Badacze przetestowali korzyści płynące z praktyki uważności na grupie 40 ochotników, z których połowa została nauczona tej techniki, podczas gdy pozostałym powiedziano, aby po prostu się zrelaksowali. Kiedy do ich nóg przykładano coś gorącego i sprawiającego ból, członkowie pierwszej grupy zgłaszali zmniejszenie intensywności bólu o 32%, a nieprzyjemnych uczuć z nim związanych – o 33% w porównaniu z grupą relaksacyjną.
Medytacja pozwala odłączyć się od swojego bólu
Badania obrazowe mózgu potwierdziły te odkrycia, wykazując zmniejszone transmisje między różnymi obszarami mózgu u medytujących. Kiedy zespół przeanalizował aktywność mózgu uczestników podczas wykonywania zadania, odkrył, że ulga w bólu wywołana przez medytację mindfulness była związana ze zmniejszoną synchronizacją pomiędzy wzgórzem (obszarem mózgu, który przekazuje przychodzące informacje sensoryczne do reszty mózgu) i częściami sieci trybu domyślnego (zbiorem obszarów mózgu najbardziej aktywnych, gdy błądzimy myślami lub przetwarzamy własne myśli i uczucia w przeciwieństwie do świata zewnętrznego).
Medytacja na serce, koncentrację i uzależnienia
To jednak nie wszystkie zalety medytacji. Badania naukowe potwierdzają, że ci, którzy uprawiają medytację, są w mniejszym stopniu narażeni na kolejny zawał serca. Zdaniem badaczy z Emory University techniki relaksacyjne u osób po przebytym zawale serca mogą wspierać leczenie farmakologiczne. Korzyści z medytacji u osób cierpiących na choroby kardiologiczne potwierdzają także nowe badania portugalskich naukowców, zaprezentowane podczas kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologii Prewencyjnej, który odbył się w dniach 13-15 kwietnia 2023 r. w Maladze w Hiszpanii.
Według nich już cztery miesiące praktyki medytacyjnej poprawiają jakość życia i samopoczucie psychiczne u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Autorka prezentacji Ana Luisa Vitorino Monteiro, nauczycielka medytacji i badaczka naukowa na Uniwersytecie w Lizbonie w Portugalii, uzasadniła wyniki badań tym, że po zdiagnozowaniu choroby serca wiele osób odczuwa się przygnębienie i niepokój, które medytacja pomaga skutecznie redukować.
Ci, którzy praktykują medytację, lepiej się koncentrują, bo taki trening zmniejsza rozproszenie, a tym samym pomaga skutecznie bronić się przed niepożądanymi bodźcami. Dodatkową zaletą jest to, że medytacja poprawia ogólną sprawność mózgu, powstrzymując ograniczanie substancji szarej w mózgu, do której dochodzi z wiekiem. Pozytywny wpływ medytacji naukowcy potwierdzają także w walce z z uzależnieniami. Pomaga ona pokonać uzależnienie od opioidów stosowanych jako silne leki przeciwbólowe
- https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/meditation-reduces-stress-and-anxiety-in-patients-with-heart-disease
- https://journals.lww.com/pain/Fulltext/2023/02000/Disentangling_self_from_pain__mindfulness.8.aspx