10 produktów na poprawę nastroju

Dodano: 3 sierpień 2015

Musisz siedzieć w biurze, kiedy inni leniuchują na plaży? Właśnie skończyłeś urlop i rozpoczynasz pracę po kilkutygodniowej przerwie? Sprawdź, co może pomóc Ci szybko poprawić nastrój oraz sprawić, by upalne sierpniowe dni upłynęły miło i przyjemnie nawet wtedy, gdy temperatura zniechęca do wysiłku...

Jakie pożywienie najlepiej poskramia stres? Takie, które daje nam możliwość odczuwania komfortu w krótkim czasie od spożycia - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Oto lista 10 zdrowych produktów, po które powinniśmy sięgnąć wtedy, kiedy chcemy poczuć się lepiej i ułatwić naszemu organizmowi podjęcie wysiłku zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Co powinniśmy włączyć do diety na dobry nastrój?

1
Warto przegryzać pestki dyni, by ukoić skołatane nerwy oraz walczyć z bezsennością. (fot. giffconstable, flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Pestki dyni

Są wspaniałym źródłem potasu, cynku, fosforu oraz magnezu. Szczególnie ten ostatni składnik ma wpływ na nasze samopoczucie. Jego niedobór może doprowadzić do bólów głowy, bezsenności, rozdrażnienia oraz nadciśnienia.

 
2
Zielone warzywa liściaste mają dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy i mogą nas łatwo wprawić w dobry nastrój. (fot.Jeremy Jenum, flickr.com, CC BY 2.0)

Zielone, liściaste warzywa

Jarmuż, liście szpinaku, zielona sałata czy rukola mogą dobrze ukoić nasze nerwy. Stres związany z powrotem do pracy lub wręcz przeciwnie - rozpoczęcie urlopu dla niektórych z nas może wiązać się z odczuwaniem wzmożonego niepokoju. Zielone warzywa liściaste mają dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy i mogą nas łatwo wprawić w dobry nastrój.

 
3
Nie ma lepszej recepty na poprawę nastroju z rana niż jajecznica na śniadanie! (fot. jules, flickr.com, CC BY 2.0)

Jajka

Jedno jajko ma około 80 kcal i ma w swym składzie wapń, żelazo, cynk, selen, fosfor oraz witaminę A, D, E i K.

Według Drew Ramsey - psychiatry z Uniwersytetu Columbia, autora książki pt. "Dieta szczęścia" nie należy wykluczać ze swej diety jajek, ponieważ zawarte w nich witaminy i mikroelementy należą do najbardziej wartościowych dla naszego organizmu składników odżywczych.

Specjalista zaznacza również, że na skołatane nerwy i poprawę nastroju nie ma lepszej recepty niż poranna jajecznica na śniadanie...

 
4
Obgryzasz paznokcie z nerwów? Twarde warzywa korzeniowe są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Pomogą Ci nie tylko pozbyć się wstydliwego nawyku, ale także zlikwidują... nieświeży oddech! (fot. Ken Banks, flickr.com, CC BY 2.0)

Marchewka i seler

Zdarza Ci się obgryzać paznokcie z nerwów? Naukowcy przekonują, że w takim wypadku najlepiej mieć w zapasie pokrojoną w pałeczki marchewkę, seler naciowy lub korzeniowy, pasternak czy pietruszkę. Nasz mózg skupi się na dokładnym pogryzieniu i przeżuciu pokarmu, zamiast poświęcić uwagę na obgryzanie. Skorzystają na tym nie tylko nasze palce...

Okazuje się, że przegryzanie twardych warzyw może skutecznie walczyć z... nieświeżym oddechem. Jeśli komuś dokucza ten wstydliwy problem - niech chrupie na zdrowie!

 
5
Kwasy omega-3 pomagają w walce z depresją oraz chronią neurony w naszym mózgu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez chroniczny stres. (fot. Winniepix, flickr.com, CC BY 2.0)

Ryby

Joe Hibbeln z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, który od lat bada wpływ kwasów omega-3 na ludzkie emocje przekonuje, że mogą one pomagać w walce z depresją oraz chronić neurony w naszym mózgu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez chroniczny stres.

 
6
Nasiona lnu są idealnym rozwiązaniem na poprawę nastroju z samego rana. (fot.  Alisha Vargas, flickr.com, CC BY 2.0)

Siemię lniane

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przekonują, że nasiona lnu hamują wzrost poziomu lipidów we krwi po posiłku. Zawarte w nich lignany, czyli roślinne fito-estrogeny, mają silne właściwości antyoksydacyjne, opóźniają proces starzenia organizmu, obniżają poziom cholesterolu, pomagają walczyć z nowotworami, chorobami serca oraz zapobiegają udarom. Są idealnym rozwiązaniem na poprawę nastroju z samego rana...

 
7
Produkty pełnoziarniste mają wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu hormonu szczęścia - serotoniny oraz zapobieganie gwałtownym wzrostom poziomu cukru. (fot. Veganbaking.net, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Produkty pełnoziarniste

Brązowy ryż, kasza quinoa, pełnoziarnisty chleb oraz płatki owsiane mają wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu hormonu szczęścia - serotoniny oraz zapobieganie gwałtownym wzrostom poziomu cukru.

 
8
Czy wiesz, że czerwona papryka, papaja oraz kiwi mają więcej witaminy C niż pomarańcze? (fot. mitch huang, flickr.com, CC BY 2.0)

Warzywa bogate w witaminę C - czerwona papryka, papaja, kiwi

Co ma wspólnego czerwona papryka, papaja i kiwi? Każde z nich w sobie więcej witaminy C niż pomarańcze! Jak donosi czasopismo Psychology Today osoby, które mają wysoki poziom witaminy C w organizmie, są bardziej odporne na szkodliwe działanie stresu i pomagają szybciej powrócić do stanu równowagi.

 

 99
9

Polscy naukowcy z Poznania odkryli, że zielona herbata pomaga ograniczyć przyswajanie cukru ze skrobi. (fot. John Havard, flickr.com, CC BY 2.0)

Zielona herbata

Idealna dla osób pracujących umysłowo. Pomaga się skupić, a zawarta w niej teanina redukuje poziom stresu oraz reguluje poziom cukru we krwi.

Jak donoszą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zielona herbata może ograniczać przyswajanie cukru ze skrobi.

 
10
Jedz czekoladę - dostaniesz Nobla?! Wystarczy, że podczas przełomowych dla świata nauki odkryć zwiększysz spożycie gorzkiej czekolady powyżej dwóch razy w tygodniu... Proste? (fot. allispossible.org.uk, flickr.com, CC BY 2.0)
Gorzka czekolada

Jedz czekoladę - dostaniesz Nobla?! Okazuje się, że większość naukowców, którzy otrzymali tę prestiżową nagrodę potwierdziła, że w momencie kluczowych badań spożywało zwiększoną dawkę gorzkiej czekolady.

Laureaci przyznawali się do tego, że jedli ją więcej niż dwa razy w tygodniu. Ich spostrzeżenia pokrywają się ze statystykami. Najwięcej noblistów pochodzi ze Szwajcarii, Szwecji, Danii, Austrii i Norwegii. W krajach tych konsumpcja czekolady należy do najwyższych na świecie.

Czekolada na poprawę nastroju? Jak się okazuje - banalne rozwiązania są najskuteczniejsze! Flawanole zawarte w kakao powodują zwiększenie produkcji tlenków azotu, dzięki czemu nasz układ sercowo-naczyniowy może utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

 

Powszechnie wiadomo, że jak człowiek głodny, to zły... Nie warto jednak jeść byle czego, im zdrowsze produkty wybierzemy, tym będziemy mieć lepszy nastrój!

 

Tekst: Monika Piorun

Źródło: guuglr.info, 18.07.2015

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store