Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

28 wrzesień 2017 Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Coś do jedzenia spadło na podłogę, ale przecież możesz to podnieść, zanim minie 5 sekund. Ludzie robią tak nawet w telewizji!

Ale tzw. "zasada 5 sekund" to nic innego, jak kolejna miejska legenda - a przynajmniej wszystko na to wskazuje. Sporo zależy jednak od tego, na jaką powierzchnię coś nam upadło, oraz co to dokładnie było.

Jak ustalił prof. Donald Schaffner, specjalista w dziedzinie żywienia z nowojorskiego Rutgers University, niektóre produkty wręcz przyciągają znajdujące się na podłodze zarazki. Odkrył on, że skażenie żywności zależy od ilości zawartej w niej wody oraz rodzaju podłoża i czasu, jaki jedzenie tam przeleżało1. Schaffner przetestował 4 rodzaje podłoża (stal nierdzewną, płytki ceramiczne, drewno i dywan) oraz 4 rodzaje żywności: arbuza, chleb, chleb z masłem i żelki. Poziom skażenia zarazkami sprawdzał natomiast po upływie mniej niż 1, 5, 30 oraz 300 sekund. Badane powierzchnie były suche, ale wcześniej wprowadzono na nie bakterie Enterobacter aerogenes, niepatologiczny szczep spokrewniony z Salmonellą.

Zespół Schaffnera przetestował 64 kombinacje rożnych rodzajów podłoża, jedzenia i czasu, ale z wykorzystaniem 2 metod. Eksperymenty powtórzono 20 razy, co przyniosło łącznie 2 560 wyników.

Badania wykazały, że po upływie 5 sekund plasterek arbuza uległ prawie całkowitemu zakażeniu, natomiast żelki ucierpiały najmniej - tylko czy mimo to naprawdę chcesz je zjeść?

Bibliografia

  1. Appl Environ Microbiol, 2016; AEM.01838-16

Historia jedzenia na ziemi

Wielki mongolski przywódca Dżyngis-chan pouczał swoją armię, że jedzenie nadaje się do spożycia nawet wtedy, gdy 5 godz. przeleży na ziemi. Jednak w 2014 r. badacze z Aston University oznajmili, że nie powinno się czekać dłużej niż kilka sekund. Doszli bowiem do wniosku, że jak najszybsze podniesienie jedzenia pozwala "zmniejszyć ryzyko skażenia" - co wydaje się logiczne.

Ankieta telefoniczna przeprowadzona wśród 1000 Amerykanów dowiodła, że 81% kobiet i 64% mężczyzn stosuje zasadę 5 sekund.

- Wszyscy podśmiewamy się z tej zasady - komentuje William Hallman, psycholog z Rutgers University. - A mimo to stosujemy ją, bo wydaje nam się, że zarazki naprawdę potrzebują czasu, aby dopaść jedzenie leżące na podłodze.

Dziś wiemy już na pewno, że tak nie jest.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny