Według tradycyjnej medycyny hinduskiej, czyli ajurwedy, objawy te wywołuje nadmiar energii kapha, jednej z trzech dosz walczących o pierwszeństwo w naszym organizmie. Jak rozwiązać ten problem?
Przede wszystkim - dieta
Należy do niej wprowadzić odpowiednie smaki (rasa), w których zawarte są właściwości pożywienia. Zgodnie z ajurwedą trzy z nich: pikantny, gorzki i cierpki, osłabiają doszę kapha, są więc zalecane przy wymienionych objawach. Jak w związku z tym ułożyć wiosenny jadłospis? Pikantne są zazwyczaj przyprawy i aromatyczne zioła; gorzki smak ma większość warzyw oraz kurkuma, orzechy i kozieradka, a cierpkim smakiem charakteryzują się niektóre rośliny strączkowe, brokuły, herbata i szpinak1.
Wczesną wiosną warto unikać smaku słodkiego, kwaśnego i słonego, gdyż wspierają one energię kapha. Ale uwaga, ocena smaków wcale nie jest oczywista, np. słodki według ajurwedy jest nie tylko cukier w każdej postaci, lecz również ryż, ziemniaki i niektóre warzywa (dynia, cukinia). Kwaśny wyróżnia jogurt, pomidory, cytrusy i ananasy. Słony odpowiada naszemu odczuwaniu tego smaku, jest więc łatwo rozpoznawalny. Dodatkowe zalecenie: ograniczyć spożycie tłuszczów i smażonych potraw.
Po drugie - aktywność
Pod wpływem siły kapha popadamy w inercję, stajemy się bierni. Temu również należy się przeciwstawić. Zalecany jest ruch i aktywność fizyczna - to pomoże nam odzyskać lekkość ciała i jasność umysłu. Trzeba też rozbudzić w sobie chęć wyjścia ze skorupy, otworzyć się na nowe wyzwania i dostrzec własne możliwości.
- https://www.banyanbotanicals.com/info/ayurvedic-living/living-ayurveda/diet/kapha-pacifying-diet/
- http://bonavita.pl/orzechy-wloskie-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-ciekawe-przepisy