Uwielbiam używać ziaren gorczycy jako składnika dań witariańskich, szczególnie teraz, gdy jestem w ciąży i miewam ochotę na intensywne smaki. Nie tylko mają one wyśmienicie ciepły i ostry smak, lecz także są bogate w witaminy z grupy B, witaminę E, wapń, żelazo, magnez, cynk i fosfor.
Choć sosy musztardowe nie każdemu przypadają do gustu, wspaniale poprawiają walory smakowe wielu dań witariańskich - wrapów, sajgonek czy sałatek. Przygotowywane samodzielnie od podstaw pozwalają uniknąć wszelkich dodatków w postaci barwników, konserwantów i rafinowanych cukrów, które zwykle znajdują się w dostępnych na rynku gotowych produktach tego typu.
Oto mój przepis na sos musztardowy o intensywnym, ale słodkim smaku, którego składnikami są brązowe ziarna gorczycy, ocet jabłkowy, miód i daktyle. Ziarna należy zawczasu namoczyć. Ja zwykle pozostawiam je w wodzie na ok. 6 godzin, a następnie dokładnie myję i płuczę. Potem zalewam wodą z odrobiną soku z cytryny (lub niepasteryzowanego octu jabłkowego) na kolejne 24-32 godziny.
Kiedy ziarna są już namoczone, możemy przystąpić do przygotowywania sosu musztardowego, który doskonale pasuje do moich zielonych witariańskich sajgonek.
Idealny pojemnik na sos to szklany słoik z pokrywką, który powinien być przechowywany w lodówce przez co najmniej miesiąc.
Słodko-ostry sos z ziaren gorczycy
Składniki:
- 0,5 szklanki namoczonych brązowych ziaren gorczycy,
- łyżka niepasteryzowanego octu jabłkowego,
- 4 łyżki soku z cytryny,
- 0,5 szklanki tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego,
- 0,5 szklanki wody,
- 2 łyżeczki babki płesznik,
- 8 wydrylowanych daktyli (Deglet Noor),
- łyżka niepasteryzowanego miodu lub niepasteryzowanego syropu z yacón,
- 2/3 łyżeczki soli himalajskiej,
- opcjonalnie: szczypta świeżego szafranu indyjskiego (kurkumy) w celu rozjaśnienia mieszaniny.
Sposób przygotowania:
Za pomocą wysokoobrotowego blendera po prostu zmiksuj razem wszystkie składniki. W przypadku urządzenia niskoobrotowego być może trzeba będzie najpierw pokroić daktyle na kawałki lub namaczać je przez godzinę w celu zmiękczenia.
Zielone sajgonki witariańskie
Składniki na dwie porcje:
- 6 liści kapusty (wybieraj mniejsze do średniej wielkości całe liście albo przecinaj duże w połowie długości, usuwając twardą łodygę),
- garść kiełków brokułu (dostępne w sklepach ze zdrową żywnością),
- 2 garści kiełków lucerny (dostępne w sklepach ze zdrową żywnością),
- 2-3 szklanki startej marchewki,
- łyżka tłoczonego na zimno oleju sezamowego lub słonecznikowego,
- 0,25 łyżeczki soli himalajskiej,
- łyżka soku z cytryny,
- 0,5 żółtej lub pomarańczowej papryki,
- 1/3 ogórka.
Sposób przygotowania:
1. Zetrzyj na tarce kilka marchewek, przełóż do miski, dobrze wymieszaj z olejem, sokiem z cytryny i solą i pozostaw na co najmniej 10 minut do zamarynowania.
2. Umyj i osusz liście kapusty, obróć je ciemnozieloną stroną w dół i ułóż na blacie kuchennym jeden obok drugiego.
3. Pokrój paprykę i ogórka w długie paski.
4. Rozprowadź łyżkę sosu musztardowego po każdym liściu kapusty.
5. Posyp warstwę sosu musztardowego niewielką ilością kiełków (kiełki brokułu mają intensywny smak, sugeruję więc, by dodawać ich oszczędnie, kiełki lucerny są o wiele smaczniejsze).
6. Połóż na warstwie kiełków po kilka pasków papryki i ogórka, a następnie pokryj je 3-4 łyżkami marynowanej mieszanki z tartą marchewką.
7. Delikatnie, ale pewnie zwijaj liście kapusty w rulony i podawaj w takiej formie lub krój je w połowie, aby zrobić kilka małych sajgonek. Jeśli obawiasz się, że mogą się rozpadać, przekłuj każdą z nich wykałaczką.