Wielu lekarzy porównuje skórę do ekranu, na którym możemy dokładnie obserwować upływ czasu i jego skutki, ale nie tylko, bo już sam jej wygląd – koloryt, nawilżenie i obecność ewentualnych zmian – pozwalają często na ocenę ogólnego zdrowia. Choć starzeje się cały organizm, to właśnie oznaki tego procesu są szczególnie widoczne na skórze.
Kolagen - co to jest?
Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie. Jest obecny m.in. w ścięgnach, tłuszczu i więzadłach. Pomaga dopasować części naszego ciała do siebie i ma kluczowe znaczenie dla wytrzymałości naszej struktury kości. Stanowi ok. 30% składu białkowego ludzkiego ciała i jest dominującym białkiem w tkance łącznej, czyli skórze, naczyniach krwionośnych i chrząstce2. Możemy go porównać do rusztowania chroniącego organy wewnętrzne, ale należy również pamiętać o tym, że ogranicza wnikanie toksyn i drobnoustrojów do organizmu, a także chroni kości przed złamaniem.
Obecnie znanych jest 29 rodzajów kolagenu (oznacza się je cyframi rzymskimi od I do XXIX) występujących w żywych organizmach. Pełnią one różnorodne funkcje, mają odrębną budowę strukturalną, różni je również lokalizacja i zawartość procentowa w tkankach3. Kolagen typu I i III uczestniczy w ok. 95% w budowie skóry i odpowiada za jej sprężystość, wytrzymałość, trwałość oraz elastyczność.
Jakie są objawy ubytku kolagenu?
Z ubytkami tego związku musimy mierzyć się już po 25. r.ż., wówczas jego synteza zaczyna się obniżać. Zauważalne są wówczas pierwsze zmarszczki, pogorszenie się jakości skóry, utrata elastyczności. W okresie menopauzy, na skutek zmian hormonalnych, synteza kolagenu gwałtownie spada. Zaczynamy mieć problemy ze stawami, następuje pogorszenie widzenia, a włosy stają się bardziej łamliwe i zaczynają wypadać. Po 60. r.ż. włókna kolagenowe są cieńsze i mniej elastyczne. Przez to dochodzi do zmian w tkance kostnej, co objawia się m.in. tym, że kości są podatne na złamania.
Generalnie wraz z upływem czasu starzenie się, charakteryzujące się zmarszczkami, wiotkością, brązowymi plamami, zgrubieniami i szorstkością, powoduje redukcję zawartości kolagenu o 1% rocznie. Oczywiście, nie tylko upływ czasu ma wpływ na jego stężenie – istotną rolę grają tu również uwarunkowania genetyczne4. Jednak mam też dobrą wiadomość: można pobudzić produkcję kolagenów w organizmie. Co więcej, gdy już się to zrobi, organizm szybko przystosowuje się do tej sytuacji i im więcej masz kolagenu, tym więcej Twoje ciało jest w stanie go wyprodukować i utrzymać.
Jak zbadać poziom kolagenu?
Jeśli podejrzewasz, że w Twoim organizmie występuje niedobór kolagenu, warto wykonać badanie stężenia ICTP, także w celu określenia ryzyka złamania osteoporotycznego oraz odpowiedzi na leczenie antyresorpcyjne. Krew pobiera się na czczo. Ostatni posiłek poprzedniego dnia powinnaś spożyć nie później niż o 18.
Jak zapobiec utracie kolagenu w skórze?
Pokochaj galaretki i rosoły
Odpowiednia dieta jest kluczowa w procesie podnoszenia poziomu kolagenu w organizmie. Do produktów szczególnie bogatych w to cenne białko zaliczają się m.in. golonki, podroby, salceson, kurze łapki, galaretki z nóżek wieprzowych i cielęcych, galaretki owocowe oraz warzywne, a także wywar z kości. Zawierają one żelatynę – mieszankę białek i peptydów, pozyskiwaną w procesie hydrolizy kolagenu pochodzącego ze zwierzęcej skóry, kości i chrząstek. Produkty te nie powinny być jednak spożywane w nadmiarze, bo mają wysoką zawartość tłuszczu i mogą doprowadzić do przyrostu masy ciała5.
Korzystaj z roślin bogatych we flawonoidy
W Twoim jadłospisie nie powinno też zabraknąć roślin strączkowych, takich jak fasola, groch, bób, ciecierzyca, soczewica. Są one bowiem doskonałym źródłem flawonoidów chroniących kolagen przed rozpadem.
Sięgaj również po ziemniaki, paprykę, brokuły, kalafiory, brukselki oraz owoce cytrusowe (kiwi, pomarańcza, cytryna, grejpfrut), papaję, truskawki, acerolę, guawę, czarną porzeczkę i liczi. Zawierają one nie tylko flawonoidy, ale również są skarbnicą witaminy C, która ma istotny wpływ na strukturę skóry, nie tylko jako antyoksydant6. Jak dowodzą badania, kwas askorbinowy jest niezbędny do syntezy kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w ilości nawet 1000-krotnie przekraczającej jej masę (1 jego gram ma zdolność związania do 6 l wody)! Wyniki pewnego badania sugerują, że kwas hialuronowy może również pomóc w zwiększeniu produkcji kolagenu w organizmie człowieka. Jedzenie pokarmów bogatych w witaminę C i aminokwasy może zwiększyć poziom kwasu hialuronowego i kolagenu w organizmie7.
Ogranicz węglowodany
Badacze z Kazachstanu udowodnili, że starzenie się skóry wiąże się z wyższym spożyciem węglowodanów, zwłaszcza glukozy i galaktozy. Okazuje się, ze węglowodany są w stanie uszkodzić istotne składniki skóry poprzez nieenzymatyczną glikację, kowalencyjne przyłączenie cukru do białka, a następnie wytwarzanie końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE)8.
Jakie zioła i rośliny wspomagają produkcję kolagenu?
- Żeń-szeń (Panax ginseng) jego przeciwstarzeniowe działanie jest dobrze udokumentowane. Ekstrakty z rośliny są wchłaniane przez skórę, nie powodując niepożądanych reakcji i pomagają skórze zachować jej pierwotny kształt. Stwierdzono również, że promują wzrost kolagenu. Badania wykazały, że żeń-szeń ma zdolność ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni UVB9. Natomiast przeciwutleniacze uwalniane do krwioobiegu podczas przyjmowania suplementu z żeń-szeniem lub picia naparu z kłącza mogą chronić komórki skóry i przyczyniać się do jej promiennego wyglądu.
- Kolendra siewna (Coriandrum sativum) zawiera witaminę C oraz kwas linolenowy, który został uznany za silny czynnik przeciwstarzeniowy. Kwas ten zawiera przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry10. Ekstrakt z kolendry można przyjmować doustnie.
- Składniki alg morskich stają się coraz bardziej popularnym elementem rytuałów pielęgnacyjnych ze względu na bogactwo zawartych w nich związków bioaktywnych. Dzieje się tak dlatego, że większość uszkodzeń skóry jest spowodowana narażeniem jej na czynniki, takie jak zanieczyszczenia środowiskowe lub promieniowanie słoneczne, które w dużych dawkach mogą uszkadzać jej komórki. Algi są w stanie niwelować te przykre skutki, jak również zapobiegać im11.
- Żel z aloesu Jest od dawna stosowany do gojenia ran i oparzeń. Co sprawia, że działa? Otóż miąższ Aloe vera zwiększa produkcję kolagenu, gdy jest stosowany miejscowo lub nawet przyjmowany doustnie12. Ta właściwość stymulująca wzrost komórek może pomóc w zwiększeniu produkcji kolagenu w skórze. Aloes można nakładać bezpośrednio na skórę w czystej postaci lub w formie preparatów dostępnych na rynku. Japończycy natomiast dowiedli, że przyjmowanie doustnego suplementu z aloesu poprawia jakość skóry13.
Suplementy zwiększające produkcję kolagenu
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów zarówno w tabletkach, kapsułkach, płynie, jak i w proszku zawierających kolagen hydrolizowany najczęściej wytwarzany z żelatyny
zwierzęcej (wieprzowej, wołowej, drobiowej, rybiej), którą nasz układ pokarmowy najlepiej wchłania. Są one szczególnie polecane nie tylko osobom chcącym zadbać o stan swojej skóry, narażonym na częste kontuzje i uprawiającym sport, ale także seniorom. Efekty suplementacji są już widoczne po 4 tygodniach regularnego stosowania – rozdrobnienie sieci kolagenowej ulega zmniejszeniu, a po 8 tygodniach możemy zaobserwować poprawienie nawilżenia skóry.
W kilku badaniach klinicznych oceniono wpływ doustnej suplementacji kolagenem i zaobserwowano poprawę jego syntezy w skórze, zwiększoną syntezę kolagenu przez fibroblasty, poprawę nawilżenia i elastyczności skóry oraz zmniejszenie zmarszczek. Wykazano, że dzienne spożycie 2,5 g peptydów kolagenowych zwiększyło poziom nawilżenia, elastyczność i gęstość skóry oraz zmniejszyło powierzchnię zmarszczek u kobiet w wieku powyżej 35 lat po 90 dniach suplementacji14. Średnia dawka kolagenu to ok. 4-5 g i nie powinna być przekraczana.
Nieodzowna witamina C
Ostatnie badania szlaków biochemicznych po urazie mięśniowo-szkieletowym sugerują, że kwas askorbinowy może być realnym suplementem poprawiającym syntezę kolagenu i gojenie tkanek miękkich. Uczeni z Colorado przeprowadzili systematyczny przegląd prac badawczych prowadzonych zarówno z udziałem ludzi, jak i zwierząt. Spośród badań przedklinicznych oceniających gojenie złamań, 2 wykazały znacznie przyspieszone gojenie kości w grupie suplementowanej witaminą C w porównaniu z grupami kontrolnymi. W kolejnych odnotowano znaczny wzrost włókien kolagenu typu I i tworzenie blizny po zastosowaniu kwasu askorbinowego podczas gojenia ścięgien. W podsumowaniu przeglądu autorzy piszą: „witamina C może przyspieszać gojenie się kości po złamaniach, zwiększać syntezę kolagenu typu I oraz obniżać parametry stresu oksydacyjnego. Nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych związanych z suplementacją”15.
Ćwicz dla skóry
Jeśli do tej pory rezygnowałaś z aktywności fizycznej i w sporcie jesteś nowicjuszką, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od codzienny spacerów lub jazdy na rowerze. Najbezpieczniejsze są pilates i pływanie – te aktywności fizyczne są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Nie zapominaj o rozgrzewce i nawodnieniu, jest to istotne nie tylko w upalne dni. Osoby regularnie trenujące powinny zwrócić uwagę na to, czy ćwiczenia, które wykonują, nie obciążają za bardzo ich ścięgien i stawów. Aby wesprzeć organizm, mogą przyjmować preparaty zawierające kolagen. W badaniu z 2005 r. wykazano, że trening oporowy wykonywany po posiłku może wywołać silny wzrost syntezy białek miofibrylarnych i kolagenu mięśniowego16. Natomiast niemieccy uczeni przedstawili dowody, że suplementacja peptydem kolagenowym w połączeniu z ćwiczeniami oporowymi może zwiększać masę i siłę mięśni u osób w podeszłym wieku17.
Kolagen a złe nawyki
A co, gdy wprowadzenie odpowiedniej diety i suplementacji okażą się niewystarczające w odbudowie kolagenu? Zmień przyzwyczajenia! Przede wszystkim zrezygnuj z opalania (zwłaszcza w solarium). Nadmierna ekspozycja na słońce przyczynia się do niszczenia włókien elastyny i kolagenu. Jeśli nie możesz zrezygnować z kąpieli słonecznych, zawsze używaj kremu z filtrem, który chroni ciało przed szkodliwym działaniem promieni UV. Staraj się unikać stresu, a jeśli jest to niemożliwe, naucz się radzić sobie z jego skutkami18. Zrezygnuj również z palenia papierosów, alkoholu oraz cukru rafinowanego.
Kremy z kolagenem – fakty i mity
Cząsteczki tego białka mają różne rozmiary, najmniejszy nawet średnicę ok. 120 nanometrów. Mało, prawda? Jednak niewystarczająco, żeby wniknąć z kremu do skóry19. Kolagen w kosmetykach na zmarszczki nie pomoże, choć producenci obiecują, że ich produkty powstrzymają upływający czas. Dlaczego zatem po zastosowaniu takich preparatów wydaje się nam, że skóra jest promienna i bardziej elastyczna? Silne nawilżacze w kosmetykach przeciwstarzeniowych to m.in. hydrofilowe substancje błonotwórcze, posiadające zdolność zatrzymywania wody w skórze. Należą do nich makrocząsteczki biologiczne hydrofilowe, tj. glikozaminoglikany, głównie kwas hialuronowy i chitozan. Związki te zawarte w kremach działają powierzchniowo, pozostawiając na skórze ochronną warstwę zapobiegającą odwodnieniu20.
Zastrzyk młodości
Kolagen jest stosowany nie tylko w preparatach kosmetycznych, ale także w medycynie estetycznej. Dostarcza się go w postaci iniekcji do górnych warstw skóry właściwej, by skorygować drobne zmarszczki powierzchniowe, oraz do środkowej i głębszej warstwy skóry w celu wygładzenia głębszych zmarszczek. Poprawa wyglądu utrzymuje się około pół roku, po tym czasie preparaty kolagenowe ulegają zniszczeniu w wyniku ruchów mięśni i procesów biochemicznych związanych ze starzeniem się21.
Ochrona w bonusie Suplementacja kolagenem prócz poprawy kondycji skóry pomaga również utrzymać zdrowie stawów i potencjalnie przywrócić gęstość kości u osób z osteoporozą i chorobą zwyrodnieniową stawów, co jednocześnie wiąże się ze zmniejszeniem bólu stawów22. Warto więc ją rozważyć również z tych powodów.
- Menopause Review, 6/2008, vol. 7
- Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2008 Jun;17(2):47-54
- Farmakoterapia, 2019, 29(11-12), s. 6-10
- Food Chemistry and Biotechnology,2009, 73(1058), s. 83-92
- Med Hypotheses. 2013 Apr; 80(4):389-90
- Int J Cosmet Sci. 1998 Jun; 20(3):151-8
- Nutr J. 2014; 13: 70
- Oxid Med Cell Longev. 2020 Jun 17;2020:7145656
- Rejuvenation Res. 2015 Oct;18(5):449-57
- Med Food. 2014 Sep;17(9):985-95
- Mar Drugs. 2013 Jan; 11(1): 146-64
- Indian J Dermatol. 2008; 53(4) 163-6
- Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015; 8: 95-104
- Nutrients. 2019 Oct 17;11(10):2494. dd Amino Acids. 2021 Oct;53(10):1493-1506
- Am J Clin Nutr. 2017 Jan; 105(1):136- 143; Orthop J Sports Med. 2018 Oct; 6(10): 2325967118804544
- J Physiol. 2010 Feb 1; 588(Pt 3): 395-6
- J Nutr. 2015 Oct 28;114(8):1237-45
- Sobolewski K., Kolagen – podstawowe białko organizmu ludzkiego Roczniki Naukowe Wyższej szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki. 2006
- J Clin Aesthet Dermatol. 2022 May;15(5):59-64
- Farm Pol, Kraków 2010, 187-92
- Polym. Adv. Technol. 28 (1), s. 4-9.
- Revista Brasileira de Geriatria e Gerontologia, 2016, 19(1), s. 153-64