Złoto - luksus w świecie kosmetyki
Jako symbol bogactwa i luksusu, od wieków przyciąga uwagę. Wykorzystanie nanocząsteczek złota (AuNP) w kosmetyce to obszar, w którym medycyna tradycyjna łączy się z nowoczesną nauką. Ze względu na swoje unikalne właściwości witalizacji metabolizmu skóry1, stało się popularnym składnikiem luksusowych kosmetyków.
- Wpływa na poprawę elastyczności, dodaje blasku, redukuje zmarszczki.
- Wykazuje zdolność do stymulacji skóry i jest w stanie pobudzać produkcję znajdującego się w niej kolagenu, który spowalnia starzenie się i wiotczenie tkanek.
- Im więcej kolagenu w naszych komórkach, tym mniej zmarszczek, dlatego nanocząsteczki są stosowane w takich kosmetykach, jak balsamy, maseczki czy kremy przeciwstarzeniowe2.
- Drobinki tego szlachetnego kruszcu dodawane są do kremów, maseczek czy serum, aby nadać skórze zdrowy blask i promienny wygląd.
- Złoto ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne3, co może być korzystne dla osób z problemami skórnymi, takimi jak podrażnienia, trądzik, egzema czy łuszczyca.
- Pomaga łagodzić stany zapalne, redukując zaczerwienienia i uspokajając cerę. Wspomaga gojenie się ran, a dodatkowo przyczynia się do wygaszania ewentualnych ognisk zapalnych, które się na niej znajdują.
- Sprzyja likwidowaniu blizn i przebarwień, a dzięki temu, że świetnie wnika w głąb skóry, połączone z innymi substancjami umożliwia ich lepsze wchłanianie.
Nanozłoto jest dodatkowo uważane za zmiatacza wolnych rodników, redukując ich szkodliwy wpływ zarówno na skórę, jak i pozostałe komórki organizmu4. Co więcej, ze względu na silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne nanocząsteczki złota są również stosowane w dezodorantach5. Kosmetyki, które mają w swoim składzie ten szlachetny metal, działają wygładzająco, odżywczo i nawilżająco.
Czy wiesz, że...
Termin nanozłoto odnosi się do cząsteczek złota, mierzących zazwyczaj od 1 do 100 nanometrów. To mikroskopijne cząsteczki przenikają przez błony komórkowe. Są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka6, działając rewitalizująco na skórę oraz dając efekt promiennej i wyraźnie rozświetlonej cery. Natomiast złoto koloidalne to roztwór, w którym nanocząsteczki złota są równomiernie rozproszone w płynie, najczęściej w wodzie. Cząstki złota w roztworze koloidalnym mogą mieć różne rozmiary, ale są na ogół większe niż nanometr.
Złoto u kosmetyczki
Złoto jest dobrym przewodnikiem energii elektrycznej. W zabiegach kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja, może być wykorzystywane do równoważenia energii elektrycznej w skórze, co stymuluje procesy poprawiające jej ogólną kondycję. Jest używane także w zaawansowanych terapiach na bazie światła (np. LED), w których umożliwia przenoszenie światła głębiej w skórę, co wspomaga jej regenerację.
- Serum regenerujące W misce połącz 2 łyżki żelu aloesowego z łyżką oleju arganowego. Dodaj ½ łyżeczki koloidu złota i dokładnie wymieszaj składniki. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego i wody różanej, ponownie wymieszaj. Przełóż serum do ciemnej buteleczki ze szklanym aplikatorem lub pipetą. Stosuj serum rano i wieczorem przed nałożeniem kremu nawilżającego. Nanieś kilka kropel na twarz, omijając okolice oczu, delikatnie wmasuj, aż preparat wchłonie się w skórę.
- Krem do twarzy z koloidem złota W rondelku na niewielkim ogniu rozpuść ¼ szklanki masła shea i łyżkę oleju kokosowego. Dodaj ½ łyżeczki witaminy E (z kapsułek dostępnych w aptekach), mieszając, aż składniki się połączą. Odstaw mieszankę, a gdy zacznie tężeć, dodaj ¼ łyżeczki koloidu złota. Delikatnie wymieszaj i przenieś krem do słoiczka. Aplikuj na oczyszczoną skórę twarzy rano i wieczorem. Przechowuj w chodnym, ciemnym miejscu.
Srebro - antybakteryjne działanie pierwiastka
Było stosowane już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, do przechowywania płynów w celu zapobiegania rozwojowi bakterii oraz w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Jeszcze zanim opracowano nowoczesne antybiotyki, było uniwersalnym środkiem na różne infekcje i choroby. Obecnie używa się go jako suplementu diety lub bezpośrednio na skórę.
W kosmetyce srebro stosuje się w produkcji preparatów przeznaczonych dla skóry trądzikowej, głównie dlatego, że ma właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe oraz w celu przedłużenia trwałości produktów7.
Cząsteczki srebra pobudzają regenerację komórek skóry właściwej, łagodzą podrażnienia oraz wspomagają proces gojenia się skóry. Srebro koloidalne można aplikować bezpośrednio na otwarte rany bez uczucia pieczenia czy szczypania i bez uszkodzeń tkanek otaczających ranę. Likwiduje powierzchowne stany zapalne. Może też łagodzić opryszczkę, grzybicę, łuszczycę oraz świąd skóry, również ten po ukąszeniach owadów.
Użycie preparatów w proszku ze srebrem tworzy barierę ochronną wokół rany, zapobiega rozwojowi bakterii i wysiękom. Zapobiega także tworzeniu się blizn, sprawia, że zagojona skóra szybciej się regeneruje i wygładza. Potwierdzają to badania, np. w jednym z nich dowiedziono, że mydło oczyszczające zawierające nanosrebro ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i pomaga w leczeniu skóry z trądzikiem oraz ran po oparzeniach słonecznych8.
Czy wiesz, że...
- Srebro koloidalne może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na receptę, zmniejszając ich wchłanianie. Dotyczy to kilku antybiotyków i tyroksyny.
- Niektóre osoby są uczulone na srebro więc stosowanie zabiegów i kosmetyków zawierających ten pierwiastek jest dla nich niewskazane11.
- Nadużywanie zawiesin zawierających ten kruszec może powodować argyrię, czyli nadmiar srebra w tkankach organizmu powodujące trwałe niebieskawo-szare zabarwienie skóry.
Skąd wywodzi się nazwa „srebro koloidalne”?
Koloid to układ, w którym srebro ulega podziałowi na bardzo drobne cząsteczki, które następnie zostają zawieszone i rozproszone w innej substancji, nie tworząc z nią trwałych wiązań. Charakterystyczne dla cząsteczek koloidalnych jest posiadanie identycznych ładunków elektrycznych, przez co wzajemnie się odpychają, utrzymując się w ciągłym ruchu. Im mniejsze są to cząsteczki, tym większa jest skuteczność całego roztworu, ponieważ może przenikać do wnętrza patogenów, eliminując je w efektywny sposób.
- Maseczka oczyszczająca W misce połącz 2 łyżki glinki ghassoul (ryżowej) z łyżką miodu. Dodaj ½ łyżeczki koloidu srebra i dokładnie wymieszaj składniki. Dodaj 5 kropli olejku lawendowego i ponownie wymieszaj. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 15-20 min. Spłucz letnią wodą, a następnie nawilż skórę kremem.
- Serum regenerujące ze srebrem Wymieszaj łyżkę oleju jojoba i łyżeczkę srebra koloidalnego. Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego) i ponownie dokładnie wymieszaj. Używaj wieczorem po oczyszczeniu skóry twarzy i dekoltu.
Miedź w terapii anti-age
Jej zdolność do zwalczania procesów starzenia, uczestnictwo w mechanizmach detoksykacji oraz właściwości przeciwbakteryjne sprawiają, że miedź może być kluczowym składnikiem w naszej pielęgnacji skóry. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych, czyniąc cerę bardziej matową i zapobiegając jej zanieczyszczeniu. Pierwiastek ten działa jako aktywator w procesie syntezy kolagenu, ma też znaczący potencjał w stymulowaniu produkcji elastyny – białek, które odpowiadają za jędrność i młodzieńczy wygląd skóry. Dzięki temu wspomaga jej regenerację i przeciwdziała utracie gęstości. Może również redukować drobne zmarszczki12.
W poprawie wyglądu i tekstury uszkodzonej, starzejącej się skóry znaczenie mają też właściwości przeciwutleniające miedzi. Dzięki neutralizowaniu wolnych rodników metal ten opóźnia procesy starzenia13. Czyni ją to też składnikiem nie tylko zapobiegającym, ale również zwalczającym szkodliwe skutki działania czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie środowiskowe czy promieniowanie UV, które sprzyjają utracie jędrności, zwiększając widoczność zmarszczek i plam skórnych. Badania wykazały, że kosmetyki do twarzy z peptydem Cu mogą pomóc zmniejszyć oznaki fotostarzenia oraz przebarwień14.
Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi o znaczącej aktywności biologicznej. Mają zdolność przenikania do głębszych warstwy skóry. Tripeptyd miedziowy (GHK-Cu) to związek naturalnie występujący w ludzkim osoczu. Niestety jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Naukowcy odkryli, że u ludzi w wieku 20 lat jego poziom wynosi ok. 200 ng/ml, a w wieku 60 lat spada do ok. 80 ng/ml17. Zdaniem uczonych, ponowne wprowadzenie peptydów miedzi do organizmu może pomóc odwrócić niektóre oznaki starzenia
Ze względu na właściwości antybakteryjne i antyseptyczne miedź może być skutecznym narzędziem w walce z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Dowiedziono, że hamuje wzrost niektórych bakterii, co ma zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry i wspomaganiu procesów gojenia. Peptydy miedziowe mają zdolność wspomagania gojenia się ran i wytwarzają białka istotne dla regeneracji tkanek15. Badania wykazały też, że miedź wykazuje zdecydowanie mniejsze ryzyko wywołania reakcji alergicznej w porównaniu z innymi metalami16.
Domowe kosmetyki z miedzią
- Nawilżające serum z koloidem miedzi W misce połącz 2 łyżki żelu aloesowego z 1 łyżeczką oleju jojoba. Dodaj ½ łyżeczki koloidu miedzi i dokładnie wymieszaj. Opcjonalnie dla nadania zapachu możesz dodać odrobinę ulubionego olejku eterycznego. Nanieś kilka kropel na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu i delikatnie wmasuj, aż wchłonie się w skórę. Stosuj rano i wieczorem przed nałożeniem kremu nawilżającego. Przechowuj w lodówce.
- Maska oczyszczająca Połącz 2 łyżki glinki bentonitowej z łyżką octu jabłkowego, dodaj ½ łyżeczki koloidu miedzi i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Starannie wymieszaj składniki, tak by utworzyły gładką pastę. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na ok. 20 min. Po tym czasie spłucz letnią wodą, a następnie nawilż skórę kremem.
Upewnij się, że nie masz żadnych uczuleń na używane składniki, a przed zastosowaniem przepisu skonsultuj się z dermatologiem, szczególnie jeśli masz skórę wrażliwą lub problemy skórne. - Peeling oczyszczający Połącz 2 łyżki kaszy jaglanej zmielonej na mąkę lub rozgniecionej w moździerzu z 1 łyżeczką miedzi w proszku. Dodaj 1 łyżkę jogurtu naturalnego i wymieszaj, tworząc gęstą pastę. Masuj delikatnie skórę kilka minut, następnie spłucz letnią wodą
- Nano Letters. 2011;11(10):4029-36
- J. Environ. Anal. Toxicol, 2016 r.; 6(4):1-10
- Int J Mol Sci. 2023 Jun 11;24(12):10006
- Rhesma TT. Synthesis and characterization of nanogold at various concentration HAuCl4 solution as antiaging material in cosmetic. Sekarsari: National Conference of Chemistry; 2011
- 2011J Pharm (Cairo). 2018; 2018: 3420204
- Nano Micro Small. 2015;11(6):713-21
- Nanomedicine. 6 (4): 570-4
- ISRN Dermatology 2014(2014):14
- Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, 6, 48-53
- J. Pharm. Bioallied Sci. 2012;4:186
- Current Problems in Dermatology. Vol. 33. pp. 17-34
- Int J Mol Sci. 2018 Jul; 19(7): 1987
- Journal of Functional Foods 2021; 86, 104680
- Biomed Res Int. 2015; 2015: 648108
- Wound Repair Regen. 2010 Mar-Apr;18(2):266-75
- Curr Chem Biol. 2014 Aug; 8(2): 89-102
- Aging Pathobiol Ther. 2020 Mar 27; 2(1): 58-61