Oczyszczamy organizm

Złogi toksyn mogą powodować rozwój wielu chorób. Dlatego od czasu do czasu warto zafundować sobie oczyszczenie organizmu.

26 grudzień 2016
Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Obserwujesz u siebie kłopoty ze snem, utrzymujące się uczucie zmęczenia, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, problemy z jelitami albo alergie? Jeśli tak, pomyśl nad kuracją odtruwającą.

Na świecie używa się ok. 100 tys. syntetycznych chemikaliów: zarówno w fabrykach, jak i na polach rolniczych. Znajdziesz je w ognioodpornych meblach tapicerskich oraz w patelniach z nieprzywierającymi powłokami.

Jednak to nie jedyne zagrożenia. Sami zatruwamy swoje organizmy, codziennie sięgając po produkty utrudniające samodzielnie oczyszczanie się organizmu, takie jak cukier, wysokoprzetworzona żywność - włączając w to ciasta, ciasteczka oraz biały chleb - nadmierna ilość napojów gazowanych i alkoholu. Do tego dodać trzeba toksyny produkowane przez zasiedlające nasz organizm pasożyty i grzyby. To wszystko zaburza naturalną zdolność ciała do pozbywania się zanieczyszczeń.

Doktor DeAnn Liska, specjalistka medycyny naturalnej i biochemiczka, uważa, że o tym, czy nasz organizm da radę samodzielnie pozbyć się toksyn, których mu dostarczamy, decydują m.in. kondycja systemu odpornościowego, styl życia (nawyki takie jak palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu), wiek (wraz z nim słabnie naturalna zdolność do oczyszczania) oraz geny.

Jak długo się odtruwać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to bowiem od tego, z jakimi problemami mamy do czynienia.

Programy detoksykujące mogą trwać od 2 dni - opierają się wtedy na piciu soków i koktajli warzywnych i owocowych (patrz następną strona) - do 10 dni, podczas których wyklucza się z diety wszelkie wysokoprzetworzone produkty i stosuje jadłospis oparty na świeżych warzywach i owocach oraz odtruwających białkach, które dostarcza się organizmowi, jedząc ryby i jaja.

Dieta eliminacyjna - która zakłada usuniecie wszystkich najsilniejszych znanych alergenów - zwykle trwa 4 tygodnie.

Jeśli jednak chcesz pozbyć się chronicznych problemów zdrowotnych, konieczny może być 16-tygodniowy program odtruwania.

U zdrowych osób naturalne oczyszczanie organizmu przebiega dwufazowo. Najpierw enzymy zwane cytochromami P450 rozkładają albo utleniają toksyny. Następnie toksyny te są przetwarzane w związki rozpuszczalne w wodzie i wydalane z organizmu wraz z moczem lub żółcią1.

Jednak nie zawsze się to udaje. Amerykańskie badanie nad tkanką tłuszczową ujawniło 20 różnych toksycznych komponentów w 76% próbek tkanki tłuszczowej, z czego 5 znajdowało się we wszystkich pobranych próbkach, i to w wysokich stężeniach2. Co zatem począć, gdy nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie usunąć toksycznych substancji?

1. Zacznij od diety eliminacyjnej Polega ona na usunięciu z jadłospisu na ok. 4 tygodnie wszelkich pokarmów wywołujących reakcje alergiczne oraz tych, które mogą toksycznie wpływać na organizm, m.in. pszenicy, produktów mlecznych, cukrów i wysokoprzetworzonej żywności oraz białego pieczywa, ciastek i herbatników, kawy, herbat nieziołowych i alkoholu.

Po tym czasie wybieraj żywność zawierającą białko pochodzące z mięsa drobiowego, ryb i jajek, mnóstwo warzyw i owoców, niesolonych i nieprażonych orzechów i ziaren oraz oliwy z oliwek. Spróbuj też produktów bezglutenowych - brązowego ryżu, quinoa czy prosa. Dodatkowo codziennie wypijaj 1,5 l wody albo ziołowych herbatek.

2. Odkwaszaj organizm Pasożyty i grzyby dobrze czują się w zakwaszonym organizmie. Wytwarzane przez nie substancje powodują łaknienie słodkiego. Aby się ich pozbyć, trzeba je zagłodzić, nie dostarczając im pożywki w postaci słodyczy, słodzonych napojów, a nawet słodkich jogurtów.

3. Wybierz się do sauny, jeśli pozwala na to Twój stan zdrowia Pocenie się jest jeszcze jednym efektywnym sposobem na przyspieszenie i zwiększenie skuteczności odtruwania organizmu. Jak twierdzą specjaliści, by bezpiecznie pozbyć się toksyn i metali ciężkich, trzeba odbywać dłuższe niż kwadrans sesje w saunie1.

W teście przeprowadzonym wśród strażaków narażonych na kontakt z toksycznymi polichlorowanymi bifenylami (PCBs) i poddanych 2-3-tygodniowym programom odtruwającym - włączając w to zmianę diety, codzienne wizyty w saunie oraz 30-60-minutowe cykle ćwiczeń 2 razy w tygodniu - okazało się, że po zakończeniu detoksu u wszystkich nastąpiła poprawa kondycji3.

Bibliografia

  1. Altem Przegląd Medyczny, 1998;3:187-98.
  2. Crinnion WJ. "Medycyna Środowiskowa: Fragmenty artykułów o obecności toksyn, rozpuszczalników, pestycydów oraz metali ciężkich"; https://goo.gl/qBnl6g
  3. Lancet, 1995; 345: 1135-9
  4. Lancet, 1997; 350:240-4
  5. Jorthomolecular Med.,2011;26:85-92

4. Zanurz się w solance Ułatwia ona rozszerzanie się porów skóry, przyspiesza wydzielanie toksyn oraz takich produktów przemiany materii jak mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton i kreatynina.

5. Zacznij się ruszać Intensywna aktywność fizyczna zdaje się przyspieszać proces oczyszczania organizmu z toksyn. By oszacować skuteczność ćwiczeń w odtruwaniu organizmu, naukowcy podawali 335 uczestnikom badania pewne dawki kofeiny, a następnie monitorowali, jak zmienia się poziom jej metabolitów (produktów przemiany materii) w moczu ćwiczących.

Po 30 dniach aerobiku poziom degradacji kofeiny wzrósł znacząco u wszystkich uczestników badania4. W innym badaniu pojedynczy trening aerobowy - na rowerze stacjonarnym - podwoił poziom enzymów detoksykacyjnych u 11 zdrowych ochotników2.

6. Skorzystaj z farmaceutycznego wspomagania Dr Sarah Myhill, członek zespołu WDDTY, poleca codzienne przyjmowanie 400 mg magnezu, 25 mg cynku, 200 mcg selenu oraz 250 mg glutationu, które ma wspomóc ciało w pozbywaniu się toksyn.

Rekomenduje także zażywanie 2 razy dziennie 1 mg witaminy B12, 800 mcg kwasu foliowego, 50 mg witaminy B6 oraz 100 mg fosfatydyloseryny. Długość kuracji zależy od stopnia zanieczyszczenia organizmu, jednak dr Myhill uważa, że powinna ona trwać ok. 16 tygodni. Sięgaj też po niacynę, czyli witaminę B3 - badanie przeprowadzone przez Johnatana Prousky’ego, profesora z Kanadyjskiego College’u Medycyny Naturalnej w Toronto, donosi, że "niacyna, jako komponent programu Hubbarda, zwiększa oczyszczanie organizmu z toksyn, bo obniża ciężar ksenobiotyków zmagazynowanych w tłuszczu"5.

7. Polub zioła i algi Badania naukowe udowodniły dobroczynny wpływ karczocha oraz ostropestu plamistego - wspomagają one regenerację komórek wątrobowych oraz usprawniają ich działanie. Kolendra mobilizuje organizm do wyrzucenia szkodliwych substancji z komórek. Natomiast chlorella wychwytuje trucizny (w szczególności metale) i utrzymuje je w sobie do momentu wydalenia z organizmu.

Post sokowy

Odtruwanie organizmu za pomocą soków to smaczny i zdrowy sposób na pozbycie się z organizmu szkodliwych toksyn, a przy okazji prawdziwa bomba witaminowa. Stosowane regularnie poprawia wygląd cery, usprawnia metabolizm i dodaje sił witalnych. Taki płynny post nie powinien jednak trwać dłużej niż 2-3 dni.

Dietetyczny reżim

By uzyskać jak najlepsze efekty, na tydzień przed zaplanowanym detoksem warto wyeliminować z diety alkohol, nikotynę, kofeinę i cukier, a ograniczyć produkty pszenne, mięso, ryby i jajka. Po takim wstępnym oczyszczeniu organizmu można już rozpocząć właściwy detoks, oparty na kilku istotnych zasadach:

1. Codziennie należy wypijać co najmniej 1 litr soków.

2. Sok powinien być świeżo wyciskany, gdyż już po kilkudziesięciu minutach napój traci swoje wartości odżywcze. Nie kupuj też gotowych soków w kartonie, ponieważ zawierają one fruktozę.

3. Jeśli obawiasz się, że detoks będzie niesmaczny, zacznij od soków z ulubionych warzyw i owoców. Docelowo wybieraj jak najwięcej zielonych jarzyn, które najlepiej oczyszczają organizm.

4. Dodanie do napojów kropli oliwy ułatwi wchłanianie witamin A, D, E i K, a rozgrzewające przyprawy (imbir, cynamon) przyspieszą metabolizm.

 

Fot. FreeImages.com/Richard Dudley

5. Soki owocowe, zawierające cukier i dostarczające najwięcej energii, pije się w godzinach porannych - na obiad, podwieczorek i kolację lepiej wybrać warzywne.

Oczyszczające składniki

Najlepsze właściwości oczyszczające wykazują zielone warzywa, takie jak seler naciowy (który wzmacnia i odtruwa organizm, likwidując jego zakwaszenie), natka pietruszki (źródło przeciwzapalnej witaminy C) czy kapusta (bogata w oczyszczające z bakterii i grzybów związki siarki).

W sokowym oczyszczaniu poleca się marchewkę, która doskonale obniża apetyt i pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Niedocenianym warzywem jest również burak - wyciśnięty z niego sok oczyszcza krew, nerki, wątrobę i układ pokarmowy, usuwając z jelit produkty przemiany materii. Z kolei sok pomidorowy usuwa nadmiar sodu, likwiduje obrzęki wynikające z nadmiaru wody w organizmie oraz zapobiega zaparciom.

Możesz pić sok wyciskany z jednego rodzaju warzyw albo mieszać różne smaki. My polecamy to drugie rozwiązanie, proponując zdrowe i smaczne połączenia. Do każdego z podanych przepisów dodaj szklankę wody.

Zielono mi 2 łodygi selera naciowego, garść natki pietruszki, 2 kiwi, łyżeczka oliwy z oliwek.

Świeży mix Po garści świeżej pokrzywy i mniszka lekarskiego, kilka listków mięty, 1 jabłko, gałązka selera naciowego.

Na ostro 1 burak, łodyga selera naciowego, garść natki pietruszki, gruby plaster imbiru, 4 małe marchewki.

Na dzień dobry Sok z grejpfruta i pomarańczy (po ok. 150 ml) oraz cytryny (ok. 30 ml).

Minerałowy duet 400 g pomidorów, garść liści szpinaku, opcjonalnie: kilka liści bazylii, ząbek czosnku lub natka pietruszki.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny