Receptory na stopach - jak masować aby pozbyć się bólu?

Uciskanie konkretnych obszarów stóp (ewentualnie dłoni) w celach terapeutycznych nazywane jest refleksologią. Za tego typu zabiegami stoi, wywodząca się ze starożytnej medycyny chińskiej, teoria, że konkretne punkty na stopie odpowiadają poszczególnym organom lub układom organizmu, a naciskanie tych punktów ma przynosić odprężenie i działać leczniczo na powiązane z nimi obszary ciała.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Na co pomaga refleksoterapia?

Badania sugerują, że refleksologia może zmniejszać dolegliwości bólowe, a także korzystnie działać na psychikę pacjenta, zmniejszając stres i niepokój oraz dawać odprężenie i poprawiać sen. Ta technika terapeutyczna nie wiąże się ze znaczącymi efektami ubocznymi, więc jest bezpieczna (choć ostrożność powinny zachować osoby z cukrzycą, która może powodować uszkodzenia nerwów, a refleksoterapia może te uszkodzenia pogłębiać).

Aż 86% brytyjskich fizjoterapeutów stosuje formę refleksologii w celu zmniejszenia bólu u pacjentów z bólem przewlekłym i urazami kręgosłupa szyjnego. W pewnym badaniu wykazano, że refleksologia zmniejsza odczuwany ból o 40% i zwiększa wytrzymałość na ból o 45%. Według autorów badania ta forma terapii może być stosowana jako leczenie uzupełniające (obok farmakoterapii) takich problemów zdrowotnych jak zwyrodnieniowe zapalenie stawów, ból pleców i ból związany z nowotworem.

Refleksoterapia — punkty na stopach 

Fizjoterapeuci i refleksoterapeuci posługują się specjalnymi mapami wskazującymi, jaki obszar stopy wiąże się z danym organem. Ogólnie prawa stopa wiąże się z prawą stroną ciała, a lewa z lewą. Co do szczegółów, to na przykład wielki palec odpowiada za mózg i przysadkę mózgową, drugi i trzeci palec za oczy, a pozostałe palce za zatoki, zęby i głowę, natomiast pięty za miednicę, pośladki i nerw kulszowy. Punkt odpowiedzialny za woreczek żółciowy znajduje się na stopie prawej, a punkty związane ze śledzioną, trzustką i żołądkiem – na stopie lewej.

Refleksoterapia w domu — od czego zacząć?

Według specjalistów refleksoterapii możemy sami wykonywać pewne formy masażu stóp, które nam pomogą. Warto zacząć od zanurzenia stóp na kilka minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, a następnie przeprowadzić – z użyciem olejku eterycznego, np. lawendowego lub eukaliptusowego – masaż stóp, skupiając się zwłaszcza na tych punktach, których naciskanie przynosi nam odprężenie.

Przy bólu głowy pomóc może masowanie wielkich palców małymi, okrężnymi ruchami kciuka, a przy bólu żołądka – umieszczenie pod środkową częścią stopy piłki tenisowej i naciskanie na nią stopą. Na ból dołu pleców pomaga masowanie łuku stopy (po wewnętrznej krawędzi stopy) przy pomocy kciuka, skupione zwłaszcza na wrażliwych punktach, najlepiej w kierunku od pięty do palców (dobrze jest użyć olejku do masażu).

Przy bólu ogólnym, trudnym do zlokalizowania ulżyć może następujący zabieg: siadamy wygodnie w fotelu, umieszczamy piłkę tenisową pod stopą, a następnie taczamy piłkę stopą, aż wyczujemy wrażliwy punkt. Naciskamy tym punktem piłkę dość silnie, by odczuć, że punkt ten zaczyna się rozluźniać, ale nie zbyt mocno. Przytrzymujemy tak piłkę 3-5 minut. Masaż całej powierzchni podeszew stóp możemy wykonać również poprzez chodzenie po macie refleksologicznej (z wypukłościami).

Bibliografia
  • What is reflexology? - Mayo Clinic
  • Report on a membership audit of the Association of Chartered Physiotherapists in Reflex Therapy (ACPIRT) - PubMed (nih.gov)
  • Reflexology 'effective pain relief', UK study suggests | Nursing Times
  • How to Tap Reflexology to Give Yourself a Foot Massage That’s Worthy of Being in a Spa | Well+Good (wellandgood.com)
  • https://www.healthline.com/health/pain-relief/massages-for-pressure-points-on-feet
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny