Zbyt duże ilości mleka prowadzą do przedwczesnej śmierci

Picie kwarty (czyli ~950 ml) mleka dziennie jest standardowym zaleceniem zdrowotnym szczególnie dla dzieci i kobiet po menopauzie. Niestety z najnowszych badań wynika, że picie zbyt dużych ilości mleka zwiększa ryzyko złamań, przed którymi chcą się ochronić kobiety po menopauzie. Złamania z kolei mogą prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

03 listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Obecnie zalecana dzienna porcja mleka to jedna kwarta. Jednakże kobiety pijące aż trzy kwarty lub nawet więcej mleka są aż dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż kobiety, które piją tylko trochę mleka lub w ogóle go nie spożywają.

Szwedzcy naukowcy z Uppsala University zakwestionowali, że wapń z wypijanego mleka chroni przed złamaniami. Swoje stanowisko wypracowali w wyniku 20-letniej obserwacji stanu zdrowia 61 tys. kobiet i 45 tys. mężczyzn. Co więcej, to kobiet z grupy pijących najwięcej mleka najczęściej dotyczyły złamania.

Naukowcy twierdzą, że mleko nie jest najzdrowszym źródłem wapnia, ponieważ jego zawartość tłuszczu niweluje pozytywny wpływ tego pierwiastka. Ponadto powoduje stan zapalny i zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego.

Porcja sardynek czy tofu dostarcza więcej wapnia niż szklanka mleka, a do tego są dla człowieka zdrowsze niż mleko.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny