Oskoła to sok z pnia brzozy i najcenniejszy płyn pozyskiwany z tego drzewa, ale liczne korzystne dla zdrowia właściwości mają także kora, z której pozyskuje się ksylitol, oraz liście i pąki, z których można robić napary. Choć korzyści płynące z regularnego stosowania soków i naparów z brzozy znane są od stuleci, dopiero od kilku lat, na fali zainteresowania zdrowym stylem życia, ten drogocenny, naturalny napój cieszy się (na nowo) popularnością.
Można go kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i supermarketach, a także przygotować w domu. Warto o tym pomyśleć właśnie wiosną. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego produktu, trzeba sprawdzić, czy nie jest on dosładzany.
Sok z brzozy - właściwości lecznicze
Sok z brzozy jest bogaty w przeciwutleniacze, garbniki, aminokwasy, miedź, żelazo, potas, fosfor, magnez i wapń. Zawiera dużo witamin z grupy B, witaminę C, kwas cytrynowy i jabłkowy. Lista dolegliwości, które leczy lub łagodzi, jest długa.
Udwodniono, że wzmacnia odporność, działa wspomagająco w chorobach nerek i układu krwionośnego, a także w przypadku anemii, rwy kulszowej i wrzodów żołądka. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, napotne, oczyszczające i moczopędne. Usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, a stosowany regularnie - wzmacnia organizm.
Sok z brzozy dobrze mieć w apteczce przez cały rok, ale wiosną i jesienią jest on szczególnie przydatny, ponieważ pomaga w zwalczaniu sezonowych infekcji. Jego istotną cechą jest działanie przeciwgorączkowe, jeśli więc złapiemy przeziębienie lub infekcję podobną do grypy, której towarzyszy podwyższona temperatura, można zbijać gorączkę sokiem z brzozy.
Jest naturalny i nie obciąża organizmu. Pomaga także w towarzyszących grypie i przeziębieniu dolegliwościach, takich jak bóle mięśni.
Przeciwdziała też dokuczliwym bólom reumatycznym, jednak najbardziej skutecznym brzozowym środkiem na tego typu dolegliwości (i rwę kulszową) jest dostępna w aptekach maść na bazie soku.
Sok z brzozy warto polecić także osobom zmagającym się z osłabieniem. Dzięki zawartości żelaza, wapnia, potasu i aminokwasów wskazany jest również przy niedokrwistości. Stosuje się go także profilaktycznie, by usprawnić działanie układu krwionośnego.
Co ważne, oskoła zapobiega chorobie niedokrwiennej serca. Wspomaga też funkcjonowanie wątroby, a dzięki właściwościom moczopędnym ułatwia usuwanie złogów i kamieni nerkowych - jej działanie przy detoksykacji organizmu jest nieocenione.
Pomoże także osobom, które zmagają się z problemami trawiennymi, zwłaszcza cierpiącym na wrzody. Sok z brzozy ma ponadto liczne zastosowania w kosmetyce, ponieważ pozytywnie wpływa na stan skóry i włosów - jest znanym panaceum na łysienie. Płukanki brzozowe przyspieszają wzrost włosów i nadają im blask. Oskoła może być także używana do przemywania ran, które dzięki temu szybciej się goją.
Sok z brzozy - przeciwwskazania
Komu sok nie służy? Jak każdy lek, zarówno ten z apteki, jak i ze sklepu zielarskiego, sok z brzozy, mimo wielu prozdrowotnych właściwości, nie może być stosowany przez wszystkich. Do przeciwwskazań należy między innymi uczulenie na pyłek brzozy oraz nadwrażliwość, przejawiająca się wysypką i swędzeniem.
Ostrożność powinny zachować osoby, które mają problemy z układem moczowym, a kategorycznie oskoły muszą unikać pacjenci, którzy cierpią na niewydolność układu moczowego bądź niedrożność dróg moczowych. Przeciwwskazaniem są także niektóre choroby nerek i serca. W takich sytuacjach zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem i nie wolno leczyć się na własną rękę.
Sok z brzozy - jak pić?
Sok z brzozy należy spożywać na zimno - tylko w niskiej temperaturze zachowuje wszystkie swoje właściwości. Ponieważ ma niezbyt wyraźny smak, można do niego dodać miodu lub soku malinowego.
W trakcie kuracji warto, podobnie jak w przypadku innych leczniczych terapii, zrezygnować z picia kawy i alkoholu. Na organizm dobrze wpłynie też wykluczenie z diety szczawiu, szpinaku, mięsa i czekolady. Intensywna kuracja, zakładająca picie po jednej czwartej szklanki soku trzy razy dziennie, powinna trwać około trzech tygodni.
Sok z brzozy - jak zbierać?
Sok z brzozy można kupić w aptece czy sklepie zielarskim, ale można też spróbować pozyskać go samemu. Drzewo, które wybierzemy, powinno liczyć minimum dziesięć lat. W pniu brzozy trzeba wywiercić małą dziurkę, o średnicy około trzech centymetrów, i umieścić w niej lejek lub drewnianą rurkę.
Drogocenny sok będzie kapał do podstawionego naczynia. Jak podają znawcy przedmiotu, w ciągu doby z drzewa spłynie około pięciu litrów soku. Można go zbierać wczesną wiosną z dwóch gatunków brzozy: brodawkowatej i omszonej (pozostałe są chronione).
Uwaga! Sok przechowujemy w lodówce maksymalnie cztery dni. Po zakończeniu pobierania soku trzeba zabezpieczyć drzewo - najlepiej zrobiony otwór zakleić specjalną pastą, którą można kupić w sklepie ogrodniczym.
- https://scottishwildlifetrust.org.uk/2018/05/how-to-make-birch-sap-syrup/
- https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap#what-it-is
- https://books.google.pl/books?id=VFwoDwAAQBAJ&q=A+Druid%27s+Herbal+of+Sacred+Tree+Medicine+finno-ugrics+birch&pg=PT176&rediresc=y#v=onepage&q=A%20Druid‘s%20Herbal%20of%20Sacred%20Tree%20 Medicine%20finno-ugrics%20birch&f=false
- https://www.santenatureinnovation.com/la-seve-de-bouleau-est-deja-la/