Srebro, złoto i miedź jako tajemnice skutecznej pielęgnacji

Złoto, srebro i miedź to cenne składniki, które stają się sojusznikami w pielęgnacji skóry, zapewniając nie tylko efekt estetyczny, ale także zdrowotne korzyści dla naszego organizmu. Dlaczego te metale szlachetne znalazły swoje miejsce w kremach, maseczkach i serum? Sekret tkwi w ich unikalnych właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych oraz zdolności do stymulacji regeneracji skóry.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

 Złoto - luksus w świecie kosmetyki

Jako symbol bogactwa i luksusu, od wie­ków przyciąga uwagę. Wykorzystanie nanocząsteczek złota (AuNP) w kosme­tyce to obszar, w którym medycyna tradycyjna łączy się z nowoczesną nauką. Ze względu na swoje unikalne właściwości witalizacji metabolizmu skóry1, stało się popularnym skład­nikiem luksusowych kosmetyków.

 • Wpływa na poprawę elastyczności, dodaje blasku, redukuje zmarszczki.
 • Wykazuje zdolność do stymulacji skó­ry i jest w stanie pobudzać produkcję znajdującego się w niej kolagenu, który spowalnia starzenie się i wiotczenie tkanek.
 • Im więcej kolagenu w naszych komórkach, tym mniej zmarszczek, dlatego nanocząsteczki są stosowane w takich kosmetykach, jak balsamy, ma­seczki czy kremy przeciwstarzeniowe2.
 • Drobinki tego szlachetnego krusz­cu dodawane są do kremów, mase­czek czy serum, aby nadać skórze zdrowy blask i promienny wygląd.
 • Złoto ma właściwości przeciwza­palne i przeciwbakteryjne3, co może być korzystne dla osób z problemami skórnymi, takimi jak podrażnienia, trądzik, egzema czy łuszczyca.
 • Poma­ga łagodzić stany zapalne, redukując zaczerwienienia i uspokajając cerę. Wspomaga gojenie się ran, a dodat­kowo przyczynia się do wygaszania ewentualnych ognisk zapalnych, które się na niej znajdują.
 • Sprzyja likwido­waniu blizn i przebarwień, a dzięki temu, że świetnie wnika w głąb skó­ry, połączone z innymi substancjami umożliwia ich lepsze wchłanianie.
peeling
Złote drobinki wykorzystywane są także w peelingach. Naniesione na skórę działają jak delikatny masaż, co poprawia krążenie krwi, wspomaga dostarczanie składników odżywczych do komórek i usuwanie toksyn.

Nanozłoto jest dodatkowo uważane za zmiatacza wolnych rodników, redu­kując ich szkodliwy wpływ zarówno na skórę, jak i pozostałe komórki orga­nizmu4. Co więcej, ze względu na silne właściwości przeciwgrzybicze i prze­ciwbakteryjne nanocząsteczki złota są również stosowane w dezodorantach5. Kosmetyki, które mają w swoim składzie ten szlachetny metal, działają wygładzająco, odżywczo i nawilżająco.

Czy wiesz, że...

Termin nanozłoto odnosi się do cząsteczek złota, mierzących zazwyczaj od 1 do 100 nano­metrów. To mikroskopijne cząsteczki przenika­ją przez błony komórkowe. Są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka6, działając rewitalizująco na skórę oraz dając efekt promiennej i wyraźnie rozświetlonej cery. Natomiast złoto koloidalne to roztwór, w którym nanocząsteczki złota są rów­nomiernie rozproszone w płynie, najczę­ściej w wodzie. Cząstki złota w roztworze koloidalnym mogą mieć różne rozmiary, ale są na ogół większe niż nanometr.

Złoto u kosmetyczki

Złoto jest dobrym przewodnikiem energii elektrycznej. W zabiegach kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja, może być wykorzystywane do równoważenia energii elektrycznej w skórze, co stymuluje procesy poprawiające jej ogólną kondycję. Jest używane także w zaawansowanych terapiach na bazie światła (np. LED), w których umożliwia przenoszenie światła głębiej w skórę, co wspomaga jej regenerację.

Maseczka nawilżająca z dodatkiem złota.
Maseczka nawilżająca z dodatkiem złota. Włóż do porcelanowej miseczki 1/4 łyżeczki drobnych płatków złota (dostępnych w sklepach kosmetycznych), 2 łyżki jogurtu naturalnego, łyżeczkę miodu i kilka kropel oleju z nasion winogron, wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 15-20 min. Spłucz letnią wodą.
 • Serum regenerujące W misce połącz 2 łyżki żelu aloesowego z łyżką oleju arganowego. Dodaj ½ łyżeczki koloidu złota i dokładnie wymieszaj składniki. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego i wody różanej, ponownie wymieszaj. Przełóż serum do ciemnej buteleczki ze szklanym aplikatorem lub pipetą. Stosuj serum rano i wieczorem przed nałożeniem kremu nawilżającego. Nanieś kilka kropel na twarz, omijając okolice oczu, delikatnie wmasuj, aż preparat wchłonie się w skórę.
 • Krem do twarzy z koloidem złota W rondelku na niewielkim ogniu rozpuść ¼ szklanki masła shea i łyżkę oleju kokosowego. Dodaj ½ łyżeczki witaminy E (z kapsułek dostępnych w aptekach), mieszając, aż składniki się połączą. Odstaw mieszankę, a gdy zacznie tężeć, dodaj ¼ łyżeczki koloidu złota. Delikatnie wymieszaj i przenieś krem do słoiczka. Aplikuj na oczyszczoną skórę twarzy rano i wieczorem. Przechowuj w chodnym, ciemnym miejscu.

Srebro - antybakteryjne działanie pierwiastka

Było stosowane już w starożytnym Egip­cie, Grecji i Rzymie, do przechowywania płynów w celu zapobiegania rozwojowi bakterii oraz w leczeniu zakażeń bak­teryjnych, wirusowych i grzybiczych. Jeszcze zanim opracowano nowocze­sne antybiotyki, było uniwersalnym środkiem na różne infekcje i choroby. Obecnie używa się go jako suplemen­tu diety lub bezpośrednio na skórę.

W kosmetyce srebro stosuje się w pro­dukcji preparatów przeznaczonych dla skóry trądzikowej, głównie dlate­go, że ma właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe oraz w celu przedłużenia trwałości produktów7.

domowe kosmetyki
Nanocząsteczki srebra pomagają także w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Mają silne właściwości antybakte­ryjne, dzięki czemu są przydatne jako środek dezynfekujący w antyperspiran­tach, przy nadmiernej potliwości stóp, a także w płynach do płukania gardła i jamy ustnej oraz pastach do zębów.

Cząsteczki srebra pobudzają regene­rację komórek skóry właściwej, łagodzą podrażnienia oraz wspomagają proces gojenia się skóry. Srebro koloidalne moż­na aplikować bezpośrednio na otwarte rany bez uczucia pieczenia czy szczypa­nia i bez uszkodzeń tkanek otaczających ranę. Likwiduje powierzchowne stany zapalne. Może też łagodzić opryszczkę, grzybicę, łuszczycę oraz świąd skóry, również ten po ukąszeniach owadów.

Użycie preparatów w proszku ze sre­brem tworzy barierę ochronną wokół rany, zapobiega rozwojowi bakterii i wysiękom. Zapobiega także tworzeniu się blizn, sprawia, że zagojona skóra szybciej się regeneruje i wygładza. Potwierdzają to badania, np. w jednym z nich dowiedziono, że mydło oczysz­czające zawierające nanosrebro ma wła­ściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i pomaga w leczeniu skóry z trądzikiem oraz ran po oparzeniach słonecznych8.

Czy wiesz, że...

 • Srebro koloidalne może wchodzić w in­terakcje z niektórymi lekami na receptę, zmniejszając ich wchłanianie. Dotyczy to kilku antybiotyków i tyroksyny.
 • Niektóre osoby są uczulone na srebro więc stosowanie zabiegów i kosme­tyków zawierających ten pierwia­stek jest dla nich niewskazane11.
 • Nadużywanie zawiesin zawierających ten kruszec może powodować argy­rię, czyli nadmiar srebra w tkankach organizmu powodujące trwałe niebie­skawo-szare zabarwienie skóry.

Skąd wywodzi się nazwa „srebro koloidalne”?

Koloid to układ, w którym srebro ulega podziałowi na bardzo drob­ne cząsteczki, które następnie zostają zawieszone i rozproszone w innej substancji, nie tworząc z nią trwałych wiązań. Charakte­rystyczne dla cząsteczek koloidalnych jest posiadanie identycz­nych ładunków elektrycznych, przez co wzajemnie się odpychają, utrzymując się w ciągłym ruchu. Im mniejsze są to cząsteczki, tym większa jest skuteczność całego roztworu, ponieważ może prze­nikać do wnętrza patogenów, eliminując je w efektywny sposób.

domowa maseczka
Maseczka nawilżająca z koloidem srebra. W misce wymieszaj 2 łyżki jogurtu naturalnego z łyżką miodu i ½ łyżeczki oleju z nasion winogron. Dodaj ¼ łyżeczki koloidu srebra i dokładnie wymieszaj składniki. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na 15-20 min. Spłucz letnią wodą, a następnie nawilż skórę kremem.
 • Maseczka oczyszczająca W misce połącz 2 łyżki glinki ghassoul (ryżowej) z łyżką miodu. Dodaj ½ łyżeczki koloidu srebra i dokładnie wymieszaj składniki. Dodaj 5 kropli olejku lawendowego i ponownie wymieszaj. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 15-20 min. Spłucz letnią wodą, a następnie nawilż skórę kremem.
 • Serum regenerujące ze srebrem Wymieszaj łyżkę oleju jojoba i łyżeczkę srebra koloidalnego. Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego) i ponownie dokładnie wymieszaj. Używaj wieczorem po oczyszczeniu skóry twarzy i dekoltu.

Miedź w terapii anti-age

Jej zdolność do zwalczania pro­cesów starzenia, uczestnictwo w mechanizmach detoksykacji oraz właściwości przeciwbakteryj­ne sprawiają, że miedź może być kluczowym składnikiem w naszej pielęgnacji skóry. Dodatkowo re­guluje pracę gruczołów łojowych, czyniąc cerę bardziej matową i za­pobiegając jej zanieczyszczeniu. Pierwiastek ten działa jako ak­tywator w procesie syntezy kola­genu, ma też znaczący potencjał w stymulowaniu produkcji ela­styny – białek, które odpowiadają za jędrność i młodzieńczy wygląd skóry. Dzięki temu wspomaga jej regenerację i przeciwdziała utracie gęstości. Może również redukować drobne zmarszczki12.

W poprawie wyglądu i tekstury uszkodzonej, starzejącej się skóry znaczenie mają też właściwości przeciwutleniające miedzi. Dzięki neutralizowaniu wolnych rodni­ków metal ten opóźnia procesy starzenia13. Czyni ją to też skład­nikiem nie tylko zapobiegającym, ale również zwalczającym szko­dliwe skutki działania czynników zewnętrznych, takich jak zanie­czyszczenie środowiskowe czy promieniowanie UV, które sprzy­jają utracie jędrności, zwiększając widoczność zmarszczek i plam skórnych. Badania wykazały, że ko­smetyki do twarzy z peptydem Cu mogą pomóc zmniejszyć oznaki fotostarzenia oraz przebarwień14.

Czy wiesz, że...

Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwa­sów połączone ze sobą wiązaniami pepty­dowymi o znaczącej aktywności biologicznej. Mają zdolność przenikania do głębszych warstwy skóry. Tripeptyd miedziowy (GHK-Cu) to związek naturalnie występujący w ludzkim osoczu. Niestety jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Naukowcy odkryli, że u ludzi w wieku 20 lat jego poziom wynosi ok. 200 ng/ml, a w wieku 60 lat spada do ok. 80 ng/ml17. Zdaniem uczonych, po­nowne wprowadzenie peptydów miedzi do organizmu może pomóc odwrócić niektóre oznaki starzenia

Ze względu na właściwości anty­bakteryjne i antyseptyczne miedź może być skutecznym narzędziem w walce z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Dowiedzio­no, że hamuje wzrost niektórych bakterii, co ma zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry i wspomaganiu procesów gojenia. Peptydy miedziowe mają zdolność wspomagania gojenia się ran i wytwarzają białka istot­ne dla regeneracji tkanek15. Badania wykazały też, że miedź wykazuje zdecydowa­nie mniejsze ryzyko wywołania reakcji alergicznej w porów­naniu z innymi metalami16.

Domowe kosmetyki z miedzią

kobieta przeglądająca się w lustrze
Oprócz bezpośredniego wpływu na kondycję skóry, miedź może być także istot­nym elementem w procesie detoksykacji organizmu. Jej obecność może sprzyjać elimi­nacji toksyn, co ma korzystny wpływ nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale również na wygląd skóry, nadając jej młodszy i promienny wygląd.
 • Nawilżające serum z koloidem miedzi W misce połącz 2 łyżki żelu aloesowego z 1 łyżeczką oleju jojoba. Dodaj ½ łyżeczki koloidu miedzi i dokładnie wymieszaj. Opcjonalnie dla nadania zapachu możesz dodać odrobinę ulubionego olejku eterycznego. Nanieś kilka kropel na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu i delikatnie wmasuj, aż wchłonie się w skórę. Stosuj rano i wieczorem przed nałożeniem kremu nawilżającego. Przechowuj w lodówce.
 • Maska oczyszczająca Połącz 2 łyżki glinki bentonitowej z łyżką octu jabłkowego, dodaj ½ łyżeczki koloidu miedzi i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Starannie wymieszaj składniki, tak by utworzyły gładką pastę. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na ok. 20 min. Po tym czasie spłucz letnią wodą, a następnie nawilż skórę kremem.
  Upewnij się, że nie masz żadnych uczuleń na używane składniki, a przed zastosowaniem przepisu skonsultuj się z dermatologiem, szczególnie jeśli masz skórę wrażliwą lub problemy skórne.
 • Peeling oczyszczający Połącz 2 łyżki kaszy jaglanej zmielonej na mąkę lub rozgniecionej w moździerzu z 1 łyżeczką miedzi w proszku. Dodaj 1 łyżkę jogurtu naturalnego i wymieszaj, tworząc gęstą pastę. Masuj delikatnie skórę kilka minut, następnie spłucz letnią wodą
Bibliografia
 • Nano Letters. 2011;11(10):4029-36
 • J. Environ. Anal. Toxicol, 2016 r.; 6(4):1-10
 • Int J Mol Sci. 2023 Jun 11;24(12):10006
 • Rhesma TT. Synthesis and characterization of nanogold at various concentration HAuCl4 solution as antiaging material in cosmetic. Sekarsari: National Conference of Chemistry; 2011
 • 2011J Pharm (Cairo). 2018; 2018: 3420204
 • Nano Micro Small. 2015;11(6):713-21
 • Nanomedicine. 6 (4): 570-4
 • ISRN Dermatology 2014(2014):14
 • Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, 6, 48-53
 • J. Pharm. Bioallied Sci. 2012;4:186
 • Current Problems in Dermatology. Vol. 33. pp. 17-34
 • Int J Mol Sci. 2018 Jul; 19(7): 1987
 • Journal of Functional Foods 2021; 86, 104680
 • Biomed Res Int. 2015; 2015: 648108
 • Wound Repair Regen. 2010 Mar-Apr;18(2):266-75
 • Curr Chem Biol. 2014 Aug; 8(2): 89-102
 • Aging Pathobiol Ther. 2020 Mar 27; 2(1): 58-61
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny