Dysplazja szyjki macicy

Pytanie:

Niedawno u mojej 29-letniej siostrzenicy, po przeprowadzeniu kolposkopii, zdiagnozowano dysplazję szyjki macicy - CIN 1 - czym ogromnie się martwi. Poradzono jej, by powtórzyła kolposkopię za 6 miesięcy, żeby sprawdzić, czy potrzebne jest leczenie i, jak sobie można wyobrazić, bardzo się boi. Czy moglibyście dostarczyć nam jakichś informacji o tym schorzeniu i o tym, czy są jakieś możliwości jego naturalnego leczenia?

Odpowiedź:

Dysplazja szyjki macicy to niepokojąca diagnoza, lecz nie oznacza ona, że ma się raka. To termin, którym posługują się lekarze, aby określić nieprawidłowe zmiany w komórkach wyściełających wewnętrzną powierzchnię szyjki macicy - najniższej części macicy.

Zmiany te nie są rakiem - i zazwyczaj nie dają objawów - lecz uważane są za "przedrakowe", co oznacza, że jeśli zostawi się je nieleczone, mogą potencjalnie zmienić się w nowotwór.

Ryzyko, że dysplazja szyjki macicy - znana także jako "śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy" (ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN) - zmieni się w raka inwazyjnego zależy od stopnia zaawansowania zmian w komórkach części nabłonka, której dotyczy. Badania nad naturalnym przebiegiem CIN sugerują, że dysplazja małego stopnia, lub CIN 1- którą zdiagnozowano u Twojej siostrzenicy - przekształca się w raka w zaledwie 1% przypadków, natomiast dysplazje średniego (CIN 2) i dużego (CIN 3) stopnia ulegną transformacji w raka w odpowiednio około 5 i 12% przypadków.

W znacznej liczbie przypadków nieprawidłowe komórki samoistnie zmieniają się znów w komórki prawidłowe. W przypadku CIN 1 szansa wynosi 60%, w przypadku CIN 2-40%, a dla CIN 3 nieco powyżej 30%. W pozostałych przypadkach dysplazja najprawdopodobniej pozostanie w niezmienionym stanie i nie rozwinie się w poważniejszą postać lub w raka.

Dlatego możesz zapewnić Twoją siostrzenicę, że zmiany w jej szyjce macicy charakteryzują się niezwykle niskim ryzykiem przekształcenia w nowotwór, i że szanse na samoistne zniknięcie bez stosowania leczenia są ogromne. To właśnie z tego powodu jej lekarz przyjął postawę "poczekamy, zobaczymy".

Dysplazja szyjki macicy

Dysplazja szyjki macicy to termin, którym posługują się lekarze, aby określić nieprawidłowe zmiany w komórkach wyściełających wewnętrzną powierzchnię szyjki macicy.
To termin, którym posługują się lekarze, aby określić nieprawidłowe zmiany w komórkach wyściełających wewnętrzną powierzchnię szyjki macicy. Zmiany te nie są rakiem i zazwyczaj nie dają objawów, lecz uważane są za "przedrakowe". Oznacza to, że jeśli zostawi się je nieleczone, mogą potencjalnie zmienić się w nowotwór.

 

Jeśli powtórna kolposkopia (badanie, w którym dokładnie bada się komórkową wyściółkę szyjki macicy, stosując powiększający przyrząd zwany kolposkopem) wykaże, że zmiany pogorszyły się, to można zalecić leczenie w celu usunięcia zmienionych komórek. Zazwyczaj lekarze zalecają leczenie w przypadkach dysplazji od średniego do dużego stopnia i w nawracających przypadkach dysplazji małego stopnia. Istnieją różne sposoby leczenia, stosowane w zależności od stopnia nieprawidłowości komórek, lecz wszystkie są inwazyjne i obciążone zarówno krótko-, jak i długoterminowym ryzykiem.

Elektroresekcja szyjki macicy (Large loop excision of the transformation zone, LLETZ lub loop electrosurgical excision, LEEP), zwana też zabiegiem pętlowym, wykorzystuje do przeprowadzenia zabiegu pętlę wykonaną z cienkiego drutu wolframowego ogrzanego prądem elektrycznym w celu wycięcia całej strefy przekształceń (strefy transformacji) wraz z marginesem zdrowej tkanki.

W Wielkiej Brytanii to najczęściej stosowany sposób leczenia CIN charakteryzujący się stopniem wyleczeń wynoszącym 90-95%. Ryzyko obejmuje krwawienie, infekcję i problemy w trakcie ciąży, takie jak wcześniactwo lub niska masa urodzeniowa dziecka.

Konizację, zwaną też biopsją zimnym nożem, przeprowadza się, gdy chirurgicznie usuwa się z szyjki macicy klin nieprawidłowej tkanki w kształcie stożka. Stopień wyleczeń przy zastosowaniu tej procedury wynosi 70-98%. Działania niepożądane tego zabiegu są podobne do tych, które występują przy stosowaniu LLETZ, lecz powiązano je także ze śmiercią okołoporodową dzieci matek, u których go przeprowadzono. Jeśli podczas zabiegu niezbędne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, dochodzi dodatkowo ryzyko powikłań z nim związane.

W krioterapii wykorzystuje się do przeprowadzenia zabiegu zimną sondę, która zamraża zmienione chorobowo komórki. Uważa się, że ten zabieg niszczy 99% nieprawidłowej tkanki. Ryzyko związane z krioterapią obejmuje krwawienie, infekcję i powstanie blizny. Powiązano go także z częstszym występowaniem raka szyjki macicy w porównaniu z innymi metodami leczenia.

Dysplazja szyjki macicy - waporyzacja laserem chirurgicznym

Dzięki użyciu lasera można z maksymalną dokładnością określić i wypalić zmienione chorobowo komórki. Stopień wyleczeń przy zastosowaniu tej metody wynosi 90%. W porównaniu z krioterapią towarzyszy mu mniejsze bliznowacenie, lecz często bardziej nasilony ból i krwawienie.

W celu zwiększenia szansy na to, że dysplazja szyjki macicy u Twojej siostrzenicy powtórnie przekształci się w normalną tkankę i uniknięcia konieczności przeprowadzenia u niej jednego z powyższych zabiegów w przyszłości, warto przyjrzeć się czynnikom dotyczącym diety i stylu życia związanym z dysplazją szyjki macicy.

Niemal wszystkie przypadki dysplazji powiązane są z przenoszonym drogą płciową kancerogennym wirusem brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus, HPV), którego pewne typy powiązane są z rakiem szyjki macicy. Jednak nie u wszystkich kobiet zakażonych tym wirusem rozwinie się dysplazja szyjki macicy lub rak, dlatego prawdopodobne jest, że w rozwój choroby zaangażowane są inne, indywidualne czynniki.

Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że w naturalny sposób można odwrócić nieprawidłowe zmiany, które zaszły w komórkach, dlatego zobacz opisane poniżej propozycje i rozważ zwrócenie się o pomoc do naturopaty, który może zasugerować odpowiednie dawkowanie i holistyczne podejście do rozwiązania problemu.

Masz dysplazję szyjki macicy? Wypróbuj kwas foliowy

Dysplazję szyjki macicy powiązano z niedoborem pewnych substancji odżywczych, a w szczególności kwasu foliowego (witaminy B9), być może stało się tak dlatego, iż stan ten sprawia, że ciało nie jest odpowiednio wyposażone do walki z atakiem wirusa. W badaniu przeprowadzonym z udziałem ponad 500 kobiet z CIN i bez, naukowcy zaobserwowali znacząco niższy poziom kwasu foliowego u kobiet z CIN i infekcją HPV w porównaniu z uczestniczkami badania z prawidłowym wynikiem wymazu. Badacze stwierdzili także, że niski poziom przeciwutleniaczy takich jak witamina C, E i A wraz z niskim poziomem kwasu foliowego, zwiększa ryzyko rozwoju CIN. 

W kolejnym badaniu stwierdzono, że kobiety z niskim poziomem kwasu foliowego we krwi (wynoszącym 660 nmol/l lub mniej) były pięciokrotnie bardziej narażone na zakażenie HPV 16 - jednym z bardziej agresywnych typów wirusa, silnie powiązanym ze stopniem CIN 3 i rakiem szyjki macicy.

Wydaje się logiczne, że niedobór kwasu foliowego powiązany jest z dysplazją szyjki macicy, ponieważ witamina ta odgrywa kluczową rolę w wytwarzaniu i naprawie DNA. Ponieważ komórki wyściełające szyjkę macicy wymieniają się co 7-14 dni, nieprzerwanie syntetyzują DNA, dając materiałowi genetycznemu HPV wiele możliwości włączenia się do DNA gospodarza. Gdy poziom kwasu foliowego jest niski, DNA staje się jeszcze bardziej narażony na ataki kancerogenów (czynników rakotwórczych) i wirusów.

Dysplazję szyjki macicy powiązano z niedoborem pewnych substancji odżywczych, a w szczególności kwasu foliowegoDysplazję szyjki macicy powiązano z niedoborem pewnych substancji odżywczych, a w szczególności kwasu foliowego (witaminy B9), być może stało się tak dlatego, iż stan ten sprawia, że ciało nie jest odpowiednio wyposażone do walki z atakiem wirusa.

 

 

Nie jest jeszcze do końca jasne, czy suplementacja kwasem foliowym, a w szczególności postacią kwasu foliowego wytwarzanego syntetycznie przez człowieka, może odwrócić dysplazję szyjki macicy. W jednym z badań stosowanie kwasu foliowego w dawce 10 mg dziennie nie miało znaczącego wpływu na kobiety z CIN 1 lub 2. Jednakże w innym badaniu, przeprowadzonym z udziałem kobiet z CIN 1 lub CIN 2 stosujących doustną antykoncepcję, te z nich, które przyjmowały suplementy kwasu foliowego (znów w dawce 10 mg dziennie) przez okres 3 miesięcy miały pod koniec badania znacznie lepszy wynik biopsji, a poprawie uległ również ich stopień CIN. Możliwe, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję lepiej reagują na suplementację kwasem foliowym, ponieważ - jak wiadomo - pigułka antykoncepcyjna obniża jego poziom w organizmie.

Chociaż niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań nad potencjałem kwasu foliowego w leczeniu dysplazji szyjki macicy, to przyjmowanie jego suplementów wydaje się bezpieczne (Twoja siostrzenica może spróbować stosować go w dawce do 5 mg dziennie w połączeniu z innymi witaminami z grupy B, zwłaszcza B6 i B12). Może być warte rozważenia jako sposób na wspomożenie regresji nieprawidłowości komórek i obniżenia ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.

Chcesz uniknąć dysplazji szyjki macicy? Rozważ zastosowanie karotenoidów

Niski poziom tych występujących w owocach i warzywach antyoksydacyjnych barwników powiązano z CIN oraz z rakiem szyjki macicy. W pewnym badaniu poziom karotenoidów beta-karotenu, likopenu i kantaksantyny we krwi był znacznie niższy u kobiet z CIN lub rakiem szyjki macicy w porównaniu z kobietami zdrowymi.

Podobnie, niskie poziomy alfa-karotenu, zeaksantyny i luteiny również powiązano ze wzrostem ryzyka CIN, chociaż badanie dotyczące suplementacji beta-karotenem wykazało, że dawka 30 mg na dzień nie była wystarczająca, by cofnąć zmiany dużego stopnia CIN. Ponieważ jednak przypadek Twojej siostrzenicy jest znacznie łagodniejszy, warto zastosować u niej suplementację karotenoidami.

Dysplazja szyjki macicy? Postaw na witaminę A

kobiety z dysplazją szyjki macicy i niskim spożyciem witaminy A oraz niskim poziomem retinolu we krwi mają niemal pięciokrotnie wyższe ryzyko przekształcenia się CIN w najpoważniejszą formę lub nawet w inwazyjnego raka

Jedno badanie wykazało, że kobiety z dysplazją szyjki macicy i niskim spożyciem witaminy A oraz niskim poziomem retinolu we krwi mają niemal pięciokrotnie wyższe ryzyko przekształcenia się CIN w najpoważniejszą formę lub nawet w inwazyjnego raka. Natomiast obiecujące okazały się badania nad miejscowym stosowaniem witaminy A w leczeniu CIN. W jednym z tych badań stosowano wkładkę z gąbki kolagenowej i kapturek na szyjkę macicy w celu dostarczenia witaminy A (kwasu retinowego w postaci tretinoiny) bezpośrednio do szyjki macicy. Krótkotrwałe stosowanie wydawało się zwiększać regresję CIN 2. W grupie, w której stosowano kwas retinowy po 6 miesiącach zmiany cofnęły się u 43% kobiet z CIN 2 w porównaniu z zaledwie 27% kobiet z grupy stosującej placebo, chociaż znów nie zaobserwowano żadnego wpływu u pacjentek z poważniejszym stadium CIN 3.

Ponieważ witamina A w dużych ilościach może być toksyczna, Twoja siostrzenica może spróbować tej metody jedynie pod kontrolą lekarza.

Jedno badanie wykazało, że kobiety z dysplazją szyjki macicy i niskim spożyciem witaminy A oraz niskim poziomem retinolu we krwi mają niemal pięciokrotnie wyższe ryzyko przekształcenia się CIN w najpoważniejszą formę lub nawet w inwazyjnego raka.

Masz dysplazję szyjki macicy? Rzuć palenie

Jeśli Twoja siostrzenica jest palaczką, to jest to dobry moment na pozbycie się tego nałogu. Palenie powiązane jest z wyższym ryzykiem infekcji HPV oraz CIN i raka szyjki macicy. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer, IARC) umieściła raka szyjki macicy wśród chorób powodowanych przez palenie. Zgodnie z wynikami najnowszych badań nawet bierne palenie może spowodować zmiany w komórkach szyjki macicy.

Dysplazja szyjki macicy i tabletki antykoncepcyjne

Bardziej kontrowersyjna jest teza, że doustna antykoncepcja może przyczyniać się do rozwoju CIN i raka szyjki macicy. Chociaż lekarz prawdopodobnie powie Ci, że brak jest dowodów na występowanie takiej korelacji, to niedawna metaanaliza wyników 28 różnych badań wykazała, że w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały doustnej antykoncepcji, u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne występowało znacząco wyższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, które rosło wraz z długością okresu stosowania pigułki. Jak już wspomniano, doustną antykoncepcję powiązano z niedoborem kwasu foliowego, co może wyjaśniać związek pomiędzy tymi lekami a dysplazją szyjki macicy.

Dysplazja szyjki macicy? Odstresuj się

Pomocne mogą być techniki relaksacyjne i terapie, takie jak joga i tai-chi. Badania wykazały silny związek pomiędzy poziomem odczuwanego stresu i odpowiedzią immunologiczną na HPV u kobiet z dysplazją szyjki macicy. Kobiety, które czuły się bardziej zestresowane, z większym prawdopodobieństwem miały zaburzoną odpowiedź układu odpornościowego, w szczególności na HPV, co sprawiało, że nie były zdolne do skutecznego zwalczania wirusa.

Zielona herbata kontra dysplazja szyjki macicy

Wyciągi z zielonej herbaty stosowane zarówno miejscowo w maści, jak i w postaci doustnych kapsułek wydają się szansą na leczenie dysplazji szyjki macicy i infekcji HPV. W koreańskim badaniu przeprowadzonym wśród 51 kobiet stwierdzono, że poprawę odnotowano u 69% uczestniczek leczonych zieloną herbatą w porównaniu z zaledwie 10% kobiet z grupy nieleczonej.

Wyciągi z zielonej herbaty wydają się szansą na leczenie dysplazji szyjki macicy i infekcji HPV. W jednym z badań odnotowano poprawę u 69% kobiet leczonych zieloną herbatą w porównaniu z zaledwie 10% kobiet z grupy nieleczonej. 

 

Kapusta i dysplazja szyjki miacicy

Pomocny może być indolo-3-karbinol (I3C), znajdujący się w warzywach krzyżowych, takich jak kapusta, brokuły i brukselka. Przeprowadzono badanie wśród 30 pacjentkek z CIN 2/3, w którym kobiety z pierwszej grupy przyjmowały 200 mg dziennie I3C, z drugiej - 400 mg dziennie I3C, natomiast trzecia grupa przyjmowała placebo.

Po 12 tygodniach przeprowadzono biopsję w celu sprawdzenia ewentualnych zmian. U żadnej z 10 pacjentek w grupie z placebo nie zaobserwowano całkowitej regresji CIN, natomiast u czterech z ośmiu pacjentek z grupy stosującej 200 mg dziennie i czterech z dziewięciu w grupie przyjmującej 400 mg dziennie I3C stwierdzono całkowite cofnięcie dysplazji szyjki macicy.

Sugerowane dawkowanie: 200 mg/dzień

Masz dysplazję szyjki macicy? Rozważ metodę escharotics

Jeśli nieprawidłowości komórek nie cofną się lub zmiany będą postępować, Twoja siostrzenica może rozważyć terapię metodą zwaną escharotic, opartą na znanej od wieków zasadzie, w której stosuje się pewne rośliny i minerały w leczeniu uszkodzeń skóry.

Tradycyjnie w skład receptury wchodzą chlorek cynku i Sanguinaria canadensis (sangwinaria kanadyjska), może ona też zawierać bromelainę i Calendula succus, wytwarzany ze świeżo wyciśniętego soku z kwiatów nagietka. Preparat ten można nakładać bezpośrednio na szyjkę macicy lub stosować doustnie - jego działanie polega na rozpuszczaniu wierzchniej warstwy komórek szyjki macicy. Ta naturalna, alternatywna metoda leczenia okazała się obiecująca w leczeniu dysplazji szyjki macicy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z wykwalifikowanym naturopatą.

Zobacz także

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Pytanie: Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

30 wrzesień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store