Cukier pomaga redukować poziom stresu

Dodano: 4 maj 2015

Zawsze, kiedy się denerwujesz, dopada Cię ochota na coś słodkiego? Teraz masz szansę na dobrą wymówkę - naukowcy udowodnili, że cukier pomaga zredukować poziom hormonu stresu!

Cukier krzepi - głosił najsłynniejszy polski slogan reklamowy wymyślony przez legendarnego Melchiora Wańkowicza. Okazuje się, że przedwojenne przekonanie, że jedzenie słodyczy może być korzystne dla naszego organizmu, nie jest tylko zwykłą propagandą, ale ma też uzasadnienie naukowe.

Specjalistom udało się potwierdzić, że cukier pomaga obniżyć poziom hormonu stresu - kortyzolu.Cukier krzepi - przekonywał Melchior Wańkowicz. Może także pomóc pokonać stres - twierdzą naukowcy.

Do testów zakwalifikowano 19 kobiet. Przez 12 dni, 8 z nich konsumowało napoje słodzone sztucznym słodzikiem - aspartamem. Pozostała część z nich spożywała taką samą ilość płynów, która zawierała 25% sacharozy lub zwykłego cukru.

Analiza opublikowana przez prestiżowy miesięcznik medyczny Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism wykazała, że przed 12-dniowym badaniem nie było żadnych różnic pomiędzy uczestnikami w poszczególnych grupach, które mogłyby znacząco wpłynąć na wyniki badania.

Późniejsze testy pokazały, że poziom kortyzolu był niższy wśród osób, które używały zwykłego cukru, a wyższy wśród grupy słodzącej aspartamem.

Nie taki cukier straszny

Jeśli już nie możemy się obyć bez odrobiny czegoś słodkiego, zamiast słodzika lepiej wybrać zwykły cukier. Słodkie małe co nieco pełne cukru może skutecznie ukoić nasze nerwy i pozwolić na odrobinę relaksu w ciągu dnia, nie wolno tylko przesadzić!

Home Sweet Home - The Movie from Tmansugar on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: Nicholas Bakalar, International New York Times, 29.04.2015 r.

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store