Na ogół myślimy o nich jako o przyprawie używanej w miesiącach zimowych – znajdziemy je w piernikach, grzanym winie, cieście dyniowym i świątecznej szynce. Ale goździki mogą dodawać unikalnego smaku potrawom przez okrągły rok, gdy użyjemy ich do sałatek, francuskich tostów, a nawet dań z owoców morza, takich jak kotleciki z krabów.
Właściwości medyczne goździków
Goździki zawierają olejek, który uważa się za silnie przeciwbakteryjny. Ma działanie stymulujące i stosowany jest do usuwania problemów trawiennych, takich jak wzdęcia oraz niestrawność. Mogą również wspomagać krążenie i metabolizm, a także regulować temperaturę. Korzyści odżywcze Goździki zawierają wapń, mangan, potas, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy A i C.
Goździki w kuchni
Można je kupić mielone lub w całości. Można dodawać całe do gotowanych deserów, takich jak duszone owoce, lub posypywać mielonymi goździkami ciasta i ciasteczka podczas pieczenia.
Doprawiaj nimi dania z kurczaka, warzyw lub ryb, by uzyskać lekki smak w stylu indyjskim lub przypominający curry, a także do ryżu lub komosy oraz do potraw z kiszoną kapustą i surówek, szczególnie zawierających jabłka, ponieważ goździki i jabłka dobrze komponują się razem.
[Dr Mark A. Stengler, licencjonowany lekarz naturopata prowadzący prywatną praktykę w Centrum Medycyny Integracyjnej Stenglera w Encinitas w Kalifornii w USA, adiunkt i nadzwyczajny profesor kliniczny Narodowego Kolegium Medycyny Naturalnej w Portland w stanie Oregon, autor wielu książek, m.in. pt. „The Natural Physician’s Healing Therapies” (Lecznicze terapie lekarza medycyny naturalnej)].