Jest kilka produktów nieorganicznych, po które możemy bezpiecznie sięgać, kiedy za sprawą napiętego budżetu domowego nie możemy sobie pozwolić na większy wydatek.
Oficjalne rekomendacje rządowe (brytyjskie) mówiące o pięciu porcjach warzyw i owoców, które powinniśmy spożywać każdego dnia, powinny być uzupełnione o dodatkową klauzulę: upewnij się, że jak najwięcej z nich jest organicznych, tj. z upraw ekologicznych.
Przy intensywnej uprawie warzyw i owoców, gleba, w której wzrastają jest tak wypłukana ze wszelkich składników odżywczych, że w efekcie niewiele z tego, co dzisiaj jemy zawiera w sobie taką dawkę zdrowia, jak to, czym zajadali się nasi dziadkowie. Dla ochrony upraw stosuje się m.in. pestycydy. Badania pokazują, że pewna niewielka ilość pestycydów nadal pozostaje na owocach i warzywach, nawet jeśli przed zjedzeniem dokładnie je umyjemy.
Żywność organiczna jest niestety zwykle droższa. Mając na uwadze zasobność twojego portfela i możliwości domowego budżetu amerykańska organizacja Enviromental Working Group (w skrócie EWG), która zajmuje się m.in. prawami konsumenta, kwestiami zdrowia, ochrony środowiska itp., rok w rok dokonuje zakupu warzyw i owoców w supermarketach i mniejszych sklepach. Następnie poddaje je analizie pod względem zawartości pestycydów, jakie nadal się na nich znajdują. Wiele z tych produktów jest importowanych, a więc informacje, jakie w ten sposób EWG pozyskuje mogą być użyteczne dla konsumentów z całego świata.
To, do jakich wniosków dochodzą jest dość przerażające. Często pestycydy, których stosowania zakazano są nadal w użyciu. Niektóre są śmiertelnie niebezpieczne, a ich toksyczność jest tak wysoka, że atakują nasz układ nerwowy.
Po zakończeniu badania organizacja EWG sporządza listę produktów pod względem zawartości pestycydów: te, które wypadły najgorzej tworzą tzw. "Brudny tuzin", a te, które odznaczyły się najmniejszą zawartością pestycydów tworzą tzw. "Czystą piętnastkę". Jest to więc dla ciebie przewodnik, który pomoże ci zdecydować, kiedy powinieneś kupić żywność organiczną a kiedy możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując nieorganiczną.
Oczywiście, co podkreśla EWG, nie zrażaj się całkowicie do kupowania warzyw i owoców, bo korzyści zdrowotne przeważają nad ryzykiem, nawet w przypadku tych z "Brudnego tuzina".
Artykuł ukazał się pod nazwą "Kiedy warto kupować żywność organiczną" w wydaniu papierowym DETOKS.
Bibliografia
- Environmental Working Group 2013 Shopper's Guide to Pesticides in Produce, online at www.ewg.org