Przerost prostaty - jak leczyć naturalnie?

Jeśli dolegliwości wywoływane przez to schorzenie nie mają dużego nasilenia i nie utrudniają funkcjonowania na co dzień, warto skupić się na mniej inwazyjnych sposobach leczenia. Nalewka z niecierpka, naleśniki z wrotyczu lub mieszanki ziołowe pomogą złagodzić problemy związane z prostatą i wspomogą jej leczenie.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Podstawową funkcją tego gruczołu jest produkcja specjalnego płynu, który wchodzi w skład nasienia. Gruczoł krokowy powiększa się w 2 okresach. Najpierw pokwitania – wtedy przybiera rozmiar zbliżony do wielkości kasztana i taki pozo­staje przez kolejne 20-30 lat. Na­stępnie, ok. 40. r.ż., prostata zaczy­na ponownie rosnąć – to właśnie wtedy następuje łagodny rozrost gruczołu krokowego.

Przerost prostaty - objawy

Z biegiem lat rozrastający się gruczoł krokowy coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się kłopoty z mikcją. Przybiera ona charakter słabego, przerywanego strumienia moczu („zacinanie się”).

By pokonać zwiększony opór, pęcherz moczowy musi wytwarzać większe ciśnienie. W efekcie jego ściana mięśniowa przerasta, gru­bieje i staje się tak wrażliwa, że pę­cherz kurczy się nawet wtedy, gdy zawiera niewielkie ilości moczu. To częste uczucie nagłej konieczno­ści oddawania moczu nazywamy parciem naglącym. Z czasem prze­ciążony pęcherz moczowy zaczyna słabnąć, tracąc zdolność do poko­nania wytwarzanego przez prostatę oporu. Mocz zalega w nim, stwa­rzając dogodne warunki do namna­żania się bakterii i procesów zapalnych. 

Co na przerost prostaty - kuracje ziołowe

Jeżeli zaobser­wujesz u siebie częstomocz albo zmianę kąta oddawania moczu, zgłoś to lekarzowi rodzinnemu. Może on zaproponować leki hamu­jące postępowanie rozrostu oraz ułatwiających oddawanie moczu. W terapii dostępne są też preparaty blokujące androgeny1. Podobne działanie mają niektóre zioła.

Przeciwzapalne napoje dr. Różańskie­go

Niecierpek należy do gro­na ulubio­nych roślin leczniczych dr. Różańskie­go. Występuje w lasach, na ich obrzeżach, w starych sa­dach i ogólnie w miejscach za­cienionych. Wodno-alkoholowe wyciągi z owoców i ziela z owo­cami hamują stany zapalne oraz przerost gruczołu krokowego. Wzmagają regeneracje tkanek. 100 g świeżych lub suchych owoców zmiażdż w moździerzu, zalej 300 ml ciepłego alkoho­lu 40%, maceruj 14 dni, prze­filtruj. Zażywaj 2 razy dziennie po 5-10 ml, możesz w mleku. W przypadku chorób autoim­munologicznych i stanów za­palnych gruczołu krokowego stosuj przez 2-3 miesiące. Zatem na miesiąc kuracji potrzeb­ne jest 300-600 ml nalewki2.

herbata ziołowa
Doktor radzi też przygoto­wać mieszankę antyandrogenną i przeciwzapalną. Wymieszaj po 25 g ziela niecierpka, wierz­bówki lub wierzbownicy, liści szałwii, kłącze pokrzywy lub znamiona kukurydzy. Łyżkę mie­szanki wsyp na szklankę wrzącego mleka. Dodaj miodu lub soku dla osłody. Pij 2 razy dziennie, rano i wieczorem przy trądziku sterydowym, androgennym, hi­perandrogenizmie, w przeroście gruczołu krokowego oraz w za­burzeniach oddawania moczu na tle zapalenia stercza. Stosuj minimum 3 miesiące. Po tym czasie pij raz dziennie na noc.

Mieszanka o. Klimuszki

Mieszankę tę mo­żesz stosować zarówno profi­laktycznie, chcąc uniknąć powięk­szenia prostaty, jak i gdy stan ten już został u Ciebie zdiagnozowany jako środek wspoma­gający leczenie. Zgodnie z recepturą o. Klimuszki zmieszaj po 50 g korzenia łopianu, kłącza pięciornika, kory wierz­by, ziela jemioły, nawłoci, srebrnika i tymianku oraz znamion kukurydzy. Wierzba zawiera flawonoidy i garbniki, które działają przeciwzapalnie, prze­ciwbólowo, znamiona kukurydzy są mo­czopędne, tymianek rozkurcza mięśnie, a jemioła hamuje przekształcanie się zmutowanych komórek w nowotwory. Zmieszaj zioła i przechowuj je w papie­rowej torbie. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku i naparz pod przykryciem przez 20 min. Następnie przecedź. Pij gorą­ce 3 razy dziennie przed posiłkiem3.

mężczyzna na siłowni
Aby wspomagać zdrowie prostaty i łagodzić objawy przerostu prostaty, zaleca się regularną aktywność fizyczną, taką jak regularne ćwiczenia aerobowe. Dodatkowo, istotne jest utrzymanie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa i źródła zdrowych tłuszczów, co może przyczynić się do ogólnego dobrego zdrowia prostaty.

Mieszanka ojca Sroki

Zioła te łagodzą objawy, ułatwiają i regulują wydalanie moczu oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryj­nie. Zmieszaj po 100 g ziela rdestu ptasiego i koszyczków rumianku, następnie dodaj do nich po 50 g znamion ku­kurydzy, korzenia biedrzeńca oraz liści: porzeczki czarnej, poziomki, borówki brusznicy, borówki czarnej i maliny. Całość dokładnie wymieszaj. Łyżeczkę ziół wsyp na szklankę wrzątku i naparzaj pod przykryciem 20-30 min przecedzić, pić gorące 2 razy dziennie po jedzeniu. Ponadto zakonnik zaleca, by często jeść podkiełkowane ziarna dyni i słonecz­nika (ok. 30-40 ziaren), kukurydziankę, płatki owsiane i manną kaszkę. Ponadto w menu powinno być dużo surówek, owoców i warzyw, natomiast należy wystrzegać się tłuszczów zwierzęcych. Poza tym trzeba się ciepło ubierać i dbać zwłaszcza o to, by nogi nie marzły4.

Naleśniki według św. Hildegardy

Zdaniem prze­oryszy z Bingen wrotycz to najlep­szy środek w przy­padku łagodnego przerostu prostaty. Dodawaj 1 szczyptę na dzień do gotowania potrawy. Możesz też przygotować naleśniki. 1 łyżkę proszku z wrotyczu bez kwia­tów zmieszaj z 2 łyżkami mąki orki­szowej, dodaj jajko i odrobinę wody. Gdy ciasto będzie miało odpowiednią konsystencję, rozgrzej odrobinę masła na patelni i smaż na brązowo. Jadaj często nie dłużej niż 4-6 tygodni5.

Bibliografia
  • Radosław Szczęch, Krzysztof Narkiewicz „Jak zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia?”, Via Medica, s. 62-65
  • Dr Henryk Różański; „Medycyna dawna i współczesna nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…”https://rozanski.li/634/ niecierpek-impatiens-w-praktycznej-fitoterapii/
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 128
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 107-108
  • Dr Wighard Strehlow „Medycyna na każdy dzień”, Wydawnictwo Esprit, s. 162
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny