Gdy leży się w łóżku ze złamaną nogą albo walczy z chronicznym schorzeniem dającym codzienne objawy, niełatwo o dobre samopoczucie. Ulgę mogą przynieść olejki eteryczne, które działają kojąco nie tylko na umysł, ale również na ciało.
Otaczanie się zapachami samo w sobie wycisza i pomaga myśleć pozytywnie. Warto więc zadbać o przyjemny aromat w domu, zwłaszcza gdy męczą nas stres, niepokój czy nadmiar obowiązków. Kiedy zaś dokucza nam ból, przez który trudniej się zrelaksować, staje się to równie, a może i bardziej istotne. Relaks pozwala bowiem zredukować stres, ułatwiając tym samym organizmowi proces samoleczenia.
Kojący wpływ olejków eterycznych na umysł dodatkowo wzmacnia ich właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosowanie specjalnej mieszanki nie tylko sprzyja rekonwalescencji, ale też zapewnia lepsze samopoczucie i ułatwia zasypianie. Co więcej, można ją sporządzić samodzielnie ze składników, które nie zostawiają plam na pościeli.
Niektóre z poniższych mieszanek przeznaczone są do krótkotrwałego stosowania przy doraźnych dolegliwościach, takich jak skręcona kostka czy przeziębienie. Do ich sporządzenia wykorzystamy roztwory olejków o większym stężeniu. Inne mieszanki łagodzą dolegliwości utrzymujące się przez dłuższy czas, takie jak przewlekłe zapalenie stawów. Wykorzystuje się w nich zatem roztwory olejków o niższym stężeniu, wzbogacone o składniki o właściwościach łagodzących. Zapobiegają one podrażnieniom skóry wywołanym regularną aplikacją preparatu.
Trudno przewidzieć, kiedy środek przeciwbólowy będzie nam potrzebny. Nie jest to jednak niemożliwe. Jeżeli np. uprawiasz jogging, warto zaopatrzyć się w preparat na skurcze i bóle mięśni oraz na skręcone kostki, bardzo prawdopodobne bowiem, że prędzej czy później okażą się niezbędne. Jeśli wybierasz się na kemping, warto z kolei mieć pod ręką mikstury na obtarcia czy drobne skaleczenia.
Przed sporządzeniem mieszanki należy jednak zapoznać się ze szczegółowym działaniem każdego składnika, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnych efektów ubocznych. Powinno się również zwrócić uwagę na wskazówki do stosowania konkretnych olejków, aby np. w przypadku skaleczeń używać jedynie takich, które można aplikować na otwarte rany.
Bazowy olejek przeciwbólowy
Roztwór ten tworzy specjalna mieszanka 3 olejków eterycznych - z arniki, dziurawca i nagietka - zazwyczaj na bazie oliwy z oliwek. Zioła te znane są z właściwości kojących ból i stan zapalny, dlatego też olejek stanowi doskonały składnik mieszanek łagodzących dolegliwości bólowe i przyspieszających regenerację. Ponadto odżywia skórę, dzięki czemu można bezpiecznie stosować go w długotrwałej terapii.
Olejek z lawendy na zakwasy i bóle mięśni
Jeżeli należysz do osób aktywnych - lubisz biegać, skakać, tańczyć, pływać czy wspinać się po górach - ten olejek świetnie sprawdzi się w kojeniu zakwasów po intensywnym wysiłku.
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 7 kropel olejku z lawendy szerokolistnej
- 4 krople olejku świerkowego
- 4 krople olejku mirtowego
- 3 krople olejku imbirowego
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 30 ml wlej olejek przeciwbólowy i dodaj pozostałe składniki.
Wersja dla dzieci:
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 3 krople olejku lawendowego
- 3 krople olejku świerkowego
- 1 kropla olejku pomarańczowego
Olejek z palmarosy na zmęczone mięśnie
Jeżeli regularnie uprawiasz jogę, a po treningu odczuwasz sztywność lub bóle mięśni, ten olejek pozwoli o nie zadbać. Mieszanka sporządzona według poniższej receptury łagodzi dolegliwości związane z wysiłkiem i wspomaga giętkość tkanki mięśniowej.
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 8 kropel olejku z palmarosy
- 4 krople olejku mandravasarotra
- 3 krople olejku kardamonowego 2 krople olejku geraniowego
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 30 ml wlej olejek przeciwbólowy i dodaj pozostałe składniki.
Wersja dla dzieci:
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 3 krople olejku z palmarosy
- 1 kropla olejku lawendowego
- 1 kropla olejku cedrowego
- 1 kropla olejku geraniowego
Żel z jałowca na zmęczone stawy
Olejek jałowcowy to popularny środek na sztywne i bolesne stawy. Poniższy żel świetnie sprawdza się w zwalczaniu opuchlizny i stanów zapalnych w ich obrębie.
- 28 g żelu aloesowego
- 6 kropel olejku jałowcowego
- 4 krople olejku rumiankowego
- 4 krople olejku z palmarosy
- 4 krople olejku cytrynowego
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 30 ml wlej żel aloesowy i dodaj pozostałe składniki. Przed każdym użyciem delikatnie potrząsaj naczyniem, aby składniki równomiernie się wymieszały. Polecam przyrządzać świeżą mieszankę co kilka tygodni.
Wersja dla dzieci:
- 28 g żelu aloesowego
- 3 krople olejku jałowcowego
- 1 kropla olejku rumiankowego
- 1 kropla olejku z palmarosy
Olejek kardamonowy na bóle stawów
Kardamon, rozmaryn, kamfora, geranium i mięta pieprzowa to zioła, których olejki eteryczne są równie istotne w łagodzeniu bólu, a ponadto zmniejszają przewlekłą opuchliznę i usprawniają krążenie.
- 60 ml olejku z arniki
- 9 kropel olejku kardamonowego
- 9 kropel kamforowego olejku rozmarynowego
- 9 kropel olejku geraniowego
- 9 kropel olejku miętowego
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 60 ml wlej olejek z arniki i dodaj pozostałe składniki. Wmasuj w bolące stawy.
Wersja dla dzieci:
- 60 ml olejku z arniki
- 4 krople olejku cedrowego
- 4 krople olejku pomarańczowego
- 4 krople olejku geraniowego
Olejek z rumianku rzymskiego na ból głowy i brzucha
Jeżeli dokuczają Ci bóle głowy bądź nudności, zaaplikuj olejek na szyję, brzuch i klatkę piersiową. Mieszanka ta pomaga zwalczyć bóle głowy towarzyszące dolegliwościom trawiennym.
- 10 ml olejku przeciwbólowego
- 2 krople olejku z rumianku rzymskiego
- 2 krople olejku olibanowego
- 2 krople olejku imbirowego
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 60 ml z kulką wlej olejek z arniki i dodaj pozostałe składniki. Delikatnie wetrzyj w szyję, brzuch i klatkę piersiową.
Wersja dla dzieci:
- 10 ml olejku przeciwbólowego
- 1 kropla olejku z rumianku rzymskiego
- 1 kropla olejku olibanowego
Olejek rozmarynowy w sztyfcie na napięciowe bóle głowy
Sztyft z olejkiem rozmarynowym przyda się zwłaszcza osobom, u których od siedzenia nad dokumentami czy książkami rozwinął się napięciowy ból głowy. Olejek ten wykazuje właściwości łagodzące i pomaga utrzymać koncentrację, pomoże zatem uśmierzyć ból wywołany stresem i wysiłkiem umysłowym.
- 9 kropel kamforowego olejku rozmarynowego
- 3 krople olejku z lawendy szerokolistnej
- 3 krople bazyliowego olejku z linalolem
Przyrządzanie: Sztyft do aromaterapii ma kształt i rozmiar szminki, a w środku znajduje się bawełniana wkładka, która absorbuje olejki eteryczne. Jest bardzo praktyczny, gdyż można nosić go w torebce czy kieszeni. Olejek umieść na wkładce za pomocą precyzyjnego zakraplacza.
Wersja dla dzieci:
- 4 krople olejku pomarańczowego
- 1 kropla olejku lawendowego
- 1 kropla bazyliowego olejku z linalolem
Olejek sosnowy na zatokowe bóle głowy
Jeżeli odczuwasz ból i napięcie w obrębie zatok, poniższa mieszanka może przynieść ulgę. Inhalacje olejkami w sztyfcie pozwolą uśmierzyć zatokowe bóle głowy.
- 8 kropel olejku sosnowego
- 2 krople olejku świerkowego
- 5 kropel olejku kanuka
Wersja dla dzieci:
3 krople olejku sosnowego
1 kropla olejku świerkowego
2 krople olejku cedrowego
Żel na otarcia i skaleczenia
Butelkę tego żelu zawsze warto mieć pod ręką na wypadek zadrapań, otarć czy drobnych skaleczeń. Uszkodzone miejsce należy najpierw przemyć, a następnie zaaplikować na nie odkażający żel, co przyspieszy gojenie i pozwoli nam się uspokoić.
- 28 g żelu aloesowego
- 7 kropel olejku olibanowego
- 3 krople olejku lawendowego
- 5 kropel olejku cedrowego
- 3 krople olejku z kocanki
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 30 ml wlej żel aloesowy i dodaj olejki eteryczne. Przed każdym użyciem delikatnie potrząsaj naczyniem, aby wymieszać składniki. Przemyj ranę i delikatnie zaaplikuj żel bezpośrednio na uszkodzone miejsce. Polecam przyrządzać świeżą mieszankę co kilka tygodni.
Wersja dla dzieci:
- 28 g żelu aloesowego
- 2 krople olejku olibanowego
- 1 kropla olejku lawendowego
- 2 krople olejku cedrowego
- 1 kropla olejku z kocanki
Spray z olejku rumiankowego na drobne urazy
Dzieci często się przewracają i obcierają sobie kolana, a towarzyszący temu ból można złagodzić za pomocą sprayu z wody destylacyjnej, którą uzyskuje się podczas produkcji olejku rumiankowego. Ma ona te same składniki czynne co sam olejek, jednak w o wiele niższych stężeniach, zachowując przy tym podobne właściwości terapeutyczne oraz przyjemny zapach. Spray sporządzony według poniższej receptury sprawdzi się w łagodzeniu bólu związanego ze skaleczeniami, zadrapaniami i siniakami.
- 60 ml wody destylacyjnej rumianku
- 30 ml wody destylacyjnej drzewa herbacianego
- 30 ml wody destylacyjnej wetywerii
Przyrządzanie: Wymieszaj wszystkie 3 składniki w butelce o pojemności 120 ml z aplikatorem i psiknij bezpośrednio na bolące miejsce. Polecam przyrządzać świeżą mieszankę co kilka tygodni.
Wersja dla dzieci: jest taka sama jak dla dorosłych.
Olejek lawendowy na ból ucha
Poniższa mieszanka pomoże przynieść ulgę i rozluźnić napięte mięśnie w okolicy ucha.
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 7 kropel olejku lawendowego
- 6 kropel olejku eukaliptusowego
- 2 krople olejku jałowcowego
- 3 krople olejku palo santo
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 30 ml z kulką wlej olejek przeciwbólowy i dodaj pozostałe składniki. Wetrzyj delikatnie w okolice bolącego ucha i szyję. Olejków eterycznych nigdy nie należny stosować wewnątrz ucha!
Wersja dla dzieci:
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 3 krople olejku lawendowego
- 1 kropla olejku cedrowego
- 1 kropla olejku jałowcowego
- 1 kropla olejku palo santo
Olejek z kocanki na siniaki
Preparat z kocanki włoskiej pomaga szybko pozbyć się siniaków i odzyskać dobry humor
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 9 kropel olejku z kocanki
- 5 kropel olejku lawendowego
- 4 krople olejku rumiankowego
Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 30 ml wlej olejek przeciwbólowy i dodaj pozostałe składniki. Aplikuj na siniaki tak długo, aż znikną.
Wersja dla dzieci:
- 30 ml olejku przeciwbólowego
- 4 krople olejku z kocanki
- 1 kropla olejku lawendowego
- 1 kropla olejku rumiankowego
Fragment książki Andrei Butje pt. "The Heart of Aromatherapy"