Cukier pomaga redukować poziom stresu

Dodano: 4 maj 2015

Zawsze, kiedy się denerwujesz, dopada Cię ochota na coś słodkiego? Teraz masz szansę na dobrą wymówkę - naukowcy udowodnili, że cukier pomaga zredukować poziom hormonu stresu!

Cukier krzepi - głosił najsłynniejszy polski slogan reklamowy wymyślony przez legendarnego Melchiora Wańkowicza. Okazuje się, że przedwojenne przekonanie, że jedzenie słodyczy może być korzystne dla naszego organizmu, nie jest tylko zwykłą propagandą, ale ma też uzasadnienie naukowe.

Specjalistom udało się potwierdzić, że cukier pomaga obniżyć poziom hormonu stresu - kortyzolu.Cukier krzepi - przekonywał Melchior Wańkowicz. Może także pomóc pokonać stres - twierdzą naukowcy.

Do testów zakwalifikowano 19 kobiet. Przez 12 dni, 8 z nich konsumowało napoje słodzone sztucznym słodzikiem - aspartamem. Pozostała część z nich spożywała taką samą ilość płynów, która zawierała 25% sacharozy lub zwykłego cukru.

Analiza opublikowana przez prestiżowy miesięcznik medyczny Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism wykazała, że przed 12-dniowym badaniem nie było żadnych różnic pomiędzy uczestnikami w poszczególnych grupach, które mogłyby znacząco wpłynąć na wyniki badania.

Późniejsze testy pokazały, że poziom kortyzolu był niższy wśród osób, które używały zwykłego cukru, a wyższy wśród grupy słodzącej aspartamem.

Nie taki cukier straszny

Jeśli już nie możemy się obyć bez odrobiny czegoś słodkiego, zamiast słodzika lepiej wybrać zwykły cukier. Słodkie małe co nieco pełne cukru może skutecznie ukoić nasze nerwy i pozwolić na odrobinę relaksu w ciągu dnia, nie wolno tylko przesadzić!

Home Sweet Home - The Movie from Tmansugar on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: Nicholas Bakalar, International New York Times, 29.04.2015 r.

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store