Zespół badawczy z University of Florida ma nadzieję przybliżyć się do owej igły z pomocą nietypowego sojusznika, półprzezroczystego nicienia o nazwie C. elegans, który pomoże im zbadać ludzką "mikrobiotę". Te mikroskopijne obleńce wytwarzają agregaty białkowe, zbliżone do typu spotykanego w chorobach Alzheimera i Parkinsona, gdy znajdą się pod wpływem szczepów bakteryjnych szkodliwych dla człowieka.
Inna grupa drobnoustrojów, znana z dobroczynnego działania w jelitach ludzkich, ma zdolność przeciwdziałania temu szkodliwemu efektowi. Dowody naukowe potwierdzają te podejrzenia: pacjenci z chorobami neurodegradacyjnymi mają niski poziom „dobrych” bakterii, które mogą przeciwdziałać złemu wpływowi szkodliwych szczepów.
Badacze oceniają obecnie, które bakterie są najlepsze w zwalczaniu agregatów białkowych w C. elegans. Wiele spośród szkodliwych szczepów powiązano z infekcjami opornymi na antybiotyki, co może być pierwszym krokiem do zrozumienia związku między infekcją a alzheimerem czy parkinsonem. Nim jednak naukowcy rozwikłają tę zagadkę, warto zacząć zasiedlać nasze jelita dobrymi bakteriami.
- PLOS Pathog, 2021; 17:e1009510