W przeprowadzonej niedawno w Wielkiej Brytanii ankiecie jedynie 55% pracowników opieki medycznej zaznaczyło w kwestionariuszu pole przeznaczone na dofinansowania ze strony koncernów farmaceutycznych. Oczekiwano, że przyzna się ponad 70% ankietowanych.
Oferowane przez koncerny farmaceutyczne korzyści miały postać sprzętu komputerowego, wyjazdów wypoczynkowych oraz wystawnych kolacji. Skierowane były do lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek oraz organizacji ochrony zdrowia1.
W Polsce funkcjonuje Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, którego celem jest m.in. prowadzenie przejrzystej polityki współpracy członkowskich koncernów farmaceutycznych z lekarzami. Z publikowanych przez Związek raportów można dowiedzieć się, jakie kwoty przeznaczane są na organizowanie eventów, finansowanie prelegentów oraz doradztwo dla przedstawicieli opieki medycznej i organizacji ochrony zdrowia. W 2015 r. przekazano na te cele ponad 600 mln zł, w 2016 r. 100 mln zł więcej2.
Wyniki brytyjskiej ankiety różnią się od założeń o 15%. Czy autorzy badania pomylili się w prognozach, czy też lekarze wstydzą się przyznać do bliskich relacji z koncernami farmaceutycznymi?.
Bibliografia
- http://www.bmj.com/content/356/bmj.j1574
- https://www.kodeksprzejrzystosci.pl/raport-przejrzystosci-2016/