Zapomnij o najnowocześniejszej technice i bardzo drogich sprzętach medycznych - przedstawiona przez nas próba, wręcz przełomowy test, może dosłownie postawić Cię na nogi!
Wyniki testu stania na jednej nodze, który opisywaliśmy, miały wskazywać na to, czy mężczyzna w średnim wieku (ok. 53 lat) może jeszcze przeżyć kolejne 13 lat.
Badani, którzy byli w stanie przez pół minuty stać z zamkniętymi oczami na jednej nodze, mieli większe szanse na to, że dożyją swoich 66 urodzin - szacowali naukowcy.
Teraz badacze uważają, że podobne ćwiczenie może wskazać prawdopodobieństwo zapadnięcia na demencję lub ryzyko udaru w najbliższych latach.
Zadanie nie jest uciążliwe: jeśli potrafisz stać na jednej nodze przynajmniej 20 sekund - z otwartymi oczami - pewnie wszystko z Tobą w porządku.
Teoretycznie u ludzi, którzy zmagają się z utrzymaniem równowagi, może dochodzić do niewielkiego zwężenia i niedrożności w obrębie naczyń krwionośnych mózgu, co w rezultacie może skutkować obniżeniem funkcji poznawczych, a także potencjalnym ryzykiem wystąpienia apopleksji.
Ponad 1300 kobiet i mężczyzn w wieku około 67 lat zostało poddanych 20-sekundowemu testowi stania na jednej nodze.
34% osób, które nie miały sił poradzić sobie ze staniem na jednej nodze, nie zdawało sobie sprawy z tego, że przechodziło przynajmniej dwa tzw. ciche udary. Okazuje się, że w mózgach 30% badanych dochodziło do mikrokrwawień.
Chociaż uczestnicy nie wykazywali żadnych oznak obniżenia funkcji poznawczych, to naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kioto twierdzą, że uszkodzenia mózgu wskazują na potencjalnie duże ryzyko wystąpienia u nich demencji, zaburzenia funkcji poznawczych oraz udaru w najbliższych latach.
Informacja ta jest ważną wskazówką, której nie powinniśmy lekceważyć, a stan zdrowia osób, które miały problemy ze staniem na jednej nodze, powinien zostać poddany bacznej obserwacji.
Podejmij wyzwanie: stań na jednej nodze!
- 30% ludzi, którzy nie byli w stanie poradzić sobie z testem, cierpiało wskutek przynajmniej dwóch mikrokrwawień w obrębie mózgu
- 34% badanych, którzy nie potrafili zmierzyć się z zadaniem, przynajmniej dwa razy przechodziło tzw. cichy udar
Bibliografia
- 1 BMJ, 2014; 348: g2219
- Stroke, 2015; 46: 16–22