Naturalne sposoby na wzmocnienie włosów - przepis na tonik, maseczkę, szampon

Terapia lekami stymulującymi wzrost włosów bywa kwestionowana z powodu braku efektów u niektórych osób oraz potencjalnych skutków ubocznych. To zaś kieruje oczy badaczy na alternatywne kuracje, takie jak ziołolecznictwo.

06 luty 2020
Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy
Tonik z miłorzębu japońskiego
Ostatnio opatentowano nowe ekstrakty roślinne do stosowania w produktach na porost włosów. Kosmetyczni giganci, którzy je złożyli, uważają, że substancje czynne w nich zawarte stymulują odrastanie poprzez przyspieszenie krążenia krwi oraz aktywację warstwy brodawkowatej skóry właściwej, co z kolei poprawia metabolizm skóry głowy i odżywia mieszki włosowe. Jednak mechanizmy te nie są jeszcze do końca jasne1. Badacze zauważyli, że ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego aplikowany na włosy w postaci toniku sprzyja ich odrastaniu2.
Wcierka z cebuli
Warzywo to bogate jest w siarkę, która pobudza wzrost owłosienia. Naturopaci uważają, że jej stosowanie może zmniejszyć, a nawet całkowicie zatrzymać wypadanie włosów. Dużą cebulę utrzyj i wyciśnij z niej sok, dodaj łyżkę oleju z łopianu (możesz go zastąpić oliwą z oliwek). Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż otrzymaną miksturę na głowę, dokładnie wcierając ją w skórę. Następnie załóż czepek kąpielowy i owiń go ręcznikiem. Jeśli masz suche włosy, trzymaj maseczkę przez godzinę, gdy Twoje pukle łatwo się przetłuszczają – ok. 2 godz. Po tym czasie dokładnie umyj głowę niedrażniącym szamponem. Nie przejmuj się zapachem. Utrzymuje się jedynie na mokrych włosach! W pewnym eksperymencie uczestniczyło 23 pacjentów, którym 2 razy dziennie przez 2 miesiące smarowano łysiejące miejsca świeżym sokiem z cebuli, oraz 15 osób tworzących grupę kontrolną, którym dawkowano wodę z kranu. 17 uczestnikom stosującym sok cebulowy włosy zaczęły odrastać już po 4 tygodniach, natomiast w grupie kontrolnej efekt zaobserwowały zaledwie 2 osoby6!

Zioła

Olejek rozmarynowy
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn najczęstszym rodzajem wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Badacze porównali skuteczność działania oleju rozmarynowego z 2% minoksydylem w leczeniu tej przypadłości. Pacjentów podzielono na 2 grupy: jednej podawano zioło, drugiej olejek przez 6 miesięcy. Po tym czasie sprawdzano fryzury uczestników eksperymentu. Okazało się, że skuteczność oleju rozmarynowego w leczeniu łysienia androgenowego była porównywalna z lekiem. Jednak grupie stosującej Rosmarinus offcinalis znaczniej mniej dokuczał świąd głowy, który towarzyszył przyjmowaniu minoksydylu. Wywar z rozmarynu można również stosować do płukania włosów po myciu. W tym celu 2 łyżki suszu zalej 2 szklankami wrzątku. Zostaw pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie przecedź i jeszcze ciepłym płynem spłucz włosy4.

Maska jajeczna
W walce z wypadającymi włosami pomogą jajka. Oddziel białko od żółtka i ubij je. Do żółtka dodaj kilka kropli soku z cytryny ora łyżeczkę oliwy z oliwek i wymieszaj. Teraz dodaj pianę i delikatni wszystko połącz. Nakładaj na umytą głowę i trzymaj przez ok. 30 min. Następnie spłucz letnią wodą i umyj włosy szamponem. 
Bakopa drobnolistna
Ta drobnokwiatowa, płożąca się roślina może pomóc Ci odzyskać bujną fyzurę. Bacopa monnieri zawiera bowiem alkaloidy zwiększające aktywność kinazy białkowej, która może być odpowiedzialna za stymulację wzrostu włosów14. Jak wykazały eksperymenty, olej pozyskany z bakopy przyspiesza odrost włosów.

Jajka

Popiół ze śliwy
Gdy włosy wypadają na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej lub chemioterapii, warto zastosować recepturę św. Hildegardy z Bingen: „Spal korę i liście śliwy, a z ich popiołów zrób ług. Jeśli z głowy się sypie (występuje łupież) lub jeśli włosy więdną (stają się bez połysku), myj nim często głowę, a stanie się zdrowa i piękna”. Popiół śliwy zalej wodą, wymieszaj, a następnie przecedź przez gazę lub rajstopę. Powstałą szarą wodę wlej do garnka i postaw na małym ogniu, zagotuj, by odparował. Gdy płyn zrobi się klarowny, zostaw do ostygnięcia. Pamiętaj, że jest on silnie alkaliczny i dlatego przed zastosowaniem należy go rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Gdy włosy odrosną, należy wmasowywać w skórę głowy mieszankę 1-2 kieliszków popiołu ze śliwy i wody. Takiej wcierki się nie spłukuje. Wystarczy osuszyć włosy i zostawić do następnego mycia. Kurację należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu przez minimum 2 miesięce3.
Zrób... zupę grzybową
Żagiew wielogłowa, znana też w Polsce pod nazwą huby okółkowej (Polyporus umbellatus), to jadalny grzyb, który rośnie od lata do jesieni na korzeniach i przy pniach buków, dębów oraz klonów. Ten chroniony w Polsce gatunek jest popularnym składnikiem zupy grzybowej u naszych sąsiadów ze wschodniej Słowacji15. Zgodnie z doniesieniami jego ekstrakt etanolowy przyspiesza wzrost włosów u myszy. Naukowcy wyizolowali z niego składniki aktywne i przeprowadzili ocenę in vitro jego działania na mieszki włosowe. Okazało się, że niskie dawki ekstraktów (1,28 i 6,4 g/ml) znacznie poprawiły wzrost włosów i wydłużyły jego okres16.

Grzyby

Jedz żelazo
Niedobór tego pierwiastka jest powszechnie łączony z wypadaniem włosów u kobiet7. Poziom ferrytyny (białka wiążącego żelazo) w surowicy uważa się za dobry wskaźnik w badaniach dotyczących wypadania włosów8. Aby odwrócić ciężką utratę włosów, niektórzy badacze zalecają utrzymywanie ferrytyny w surowicy na poziomie > 40 ng/dL9 lub 70 ng/dL10. By to osiągnąć, przyjmuj ok. 50 mg żelaza 2 razy dziennie.
Sok z czarnej rzodkwi
Zetrzyj na tarce 5 umytych i obranych rzodkwi i wyciśnij z nich sok, np. przez gazę. Możesz też użyć do tego sokowirówki lub wyciskarki. Sok z rzepy wcieraj w skórę głowy na 40 min przed jej umyciem. Najlepiej zabezpiecz włosy folią lub czepkiem i owiń głowę ręcznikiem. Zwiększy to efektywność zabiegu. Po miesiącu stosowania wcierki 2-3 razy w tygodniu zauważysz pierwsze efekty.

Czarna rzodkiew

Do picia i wcierania
Amla (Phyllanthus emblica), nazywana też indyjskim agrestem, od wieków stosowana jest w medycynie tradycyjnej w kuracjach wzmacniających włosy oraz jako środek przeciwdziałający ich wypadaniu. Ostatnio przyjrzeli jej się również naukowcy. Odkryli oni, że amla poprawia metabolizm żelaza. Pierwiastek ten bierze udział w procesie dotlenieniania czerwonych krwinek. Jest też niezbędny do prawidłowego wzrostu włosów i utrzymania ich w dobrej kondycji. Ekstrakty z rośliny stymulują proliferację warstwy brodawkowatej skóry właściwej11. Badacze ustalili również, że wcieranie olejku z indyjskiego agrestu w skórę głowy pobudza porost włosów12.
Maska na porost włosów
Zmieszaj 2 łyżki oleju kokosowego z łyżką oleju gorczycowego oraz łyżką olejku rycynowego i nałóż na skórę głowy. Delikatnie wcieraj w nią, po czym zostaw na ok. 10 min. Załóż na włosy czepek i owiń je nagrzanym ręcznikiem, by zintensyfikować wchłanianie olejów. Następnie dokładnie zmyj włosy szamponem i ciepłą (ale nie gorącą!) wodą13.

Olej kokosowy

Masaż ziołowy
Liściokwiat niruri (Phyllanthus niruri) jest tropikalnym, jednorocznym ziołem, używanym jako lek od czasów antycznych, w różnych tradycyjnych systemach medycyny, m.in. ajurwedzie i siddha (tradycyjny system medycyny Sri Lanki). Uczeni wywołali łysienie u szczurów albinosów, a następnie wmasowywali w ich skórę ekstrakt z eteru naftowego z zioła. Gryzoniom szybko zaczęły odrastać włosy. Zdaniem naukowców wynika to z faktu, że hamuje on enzym 5-alfa-reduktazy typu 25.
Wzmacniający szampon
Liście, łodygę i korzeń świeżej mydlnicy lekarskiej (ok. 25 g) posiekaj i włóż do garnka. Zalej 750 ml wody i zagotuj. Następnie zmniejsz temperaturę i gotuj jeszcze przez 20 min na wolnym ogniu. Gdy ostygnie, przecedź. Mydlnica nie ma zbyt przyjemnego zapachu, więc warto dodać do wywaru kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Używaj jak zwykłego szamponu do włosów, a po umyciu obficie spłucz głowę ciepłą wodą13.

Bibliografia
 • Cosmet Toiletries 112: 57-64; Frag J 23: 28-34
 • In Vivo 12:219-222; Yakugaku Zasshi 113: 718-724
 • Dr Wighard Strehlow „Program zdrowia św. Hildegardy z Bingen. Dawne lekarstwa na współczesne choroby”, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2010, s.277- 278
 • Skinmed. 2015 Jan- Feb;13(1):15-21
 • Avicenna J Phytomed. 2015 Nov-Dec; 5(6): 512-519
 • Journal of Dermatology 2002
 • Clin Exp Dermatol. 2002;27(5):396-404
 • J Clin Pathol. 1973;26(10):770-772
 • J Invest Dermatol. 2003;121(5):985-988
 • J Am Acad Dermatol. 2006;54(5):824-844
 • Res J Med Plant 2011; 5: 95-100
 • Biol Pharma Bull 1999; 22: 1249-50; J Chem Pharma Res 2009; 1: 261-67
 • Patrycja Machałek „Siła ziół” wydawnictwo Znak Litera Nova, Kraków 2018, s. 70 i 73
 • Shah CS. Qudry JS. A Text book of Pharmacognosy. 11th Ed, B.S. Shah Prakashan, Ahmadabad 1996:119
 • Anton Janitor, Vincent Kabát, Ján Magál, Pavol Škubla: Atlas grzybów. S. 36.
 • J Alt CompMed 2005; 11: 245-56

 

ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 1/2020
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny