Powolne chodzenie może być oznaką otępienia

Chodzisz bardzo wolno? Uważaj, może to być oznaką rozwijającego się u Ciebie otępienia!

05 luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Spacery są bardzo pożyteczne dla każdego, ale należy zwrócić uwagę na ich tempo. Według naukowców bardzo wolny chód może być znakiem ostrzegawczym otępienia lub choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że u jednej osoby na dziesięć, spośród tych, które chodzą bardzo wolno, w ciągu 12 lat rozwinie się otępienie. Ryzyko to jest to 2,5-krotnie wyższe niż u osób szybko spacerujących.

Według badaczy z Albert Einstein College of Medicine na Yeshiva University jest to bardzo dobry i prosty sposób, by ocenić ryzyko wystąpienia otępienia.

Naukowcy zaznaczają jednak, że wolny chód nie jest wskaźnikiem otępienia, który można by oceniać na własną rękę. Ludzie chodzą wolno z różnych przyczyn, na przykład z powodu zapalenia stawów czy zaburzeń równowagi. Ryzyko rozwoju otępienia występuje również, jeśli mają ograniczone możliwości poznawcze, np. problemy z pamięcią.

Należy mieć świadomość, że nawet będąc w takim stanie, można jakoś temu zaradzić. Na przykład poprawić dietę, rzucić palenie czy schudnąć. Każda z takich pozytywnych zmian może poprawić przepływ krwi do mózgu, a zatem odwrócić postępujące otępienie.

Walking Down The Street from Andy Cahill on Vimeo.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny