Będący składnikiem prawdopodobnie najpopularniejszego środka chwastobójczego glifosat od lat budzi kontrowersje. Wielokrotnie ekspozycję na niego wiązano z większym ryzykiem rozwoju chorób, w tym nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia poddała w wątpliwość bezpieczeństwo jego stosowania, jednak kolejne badania naukowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii.
Producent najpopularniejszego herbicydu z glifosatem nie tylko odpowiada za wytworzenie niebezpiecznej substancji wykorzystanej podczas wojny w Wietnamie, ale też jest podejrzany o manipulacje przy badaniach nad bezpieczeństwem stosowania swojego herbicydu. Szacuje się, że ponad 100 artykułów naukowych i innych dokumentów powstało po to, by koncern mógł legalnie wypuścić produkt na rynek1.
W 2017 r. Europejska Inicjatywa Obywatelska lobbowała na rzecz zakazu stosowania glifosatu. Mimo to Unia Europejska zgodziła się przedłużyć zezwolenie na jego stosowanie do 2022 r. Jednym z państw, które głosowały za przyjęciem dokumentu, była Republika Czech. Teraz jednak rząd tego kraju zmienił stanowisko i zamierza ograniczyć jego stosowanie2. Czy Polska podąży za sąsiadem?
Bibliografia
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29843257
- https://phys.org/news/2018-09-czech-republic-restrict-glyphosate-weedkiller.html