Polscy uczeni na łamach prestiżowego Nature Scientific Reports opublikowali wyniki badań wskazujące na to, że ekstrakt z zielonej herbaty może pomagać zapobiegać hiperglikemii oraz ograniczyć nadmierne przyswajanie cukru ze skrobi. Jak to możliwe?
Wyniki badań przeprowadzonych pod kierownictwem prof. Jarosława Walkowiaka na grupie 28 osób w wieku 19-28 lat pozwoliły stwierdzić, że po 12-godzinnym poście badani, którzy otrzymali łatwo wchłanialną postać skoncentrowanego wyciągu z zielonej herbaty, nie przyswoili takiej ilości cukru ze skrobi pochodzącej z płatków kukurydzianych, jak pozostała grupa, która otrzymała placebo.
Specjalny test badający ilość powstałego w wyniku przemian metabolicznych naturalnego izotopu węgla 13C w wydychanym powietrzu potwierdził, że już pojedyncza dawka ekstraktu z zielonej herbaty ogranicza trawienie skrobi oraz jej przyswajanie.
Specjaliści podkreślają, że dawka zielonej herbaty użyta do badania odpowiada co najmniej kilku filiżankom naparu, co oznacza, że trzeba jej wypić naprawdę dużo, żeby uzyskać pożądane efekty. Polskim uczonym już wcześniej udało się udowodnić, że zielona herbata ogranicza wchłanianie tłuszczu. Obydwa odkrycia mogą przyczynić się do postępu w walce z nadwagą.
Tradycyjny rytuał parzenia herbaty sprzyja skupieniu, pozwala na osiągnięcie harmonii i wyciszenia. Haiku mistrza Matsuo Basho w tłumaczeniu Czesława Miłosza opisuje ceremonię herbacianą:
Imbryk
Wisi w powietrzu
Ku niebu
Louis Vuitton Presents "The Art of the Tea Ceremony " from Louis Vuitton on Vimeo.
Tekst: Monika Piorun