Popularny lek odchudzający może być przyczyną ślepoty

Do listy możliwych działań niepożądanych towarzyszących terapii semaglutydem dołączyła właśnie rzadka choroba oczu. Przyjmowanie tej substancji zwiększa ryzyko zachorowania zarówno wśród cukrzyków, jak i osób otyłych.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Semaglutyd to agonista znajdującego się w trzustce receptoru glukanopodobnego 1 (GLP-1 RA). Farmaceutyk ten sprawia, że w przypadku spożycia glukozy trzustka wytwarza więcej insuliny.

Dodatkowo semaglutyd spowalnia wchłanianie tego cukru i zmniejsza wrażliwość organizmu na glukagon, który działa odwrotnie do insuliny, tj. podnosi poziom glukozy we krwi.

Dopuszczony do obrotu przez amerykańską Agencję ds. Leków i Żywienia (FDA) w 2017 r., a przez Europejską Agencję Leków (EMA) rok później, semaglutyd można stosować w postaci wstrzyknięć podskórnych (Ozempic, Wegovy) lub jako tabletkę (Rybelsus)1.

Mimo że semaglutyd jest przede wszystkim lekiem na receptę dla diabetyków i osób pragnących schudnąć, w których przypadku inne terapie okazały się nieskuteczne, to zyskuje coraz większe rzesze „fanów” w postaci osób pragnących po prostu szybko zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Media plotkarskie co i rusz donoszą o kolejnych celebrytach, którzy (podobno) przyjmują zastrzyki z semaglutydem, żeby uzyskać upragnioną wagę, co działa jak reklama tego leku i pozwala mu przebijać się do społecznej świadomości.

Tymczasem rośnie liczba doniesień o możliwych powikłaniach towarzyszących terapii semaglutydem i innymi lekami z tej grupy. Teraz amerykańskie badanie z początku lipca tego roku dorzuca kolejny kamyczek do ogródka: pacjenci przyjmujący semaglutyd mogą zapaść na nietętniczą postać przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAOIN). Brzmi tajemniczo? To rzadka choroba prowadząca do ślepoty, jednak u leczonych semaglutydem występuje ona częściej niż w ogólnej populacji.

Semaglutyd i utrata wzroku

Badanie to zainspirowały anegdotyczne doniesienia o pacjentach przyjmujących semaglutyd lub Wegovy, którzy mieli cierpieć z powodu utraty wzroku z powodu NAOIN. Specjaliści postanowili więc sprawdzić, czy ryzyko zachorowania jest w tej grupie faktycznie większe.

W tym celu zapoznali się z danymi z pewnej bostońskiej placówki okulistycznej, dotyczącymi prawie 17 tys. pacjentów (średnia wieku 47 lat), przyjmujących specjalistyczne preparaty obniżające poziom glukozy we krwi, którzy zgłaszali się z powodu problemów z oczami w okresie 6 lat.

Następnie badacze podzielili dokumentację ze względu na przyczynę farmakoterapii: cukrzyca typu 2 lub otyłość. Zarówno wśród pacjentów otyłych, jak i diabetyków były osoby stosujące semaglutyd, ale też i inne leki. Zgoda samych pacjentów nie była wymagana, jako że udostępnione przez ośrodek informacje były już danymi archiwalnymi.

Przeprowadzona analiza wykazała, że:

  • spośród 194 pacjentów leczonych semaglutydem z powodu cukrzycy typu 2 u 17 rozwinęła się wspomniana neuropatia nerwu wzrokowego; w grupie 516 diabetyków leczonych innymi preparatami zachorowało tylko 6 osób,
  • spośród 361 pacjentów przyjmujących semaglutyd z powodu nadwagi lub otyłości 20 badanych zachorowało na NAOIN, natomiast w grupie 618 osób stosujacych inną farmakoterapię ich liczba wynosiła zaledwie 3.

Oznaczało to, że:

  • w grupie diabetyków prawie 9% przyjmujących semaglutyd zachorowało na NAOIN, w porównaniu do niecałych 2% stosujących inną farmakoterapię,
  • wśród otyłych pacjentów współczynnik zachorowania na NAION wynosił 6,7% dla stosujących semaglutyd, podczas gdy inne formy farmakoterapii łączyły się z jedynie 0,8% przypadków zachorowania.

Autorzy pracy zauważyli też, że w grupie diabetyków przyjmujących sematuglyd mężczyźni wykazywali większe ryzyko zachorowania na NAION niż kobiety, natomiast w grupie osób walczących z nadwagą i otyłością, które stosowały ten lek, kluczowym czynnikiem zdawała się być hiperlipidemia.

Jednocześnie zdają sobie sprawę, że jedną z możliwych przyczyn tak wysokiego współczynnika pacjentów z NAOIN był fakt, że jako specjaliści z dziedziny okulistyki, po prostu częściej mieli do czynienia z takimi pacjentami.

Z badania wykluczono dokumentację osób, które zachorowały na nietętniczą postać przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego przed zgłoszeniem się do wspomnianej placówki okulistycznej. Inne leki przyjmowane przez badanych obejmowały między innymi insulinę i jej analogi, metforminę i inhibitory alfa-glukozydazy2.

NAOIN – co to takiego?

Przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (AOIN) to częściowy lub całkowity zawał (udar niedokrwienny) odcinka nerwu wzrokowego znajdującego się wewnątrz gałki ocznej.

Powstające niedokrwienie, a w konsekwencji obumarcie i zanik tego nerwu stają się przyczyną utraty wzroku w zaatakowanym oku. Choroba może przyjąć jedną z dwóch postaci: tętniczą, występującą rzadziej, oraz nietętniczą (NAOIN), która stanowi większość przypadków - to na nią mieli być bardziej narażeni pacjenci przyjmujący semaglutyd.

Do znanych czynników ryzyka zawału nerwu wzrokowego i zapadnięcia na przednią niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego należą:

  • nadciśnienie tętnicze, ale też niskie ogólne ciśnienie krwi,
  • miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, wady zastawek,
  • cukrzyca, hipercholesterolemia, problemy z tarczycą,
  • niektóre choroby krwi,
  • bezdech nocny,
  • nikotynizm,
  • migreny,
  • dializy nerek.

Najczęstszym objawem NAOIN jest nagła bezbolesna utrata wzroku w chorym oku, zwykle w godzinach porannych. Niektórzy pacjenci zgłaszają też mroczki czy pogorszenie jakości wzroku (utrata barw). Źrenica w oku z zawałem jest powiększona.

NAOIN, mimo że jest najczęstszą formą neuropatii powiązanej ze wzrokiem, to należy do rzadkich schorzeń. Każdego roku diagnozuje się ją u 10-20 osób (wiek powyżej 50 lat) na 100.000 mieszkańców, bez większej różnicy ze względu na płeć. Zdarzają się przypadki neuropatii nerwu wzrokowego również w drugim oku, trudno jednak powiedzieć, jak często występują.

NAOIN nie da się skutecznie leczyć, można natomiast zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału w drugim oku poprzez:

  • ograniczenie liczby przyjmowanych wieczorem leków na nadciśnienie tętnicze,
  • przestrzeganie zasad diety z niskim indeksem glikemicznym i przeciwcholesterolowej,
  • rzucenie palenia,
  • przyjmowanie aspiryny oraz leków obniżających ciśnienie w gałce ocznej,
  • opanowanie innych chorób przewlekłych (jeżeli takowe istnieją)3.

Semaglutyd – możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, semaglutyd może wywoływać tzw. działania niepożądane. Do najczęstszych należą: zmniejszenie apetytu, nudności i wymioty, ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, zawroty głowy, problemy żołądkowe i refluks przełyku, kamica żółciowa.

Semaglutyd może też wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z insuliną i lewotyroksyną, dlatego przed rozpoczęciem terapii należy przekazać lekarzowi informację o wszystkich przyjmowanych preparatach4.

Natomiast nieprawdą okazała się pogłoska, że jakoby przyjmowanie semaglutydu miałoby powodować wystąpienie myśli samobójczych. Taki wniosek wysnuła Europejska Agencja Leków (EMA) po zapoznaniu się z wynikami dużego amerykańskiego badania. Również studia przeprowadzone przez EMA nie wykazały powiązania między terapią semaglutydem i liraglutydem (inny lek odchudzający) a ryzykiem pojawienia się myśli samobójczych5.

Czy semaglutyd jest niebezpieczny?

Nie istnieje żaden lek, którego stosowanie (zwłaszcza przez dłuższy czas) nie powodowałoby niepożądanych efektów. Ryzyko wystąpienia wielu z nich zależy od ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta, jego stylu życia i (niekiedy) od czynników genetycznych.

Jeżeli lekarz zamierza przepisać ci semaglutyd, poinformuj go o wszystkim, co powinien wiedzieć, zwłaszcza jeśli:

  • palisz papierosy lub pijesz regularnie alkohol,
  • przyjmujesz leki na serce (również aspirynę),
  • cierpisz na chorobę refluksową żołądka,
  • stosujesz insulinę, metforminę lub inne analogi GLP-1,
  • masz chore nerki,
  • stosujesz terapię hormonalną (lewotyroksynę, leki antykoncepcyjne itp.),
  • cierpisz z powodu migren.

Podziel się też swoimi obawami, jeśli je masz. Na podstawie tej wiedzy specjalista podejmie decyzję, czy stosowanie semaglutydu w twoim przypadku jest bezpieczne.

Bibliografia
  • 1. https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/ozempic
  • 2. JAMA Ophthalmol. Published online July 3, 2024. doi:10.1001/jamaophthalmol.2024.2296
  • 3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/82896,przednia-niedokrwienna-neuropatia-nerwu-wzrokowego
  • 4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=5893
  • 5. https://pulsmedycyny.pl/ema-wyklucza-zwiazek-miedzy-lekami-odchudzajacymi-a-myslami-samobojczymi-1213261
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny