Twój organizm może być dobrze odżywiony pod względem ilościowym (dostarczasz odpowiednie ilości białka, tłuszczów i węglowodanów), a jednocześnie może być niedożywiony jakościowo (dostarczasz niedostateczną ilość witamin i składników mineralnych). Sprawdź, jak i kiedy najlepiej przyjmować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, aby odpowiednio odżywiać organizm.
Rodzaje witamin
- Witaminy rozpuszczalne w wodzie to: witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, biotyna, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, foliany, witamina B12) oraz witamina C. Nie są magazynowane w organizmie, a ich nadmiar wydalany jest głównie z moczem i potem. Trudno doprowadzić do stanu, w którym stwierdza się nadmiar tych witamin – częściej spotykamy się z ich niedoborem.
- Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to: witamina A, D, E i K. Ich nadmiar może kumulować się w organizmie (odkładają się w tkance tłuszczowej i w wątrobie), dlatego ważne jest precyzyjne przyjmowanie preparatów zawierających te witaminy. Mimo tego, że organizm potrafi magazynować witaminy ADEK, często spotykamy się z ich niedoborem – szczególnie witaminy D3, której niedostateczna podaż jest problemem populacyjnym.
Objawy niedoboru witamin ADEK
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.
Najczęstsze objawy spowodowane niedoborem witamin A, D, E, K to:
- obniżenie odporności,
- pogorszenie widzenia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- problemy z zębami,
- zwiększona podatność na złamania kości.
Czy mogę mieć niedobór witamin ADEK? Jak prawidłowo przyjmować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach?
Warto prześledzić swoje nawyki żywieniowe – najlepiej zrobić to z dietetykiem, który przeanalizuje naszą dietę pod kątem ilości dostarczanych witamin i składników mineralnych. Jeśli przyjmujesz witaminy ADEK w postaci suplementu, to sprawdź skład tego preparatu.
Jak sama nazwa mówi – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach najlepiej przyswajają się właśnie w obecności tłuszczów takich jak oliwa z oliwek czy inne oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce.
Niektóre preparaty dostępne na rynku zawierają w swoim składzie oliwę z oliwek lub olej kokosowy, co sprawia, że witaminy ADEK lepiej wchłaniają się w organizmie.
Jeśli produkt nie ma w swoim składzie tłuszczu, to koniecznie pamiętaj, aby przyjmować dawkę witamin razem z posiłkiem zawierającym tłuszcz.
Przykłady posiłków zwiększających przyswajalność witamin ADEK:
- jajecznica z sałatką polaną oliwą,
- zupa krem z pomidorów z kleksem śmietany i prażonym słonecznikiem,
- owsianka z owocami, sezamem i masłem orzechowym,
- sałatka z jakiem, awokado, zielonymi warzywami i olejem z czarnuszki,
- surowe warzywa z dipem na bazie jogurtu greckiego.