Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Oto kolejny cios dla przemysłu niskotłuszczowego: picie kawy czy herbaty z mlekiem odtłuszczonym lub o niskiej zawartości tłuszczu może zwiększać ryzyko zachorowania na parkinsona.

21 wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Zdaniem naukowców z Harvard T. H. Chan School of Public Health spożywanie niskotłuszczowego mleka co najmniej 3 razy dziennie podnosi ryzyko rozwoju choroby Parkinsona o 34%. Z drugiej strony nie wykazano, aby tłuste mleko i jego przetwory zwiększały ryzyko rozwoju choroby.

Badacze przeanalizowali zbierane przez 25 lat dane dotyczące zwyczajów żywieniowych i stanu zdrowia 80 736 kobiet i 48 610 mężczyzn. U 10 36 uczestników analizy rozwinęła się choroba Parkinsona.

Autorzy pracy nie twierdzą, że spożywanie mleka niskotłuszczowego zawsze prowadzi do zachorowania na parkinsona, ale że może być "czynnikiem modyfikującym ryzyko" - innymi słowy: wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Na szczęście ryzyko wciąż jest niskie. Na 5 830 uczestników, którzy spożywali niskotłuszczowe mleko co najmniej 3 razy dziennie, na parkinsona zachorowało 60, co stanowi 1% wszystkich badanych. Natomiast spośród łącznej liczby 77 864 mężczyzn i kobiet, którzy sięgali po niskotłuszczowe mleko rzadziej niż 1 raz dziennie, jedynie 483 osoby zapadły na chorobę Parkinsona (0,6%).

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny