5 sposobów na bolesne miesiączki

Uporaj się z bólem miesiączkowym, stosując te dobrze sprawdzone metody naturalne.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, cierpiał kiedykolwiek z powodu bólu miesiączkowego, który lekarze określają terminem "dysmenorrhea" – to wiesz, że to coś znacznie gorszego niż tylko skurcze w podbrzuszu.

Miesiączkom często towarzyszą bóle krzyża, nóg, mdłości, wymioty, biegunka i skrajne zmęczenie. Trudno się dziwić, że jest to częsty powód, dla którego kobiety biorą dzień wolny w pracy lub w szkole.

Jeżeli ból ten nie ma oczywistej przyczyny, przynajmniej według medycyny konwencjonalnej, klasyfikowany jest jako "pierwotny", podczas gdy ten wywoływany przez istniejące schorzenie, takie jak endometrioza, mięśniaki lub zapalenie narządów miednicy, znany jest jako "wtórny".

Coraz więcej lekarzy wyedukowanych w dziedzinie medycyny funkcjonalnej uważa, że dolegliwości te są skutkiem pewnych niedoborów żywieniowych, a szczególnie witamin z grupy B, magnezu i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Najlepszym sposobem leczenia bólu miesiączkowego jest usunięcie jego zasadniczej przyczyny, jeśli jednak wykluczyłaś przyczyny wtórne, wypróbuj 5 poniższych sposobów, które – jak stwierdzono – łagodzą go, a nawet eliminują.

1. Akupunktura łagodzi bóle miesiączkowe

Wiele wskazuje na to, że ta starożytna chińska technika jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia bólu miesiączkowego1. Według jednego z przeglądów naukowych, elektroakupunktura – w której do igieł akupunkturowych doprowadzany jest niewielki ładunek elektryczny – może mieć bezpośrednie działanie przeciwbólowe. Wykazano też, że jeśli zastosuje się co najmniej 3 cykle tej metody, to jest ona nawet skuteczniejsza niż leki przeciwbólowe2.

2. Suplementacja magnezu na ból miesiączkowy

Coraz więcej dowodów wskazuje, że ten składnik mineralny może obniżać wrażliwość na ból3 i jest jednym z najbardziej obiecujących suplementów diety przy problemach z miesiączką4. W jednym z badań 21 spośród 25 kobiet leczonych magnezem przez 6 miesięcy odczuło złagodzenie objawów5. Sugerowane dawkowanie: 360 mg dziennie.

3. Joga a bolesne miesiączki

W kontrolowanym badaniu kobiet z bólem miesiączkowym stwierdzono, że joga, a szczególnie pozycje kobry, kota i ryby, znacząco obniżają zarówno intensywność, jak i czas trwania bólu6. W pozycji kobry leżysz na brzuchu, podpierając się wyprostowanymi rękami i z kręgosłupem łagodnie wygiętym w tył; kot to zaokrąglenie pleców ku górze w klęku podpartym, a ryba zaś to leżenie na plecach z wygięciem kręgosłupa w łuk. Spróbuj poćwiczyć te pozycje w 2. połowie cyklu miesiączkowego.

4. Aromaterapia poprawia samopoczucie w trakcie miesiączki

Aromaterapia – wykorzystanie roślinnych olejków eterycznych dla poprawy samopoczucia fizycznego lub psychicznego – może być skuteczną domową terapią bólu miesiączkowego. W jednym z badań stwierdzono, że masaż aromaterapeutyczny z użyciem olejków z lawendy (Lavandula officinalis), szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea) i róży (Rosa centifolia) skutecznie zmniejszał nasilenie skurczów menstruacyjnych w porównaniu zarówno z brakiem leczenia, jak i z masażem bez wspomnianych produktów7.

Dodaj 2 krople olejku lawendowego, 1 kroplę – z szałwii muszkatołowej i 1 kroplę z róży do 1 łyżeczki (5 ml) oleju migdałowego i masuj tą miksturą brzuch, gdy pojawiają się skurcze.

5. Witaminy z grupy B — pomoc przy bólach miesiączkowych

Jak się wydaje, witaminy z grupy B mają dobroczynne działanie w tej dolegliwości. W pewnym badaniu, obejmującym ponad 500 kobiet w wieku 12-21 lat z umiarkowanymi lub silnymi dolegliwościami bólowymi podczas miesiączki, 87% uczestniczek zostało wyleczonych całkowicie po 3 miesiącach leczenia witaminą B1 (tiaminą). Tylko 5% kobiet nie odczuło żadnego działania, podczas gdy 8% doznało złagodzenia bólu8. Przydatna może być także witamina B6 (pirydoksyna)9.

Sugerowane dawkowanie: 100 mg dziennie witaminy B1 i 50-100 mg dziennie witaminy B6 (jako części witaminy B-complex).

Bibliografia
  1. Medicine (Baltimore), 2018; 97: e11007
  2. Evid Based Complement Alternat Med, 2017; 2017: 1791258
  3. Curr Med Chem, 2016 Dec 12
  4. Cochrane Database Syst Rev, 2001; (3): CD002124
  5. Zentralbl Gynakol, 1989; 111: 755–60
  6. J Pediatr Adolesc Gynecol, 2011; 24: 192–6
  7. J Altern Complement Med, 2006; 12: 535–41
  8. Indian J Med Res, 1996; 103: 227–31
  9. BMJ, 2006; 332: 1134–1138
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 1/2022
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny