Dla dobra jelit jedz więcej błonnika

Włókno pokarmowe, które otrzymujemy z warzyw i produktów pełnoziarnistych, jest punktem wyjścia dla zdrowego mikrobiomu jelitowego, czyli populacji bakterii kontrolujących nasze zdrowie.

08 sierpień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Błonnik to celuloza, ale bakterie, które go rozkładają, znikają z jelit ludzi w krajach uprzemysłowionych, gdzie diety bogate w błonnik są wypierane przez żywność przetworzoną.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Negewie w Izraelu wyizolowali rodzaj bakterii Ruminococcus rozkładających celulozę. W trakcie tego procesu wytwarzają one specjalne białka zwane celulosomami, które są niezbędne do stworzenia zrównoważonego mikrobiomu.

Ludzki organizm nie radzi sobie z trawieniem celulozy, ponieważ jest nierozpuszczalna, ale specjalne bakterie jelitowe są w stanie to zrobić. Rozkładają one błonnik na krótsze łańcuchy, które są wykorzystywane przez inne bakterie w jelitach.

– Podsumowując, celulosomy zamieniają błonnik w cukry, które żywią całą populację bakteryjną, co jest niesamowitym wyczynem inżynieryjnym – wyjaśnia Edward Bayer, jeden z naukowców prowadzących badanie.

Chociaż celulosomów było pod dostatkiem w jelitach naszych przodków łowców-zbieraczy, którzy przede wszystkim stosowali dietę roślinną, w trzewiach współczesnych ludzi są one praktycznie nieobecne.

Czytaj również: 7 powodów, by zadbać o mikrobiotę

Bibliografia
  • Science,2024;383(6688);eadj9223
Artykuł należy do raportu
Nasze zdrowie zaczyna się w jelitach
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny