalne wywołane przez UVB poprzez modulowanie ekspresji MMP, szlaku kinaz aktywowanych mitogenami (MAPK) i cyklooksygenazy-2 (COX-2). Ich zdaniem z tych powodów ekstrakt ten wydaje się silnym środkiem przeciw fotostarzeniu20.
Pamiętaj też o karotenoidach. To grupa substancji, które opóźniają procesy starzenia. Stymulują one fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, co powoduje wygładzenie zmarszczek, również tych głębokich (tzw. kurzych łapek wokół oczu) i mimicznych, a także wzrost gęstości, jędrności i elastyczności skóry.
Najczęściej w kosmetykach przeciwstarzeniowych zastosowanie znajdują β-karoten oraz likopen, który zmniejsza szkodliwe efekty promieniowania UV (pobudza naturalną ochronę przeciwsłoneczną)23. Ten karotenoid ma również zdolność aktywacji procesów regeneracji skóry oraz przyspiesza gojenie się ran.
Zadbaj o to, by Twoje kremy zawierały również odpowiednio wysokie filtry UV. Ma to znaczenie przez cały rok, ponieważ promienie UV przenikają przez chmury o każdej porze roku. W badaniu przeprowadzonym w Australii stwierdzono, że u osób używających codziennie kremu z filtrem o wysokim SPF (co najmniej 15) na twarz, szyję, ramiona i dłonie po 4 latach stopień starzenia skóry był o 24% niższy24. Najlepiej wybierz produkt zawierający naturalne mineralne filtry UV, np. tlenek cynku, który zapewnia najlepszą ochronę o szerokim spektrum.
Czy picie wody poprawia wygląd skóry?
Odwodnienie organizmu upośledza barierę ochronną skóry25. Ten stan manifestuje się inaczej w różnych partiach ciała. Na twarzy najczęściej objawia się uczuciem napięcia i pieczenia. Dodatkowo dochodzi do łuszczenia się naskórka i powiększenia porów oraz odczuwalnej utraty elastyczności. Cera staje się skłonniejsza do podrażnień. To wszystko sprzyja jej szybszemu starzeniu oraz powstawaniu zmarszczek mimicznych i linii odwodnieniowych na twarzy.
By tego uniknąć, wypijaj dziennie ok. 2 l wody. Zadbaj też o tzw. płaszcz hydrolipidowy, czyli warstwę ochronną skóry. Do pielęgnacji wybieraj nawilżające i odżywcze kosmetyki, które przenikają do wnętrza skóry (mające w składzie m.in. kolagen, mocznik, proteiny, ceramidy, glicerynę i pantenol). Jeżeli masz już odwodnioną skórę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dopiero po kilkudziesięciu dniach regularnego picia 2 l wody poziom nawodnienia cery podniesie się o kilkanaście procent!
Jakie napoje redukują zmarszczki?
- Kakao (Theobroma cacao) Wspaniale nawilżona skóra o atrakcyjnym kolorycie może być efektem kakaowej kuracji. Powinien to być specjalny proszek o wysokiej zawartości flawanoli, ponieważ właśnie taki zastosowali niemieccy uczeni w przeprowadzonym doświadczeniu.
Codziennie przez 12 tygodni ochotniczkom podawano 2 rodzaje kakao rozpuszczone w 100 ml wody. Połowa kobiet otrzymywała napój obfitujący w 61 mg epikatechiny i 20 mg katechiny, zaś pozostałe prawie 10-krotnie mniej. Ta różnica miała istotny wpływ na kondycję skóry, gdyż u uczestniczek konsumujących mniej flawanoli nie zaobserwowano poprawy nawilżenia. Natomiast suplementacja kakao zwiększyła przepływ krwi przez skórę, dzięki czemu była ona lepiej odżywiona, dotleniona, szybciej też pozbywała się szkodliwych produktów pochodzących z własnej przemiany materii. Słowem: piękniała i od wewnątrz i na zewnątrz. Zyskała również na grubości, co czyniło ją odporniejszą na przedwczesne zmarszczki26.
- Wino ryżowe W innym badaniu, wykazano, że zarówno picie, jak i miejscowe stosowanie tego napoju hamuje zaburzenia bariery naskórkowej spowodowane ekspozycją na słońce27. Taka kuracja stymulowała syntezę prokolagenu, zmniejszając ekspresję MMP-1 i czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α), promowała też produkcję lamininy-5 w komórkach skóry oraz zmniejszyła transepidermalną utratę wody, zmarszczki i zgrubienia naskórka w skórze zwierząt28.
- Zielona herbata (Camellia sinensis) Przegląd licznych badań nad rośliną i naparem z niej, pokazał, że zarówno spożywanie doustne, jak i miejscowe jej stosowanie chroni przed zapaleniem i kancerogenezą wywołaną chemikaliami oraz promieniowaniem UV. Ponadto zielona herbata zapobiega immunosupresji wywołanej promieniowaniem UV29.
Pomocne zioła na zmarszczki
- Aloes Ten sukulent ma unikalne właściwości odmładzające, przyspieszając nawet 8-krotnie produkcję fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu w skórze właściwej. Wielu ekspertów twierdzi, że w ten sposób ta roślina zapobiega tworzeniu się zmarszczek31. Aloes ma także silne właściwości antyoksydacyjne i nawilżające oraz działa uszczelniająco i regenerująco na naczynia krwionośne.
- Kadzidłowiec Olejek z tej rośliny wykazuje zdolność wzmacniania skóry, poprawy jej napięcia, elastyczności, mechanizmów obronnych przed przebarwieniami oraz zapobiegania zniszczeniom pojawiającym się z wiekiem. Badania wykazały, że ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc pozbyć się rozstępów i blizn32.
- Nasiona opuncji figowej To kolejne cenne źródło olejku, który zawiera liczne związki fenolowe i ma silne działanie przeciwutleniające. Owoce tego sukulenta wytwarzają substancję zwaną opuntia G, która wspomaga odporność skóry na działanie promieni słonecznych, stymuluje jej odnowę i działa przeciwzmarszczkowo33.
Jakie suplementy redukują zmarszczki?
- Astaksantyna W kilku badaniach klinicznych opisano wpływ tego najsilniejszego antyoksydantu na supresję przebarwień, syntezę melaniny i hamowanie fotostarzenia oraz redukcję zmarszczek. W jednym z nich 45 kobiet przez 2 tygodnie używało kremu zawierającego astaksantynę w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. Ocena dermatologiczna wykazała u nich znaczne zmniejszenie zmarszczek i obrzęków dolnej części oka i policzków34. Z kolei inni naukowcy przeanalizowali wpływ jednoczesnego stosowania kremu i suplementu z astaksantyną na redukcję zmarszczek i elastyczność skóry. Po 8 tygodniach wykazano zmniejszenie ogólnej średniej głębokości zmarszczek35.
- Resweratrol należy do najważniejszych produktów zapewniających długowieczność – przede wszystkim jest silnym przeciwutleniaczem, ale również reguluje aktywność telomerazy i genów związanych z naturalnymi procesami starzenia się (m.in. SIRT1)36. Resweratrol może chronić skórę przed reaktywnymi formami tlenu. Badania wykazują, że zmniejsza on stres oksydacyjny oraz markery prozapalne, a także wspiera funkcje i strukturę skóry, zmniejszając pojawianie się zmarszczek oraz poprawiając jej koloryt37.
- Pycnogenol Standaryzowany wyciąg z kory sosny śródziemnomorskiej działa na skórę na 2 sposoby: z jednej strony pobudza syntezę kwasu hialuronowego i kolagenu, a z drugiej – hamuje melanogenezę, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia.
W jednym z badań 20 kobiet po menopauzie stosowało pycnogenol przez 12 tygodni. Spowodowało to znaczną poprawę nawilżenia i elastyczności skóry, zwłaszcza u tych ochotniczek, które przed rozpoczęciem eksperymentu borykały się z suchą cerą. Tej fizjologicznej poprawie towarzyszył znaczny wzrost ekspresji genów i mRNA enzymów zaangażowanych w syntezę kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Zdaniem autorów oznacza to, że suplementacja pycnogenolem może być przydatna do przeciwdziałania klinicznym oznakom starzenia się skóry38.
- Miedź Ten pierwiastek jest niezbędny do tworzenia kolagenu i elastyny, a także bierze udział w angiogenezie oraz syntezie i stabilizacji białek macierzy pozakomórkowej skóry39. Krem zawierający peptydy miedzi pomaga poprawić przejrzystość skóry, spłycić zmarszczki i uszkodzenia. Innym pomysłem na jej wykorzystanie są poduszki uszyte z tkanin impregnowanych tym minerałem. W kilku badaniach wykazano, że spanie na nich przez 2 lub 4 tygodnie może znacząco zmniejszyć zmarszczki i kurze łapki oraz poprawić ogólny wygląd twarzy40.
- Kwas hialuronowy Ta substancja tworzy elastyczną płynną macierz w skórze, z którą mogą łączyć się włókna kolagenowe, a przy tym ma zdolność wiązania i zatrzymywania ogromnych ilości wody. Właśnie dzięki temu skóra otrzymuje odpowiednią porcję wilgoci, jest jędrna i sprężysta. Prawidłowe stężenie kwasu hialuronowego zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz niekorzystnym zmianom kształtu i konturu twarzy – stosowanie kremów zawierających ten składnik przez 3 miesiące spowodowało wyraźne zmniejszenie głębokości bruzd i poprawę napięcia skóry42. Również suplementacja preparatem zawierającym kwas hialuronowy i kolagen typu II u 26 kobiet z widocznymi oznakami fotostarzenia na twarzy po 12 tygodniach doprowadziła do znacznego zmniejszenia suchości i łuszczenia się skóry oraz zmarszczek, a dodatkowo spowodowała znaczny wzrost zawartości kolagenu w skórze właściwej43.
- Acta Dermatovenerol Alp Panonica Adriat, 2008; 17: 47-54
- Gerantol. Pol. 2006, 14, 153-159; Post. Dermatol. Alergol. 2008, 5, 226-234
- J Tissue Viability. 2017;26(1):37-46
- Dermatol Sci. 2007 Dec;48(3):169- 75
- Dermatol Estet 2006, 4, 202-8; Arch Dermatol 2007, 143, 397-402
- J Dermatol Sci, 2007; 48:169-75; J Investig Dermatol Symp Proc, 2009; 14:53-5; Plast Reconstr Surg, 2009; 123:1321-31
- J Invest Dermatol, 2010; 130: 2719-26
- J Am Acad Dermatol. 2019; 80(5):1358-1363.e2
- J Am Coll Nutr. 2001; 20(1):71-80
- Am J Clin Nutr, 2007; 86:1225-31
- Probl Higi Epidemiol 2010; 91(3):352-356
- Exp Dermatol, 2003; 12: 237-44
- Photodermatol Photoimmunol Photomed, 1999; 15: 115-9; Biofactors, 1999; 9: 371-8
- Biofactors 2008; 32:237-43
- Dermatol Surg, 2005; 31:860-5
- Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings. 2009;14(1):56-9
- Archives of Dermatological Research. 2009;301(7):487-95
- Fitoterapia. 2012;83(8):1322-35
- International Journal of Oncology. 2005;26(1):169-76
- Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:11 pages.417346
- Journal of Ethnopharmacology. 2009;126(1):108-13
- Journal of Ethnopharmacology. 2010;132(1):109-14
- Czyn. Ryz. 2005; 1:61-66
- Ann Intern Med, 2013; 158: 781-90
- Postępy Biochemii 2014, 60: 147-60
- J Nutr. 2006 Jun;136(6):1565-9
- Bioscience, Biotechnology and Biochemistry. 2007;71(2):427-34
- Journal of Bioscience and Bioengineering. 2009;107(3):266-71
- Clin Cosmet Investig Dermatol.2012; 2:159-165; Arch Dermatol Res. 2010; 302(2):71-83
- Dermatol Ther. 2007; 20(5):330- 42; Dermatol Ther. 2007; 20(5):322-9, Food and Chemical Toxicology. 2011;49(1):309-18
- Postępy Fitoterapii 2002; 3:50
- Jak powstają zmarszczki?
- Antyoksydanty na talerzu - jaka dieta jest dobra na zmarszczki?
- Jakie składniki poprawiają wygląd skóry?
- Jak wpływa zbyt nadmierne opalanie na skórę?
- Czy picie wody poprawia wygląd skóry?
- Jakie napoje redukują zmarszczki?
- Pomocne zioła na zmarszczki
- Jakie suplementy redukują zmarszczki?