Podstawową funkcją tego gruczołu jest produkcja specjalnego płynu, który wchodzi w skład nasienia. Gruczoł krokowy powiększa się w 2 okresach. Najpierw pokwitania – wtedy przybiera rozmiar zbliżony do wielkości kasztana i taki pozostaje przez kolejne 20-30 lat. Następnie, ok. 40. r.ż., prostata zaczyna ponownie rosnąć – to właśnie wtedy następuje łagodny rozrost gruczołu krokowego.
Przerost prostaty - objawy
Z biegiem lat rozrastający się gruczoł krokowy coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się kłopoty z mikcją. Przybiera ona charakter słabego, przerywanego strumienia moczu („zacinanie się”).
By pokonać zwiększony opór, pęcherz moczowy musi wytwarzać większe ciśnienie. W efekcie jego ściana mięśniowa przerasta, grubieje i staje się tak wrażliwa, że pęcherz kurczy się nawet wtedy, gdy zawiera niewielkie ilości moczu. To częste uczucie nagłej konieczności oddawania moczu nazywamy parciem naglącym. Z czasem przeciążony pęcherz moczowy zaczyna słabnąć, tracąc zdolność do pokonania wytwarzanego przez prostatę oporu. Mocz zalega w nim, stwarzając dogodne warunki do namnażania się bakterii i procesów zapalnych.
Co na przerost prostaty - kuracje ziołowe
Jeżeli zaobserwujesz u siebie częstomocz albo zmianę kąta oddawania moczu, zgłoś to lekarzowi rodzinnemu. Może on zaproponować leki hamujące postępowanie rozrostu oraz ułatwiających oddawanie moczu. W terapii dostępne są też preparaty blokujące androgeny1. Podobne działanie mają niektóre zioła.
Przeciwzapalne napoje dr. Różańskiego
Niecierpek należy do grona ulubionych roślin leczniczych dr. Różańskiego. Występuje w lasach, na ich obrzeżach, w starych sadach i ogólnie w miejscach zacienionych. Wodno-alkoholowe wyciągi z owoców i ziela z owocami hamują stany zapalne oraz przerost gruczołu krokowego. Wzmagają regeneracje tkanek. 100 g świeżych lub suchych owoców zmiażdż w moździerzu, zalej 300 ml ciepłego alkoholu 40%, maceruj 14 dni, przefiltruj. Zażywaj 2 razy dziennie po 5-10 ml, możesz w mleku. W przypadku chorób autoimmunologicznych i stanów zapalnych gruczołu krokowego stosuj przez 2-3 miesiące. Zatem na miesiąc kuracji potrzebne jest 300-600 ml nalewki2.
Mieszanka o. Klimuszki
Mieszankę tę możesz stosować zarówno profilaktycznie, chcąc uniknąć powiększenia prostaty, jak i gdy stan ten już został u Ciebie zdiagnozowany jako środek wspomagający leczenie. Zgodnie z recepturą o. Klimuszki zmieszaj po 50 g korzenia łopianu, kłącza pięciornika, kory wierzby, ziela jemioły, nawłoci, srebrnika i tymianku oraz znamion kukurydzy. Wierzba zawiera flawonoidy i garbniki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, znamiona kukurydzy są moczopędne, tymianek rozkurcza mięśnie, a jemioła hamuje przekształcanie się zmutowanych komórek w nowotwory. Zmieszaj zioła i przechowuj je w papierowej torbie. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku i naparz pod przykryciem przez 20 min. Następnie przecedź. Pij gorące 3 razy dziennie przed posiłkiem3.
Mieszanka ojca Sroki
Zioła te łagodzą objawy, ułatwiają i regulują wydalanie moczu oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zmieszaj po 100 g ziela rdestu ptasiego i koszyczków rumianku, następnie dodaj do nich po 50 g znamion kukurydzy, korzenia biedrzeńca oraz liści: porzeczki czarnej, poziomki, borówki brusznicy, borówki czarnej i maliny. Całość dokładnie wymieszaj. Łyżeczkę ziół wsyp na szklankę wrzątku i naparzaj pod przykryciem 20-30 min przecedzić, pić gorące 2 razy dziennie po jedzeniu. Ponadto zakonnik zaleca, by często jeść podkiełkowane ziarna dyni i słonecznika (ok. 30-40 ziaren), kukurydziankę, płatki owsiane i manną kaszkę. Ponadto w menu powinno być dużo surówek, owoców i warzyw, natomiast należy wystrzegać się tłuszczów zwierzęcych. Poza tym trzeba się ciepło ubierać i dbać zwłaszcza o to, by nogi nie marzły4.
Naleśniki według św. Hildegardy
Zdaniem przeoryszy z Bingen wrotycz to najlepszy środek w przypadku łagodnego przerostu prostaty. Dodawaj 1 szczyptę na dzień do gotowania potrawy. Możesz też przygotować naleśniki. 1 łyżkę proszku z wrotyczu bez kwiatów zmieszaj z 2 łyżkami mąki orkiszowej, dodaj jajko i odrobinę wody. Gdy ciasto będzie miało odpowiednią konsystencję, rozgrzej odrobinę masła na patelni i smaż na brązowo. Jadaj często nie dłużej niż 4-6 tygodni5.
- Radosław Szczęch, Krzysztof Narkiewicz „Jak zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia?”, Via Medica, s. 62-65
- Dr Henryk Różański; „Medycyna dawna i współczesna nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…”https://rozanski.li/634/ niecierpek-impatiens-w-praktycznej-fitoterapii/
- O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 128
- O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 107-108
- Dr Wighard Strehlow „Medycyna na każdy dzień”, Wydawnictwo Esprit, s. 162