Jak poprawić trawienie według ajurwedy?

Ajurweda uczy, że sposób, w jaki jemy, jest tak samo ważny, jak to, co jemy.

Artykuł na: minutę
Zdrowe zakupy

Ajurweda (nauka o życiu) wywodzi się z nauk, które powstały tysiące lat temu w starożytnych Indiach, a u jej podstaw leży przekonanie, że chorobom można zapobiegać, a nawet je leczyć, przeciwdziałając zaburzeniom równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. 

Nawyki wspomagające trawienie 

  • Jedz w spokojnym, pięknym otoczeniu. Rób to powoli, w czasie posiłku staraj się raczej nie rozmawiać. Dobrze żuj, aż poczujesz, że pokarm zyskał gładką konsystencję.
  • W czasie posiłku przyjmuj nie więcej niż pół szklanki płynów – unikaj zimnych lub mrożonych napojów, które mogą spowolnić trawienie, a nawet wywołać dolegliwości żołądkowe.
  • Nigdy się nie przejadaj, uczucie, że jesteśmy w 75% syci, powinno być sygnałem do zakończenia posiłku. Rób co najmniej trzygodzinne przerwy między posiłkami.
Autor publikacji:
Marc Halpern

Założyciel i prezes California College of Ayurveda w Nevada City, uczelni z pierwszym zatwierdzonym programem dla lekarzy ajurwedy w USA, współzałożyciel National Ayurvedic Medical Association i National Council on Ayurvedic Education oraz autor książki "Healing Your Life: Lessons on the Path of Ayurveda", ayurvedacollege.com.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny