Wiele kobiet ma problemy związane z nierównowagą hormonalną, np. zespół napięcia przedmiesiączkowego czy objawy menopauzalne. Nieustanny stres powoduje przeciążenie kortyzolem czy zaburzeia pracy tarczycy i nadnerczy. Olejki eteryczne, jako część zdrowego stylu życia, obejmującego techniki redukcji stresu, dobrą jakość snu i odżywczą dietę, mogą w tym wypadku odmienić samopoczucie.
Czym są olejki eteryczne?
To całkowicie naturalne oleje, stanowiące złożoną mieszankę naturalnych związków chemicznych ekstrahowanych z pewnych części roślin – liści, kory, łupin i korzeni. Wydobywanie i zatężanie tych olejów może odbywać się kilkoma różnymi metodami. Może to być, na przykład, destylacja z wodą i/ lub parą wodną, mechaniczne przetwarzanie znane jako wytłaczanie (stosowane tylko do uzyskiwania olejków ze skórek cytrusów) oraz proces zwany maceracją, czyli namoczenie rośliny w oleju, stosowane tylko w bardzo ograniczonej liczbie przypadków.
Po destylacji olejek zostaje oddzielony od wody, a więc staje się czystym olejem. Dzięki temu olejki są niezwykle silnie stężone – i bardzo silnie działają. Odrobina wystarcza na długo, a bardzo nieliczne olejki eteryczne można stosować w postaci w pełni stężonej.
Badania dotyczące działania olejków eterycznych są ograniczone, ale kilka prac wykazało ich zalety, szczególnie dla aktywności hormonalnej. Wiele osób używa olejków eterycznych w celach leczniczych po prostu dlatego, że widzi ich skuteczność.
Olejki eteryczne przeciwko stresowi
Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla naszego zdrowia, jest zmniejszenie stresu, a przyjemne zapachy mogą pomóc to osiągnąć. Nasze opuszki węchowe połączone są z ciałem migdałowatym – częścią mózgu odpowiadającą za reakcje emocjonalne – jak również z hipokampem, gdzie przechowywane są wspomnienia.
Badania psychologiczne ujawniły siłę, z jaką zapachy oddziałują na pozytywne lub negatywne skojarzenia1. Skojarzenia te mogą wpływać na poziom zarówno hormonów dobrego samopoczucia2, jak i hormonu stresu, kortyzolu3, który może nasze samopoczucie bardzo popsuć.
Lekarze konwencjonalni, chcąc pomóc nam poczuć się lepiej, opierają się przede wszystkim na lekach farmakologicznych. Ale gdyby coś mogło sprawić, że poczujesz się równie dobrze bez interwencji chemicznej, czyż nie warto byłoby tego spróbować?
Żadna interwencja nie będzie jednakowo skuteczna u wszystkich. Każdy z nas jest tak wyjątkową osobą, że to, co działa w pewien sposób u jednych, może przynieść przeciwny skutek u innych. Jednak użycie olejków eterycznych nie wiąże się niemal z żadnym ryzykiem, o ile stosuje się je we właściwy sposób.
Nierównowaga hormonalna - niewidzialny problem
Nasz organizm wytwarza liczne hormony, z których każdy ma określone zadania do wykonania, i jeśli poziom któregokolwiek z nich jest zbyt wysoki lub zbyt niski, organizm może cierpieć. Nieprzyjemnych objawów możemy doświadczać także wtedy, gdy zaburzony zostanie stosunek jednych hormonów do innych. W naszym organizmie mamy bardzo dużo hormonów, przenoszących istotne informacje do wielu układów. I nie chodzi tu tylko o hormony płciowe, które od razu przychodzą nam na myśl, choć, oczywiście, są one ważne.
Nierównowaga estrogenu, progesteronu i testosteronu może odpowiadać za przykre objawy, jakich doświadczają kobiety podczas menopauzy – uderzenia gorąca, zmęczenie, przybieranie na wadze – oraz podczas cyklu miesiączkowego.
Równie silny wpływ mają kortyzol, insulina, hormony tarczycy i ludzki hormon wzrostu (HGH). Jeśli poziom któregoś z tych hormonów będzie zbyt niski lub zbyt wysoki, nasze zdrowie również na tym ucierpi. Objawy mogą obejmować wzrost wagi, skrajne zmęczenie, depresję, lęk lub inne zaburzenia nastroju, bezsenność, bóle głowy i problemy z płodnością.
Długotrwała nierównowaga najważniejszych hormonów może spowodować dysfunkcję nadnerczy i tarczycy, co może prowadzić do jeszcze poważniejszych schorzeń. Dlatego tak ważne jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, by wyrównać poziom hormonów.
Jakie są przyczyny braku równowagi?
Hormony są wrażliwe, a bardzo wiele czynników może wywierać wpływ na ich poziom. Dlatego, oceniając nasze zdrowie, musimy patrzeć na nie całościowo. Gdy prowadzimy możliwie jak najzdrowszy tryb życia, nasz organizm znacznie lepiej radzi sobie z zadaniem wyprodukowania odpowiedniej ilości hormonów w każdej sytuacji.
Gdy jednak organizm zostanie rozchwiany przez czynniki takie jak przewlekły stres, kontakt z toksycznymi chemikaliami, złe odżywianie i brak snu, można spodziewać się, że w którymś jego miejscu nastąpi załamanie, a zwykle dzieje się to właśnie w obrębie produkcji i sygnalizacji hormonalnej.
Weźmy, na przykład, kortyzol. Gdy nadnercza wciąż wypompowują z siebie kortyzol, przestają wytwarzać inne, „mniej ważne” hormony, takie jak estrogen i progesteron. Dzieje się tak dlatego, że w okresach stresu przeżycie uzyskuje priorytet nad rozmnażaniem. Jednak obecnie nasz stres sięga daleko poza troskę o przeżycie – martwimy się z powodu pracy, dzieci, starzejących się rodziców i innych obowiązków. Staramy się sprostać wszystkiemu. A organizm nie potrafi dostrzec różnicy.
Zdrowy styl życia jest najlepszą obroną, a zmniejszenie stresu jest kluczem do zachowania dobrego zdrowia. Tu otwiera się pole do działania dla olejków eterycznych.
Badania ujawniły siłę, z jaką zapachy oddziałują na pozytywne lub negatywne skojarzenia, mogące wpływać na poziom zarówno hormonów dobrego samopoczucia, jak i hormonu stresu, kortyzolu.
Wspaniała 7 - najlepsze olejki eteryczne wspierające równowagę hormonalną
Można odnieść wrażenie, że na wszystko znajdzie się jakiś olejek eteryczny, ale poniższa 7 jest szczególnie dobra dla przywracania i utrzymywania równowagi hormonalnej.
1. Szałwia muszkatołowa
W szeregu badań, choć niewielkich (i w dużej części prowadzonych na zwierzętach, przez co nie muszą stosować się do ludzi), wykazano, jaki wpływ na hormony może mieć olejek eteryczny z szałwii. Jedno z badań pokazało, że po inhalacji olejkiem z szałwii muszkatołowej poziom kortyzolu u uczestników obniżył się o 31%, a poziom 5-HTP (prekursora melatoniny) wzrósł. U badanych spadł także poziom hormonu stymulującego tarczycę, choć efekt ten nie był znaczący statystycznie4.
Jak udowodniono, zawarty w olejku z szałwii muszkatołowej związek chemiczny, sklareol, zwalcza raka piersi i macicy5. Ponieważ te rodzaje nowotworów są często powiązane z estrogenem, ekspert w dziedzinie aromaterapii Robert Tisserand podejrzewa, że sklareol hamuje estrogen i/lub oddziałuje na receptory estrogenowe6. To niezwykle istotna obserwacja, ponieważ bardzo wiele problemów, z jakimi borykają się kobiety, wynika częściowo z nadmiaru estrogenu, a bardzo liczne czynniki w naszym pożywieniu i otoczeniu mogą podnosić poziom tego hormonu.
Badania pokazały także, że aromaterapia jest skuteczna w łagodzeniu skurczów miesiączkowych. W pewnym wstępnym badaniu stwierdzono nawet, że masaż z aromaterapią, do którego włączono szałwię muszkatołową, bardziej skutecznie pomagał w bólu miesiączkowym niż lek przeciwbólowy – paracetamol (acetaminofen)7.
W innej pracy z 2010 r. wykazano, że inhalacja olejkiem z szałwii muszkatołowej obniżała ciśnienie krwi u kobiet i pomagała im odprężyć się podczas testów medycznych8. Istnieje więc dużo dobrych powodów, by wypróbować działanie tego olejku.
2. Kadzidłowiec
Gdy chodzi o zrównoważenie hormonów tarczycy T3 i T4, doskonałym rozwiązaniem jest olejek eteryczny z kadzidłowca. Udowodniono, że łagodzi on stany zapalne i obniża poziom kortyzolu9, co ma wielki wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. A ponieważ stan zapalny powiązany jest z chorobami autoimmunologicznymi, kadzidłowiec jest dobrym wyborem także dla wygaszenia takich objawów.
Choć i w tym przypadku badania są ograniczone, niektórzy lekarze z powodzeniem stosują kadzidłowiec do łagodzenia objawów miesiączki i menopauzy, takich jak ból, zaparcia, lęk, mdłości, bóle głowy i huśtawki nastrojów. Może on także pomóc w uregulowaniu produkcji estrogenu.
3. Lawenda
Olejek eteryczny z lawendy był przedmiotem wielu badań i udowodnił swój dobroczynny wpływ na zaburzenia żołądkowe10, depresję i stres, a także na ilość kortyzolu wydzielanego przez nadnercza11.
Badanie z Wesleyan University pokazało, że terapeutyczne użycie olejku lawendowego może zwiększyć procentowy udział głębokiego, regenerującego snu wolnofalowego u mężczyzn i kobiet12. W innym badaniu wykazano, że wdychanie lawendy może łagodzić objawy depresji i huśtawki emocjonalne, towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego13.
Aromaterapia z użyciem lawendy może też bardzo wyraźnie zmniejszyć objawy menopauzy14. Olejek ten ma własności adaptogenne, co oznacza, że może być szczególnie przydatny dla uzyskania równowagi hormonalnej, ponieważ może dostosować się do konkretnych potrzeb danego organizmu. Jeśli więc Twój poziom jednego hormonu jest zbyt wysoki, a innego – zbyt niski, lawenda może Ci pomóc wyrównać oba poziomy bez niekorzystnych skutków ubocznych, jakie mogłyby towarzyszyć terapii farmakologicznej.
4. Mięta pieprzowa
Obecność mięty może być tu pewnym zaskoczeniem, ponieważ z reguły nie jest ona wykorzystywana w zespole napięcia przedmiesiączkowego czy innych problemach związanych z menstruacją. Jednak wykazano, że olejek z mięty pieprzowej wpływa na hormony oddziałujące na nastrój, więc jego zastosowanie może pomóc w uzdrawianiu emocjonalnym, które z kolei może przyczynić się do utrzymania stabilności tych hormonów. Pomaga on również łagodzić objawy menopauzy15.
Zmianom hormonalnym towarzyszą często bóle głowy, a inhalacje olejkiem z mięty pieprzowej mogą pomóc je zmniejszyć. W jednym z badań okazało się nawet, że olejek z mięty pieprzowej przyniósł taki sam efekt jak 1 g paracetamolu (acetaminofenu), ale bez potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych, jakie wywołuje przyjęcie zbyt dużej dawki tego leku16.

5. Róża
Olejek eteryczny z róży równoważy poziom testosteronu w organizmie, co jest istotne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Róża znana jest też jako afrodyzjak, mogący pomóc w podniesieniu libido. Niskie libido powszechnie wiązane jest z menopauzą.
Badanie z 2009 r. pokazało również, że różany olejek eteryczny sprzyja większemu poczuciu spokoju i rozluźnieniu niż placebo17, przez co może pomóc w zrównoważeniu kortyzolu i wsparciu nadnerczy. Stwierdzono również, że ten obniża on ciśnienie krwi i zmniejsza częstość oddechów. Olejek różany poprawia poziom serotoniny i innych neuropeptydów u myszy, zwiększając poczucie spokoju18.
6. Rozmaryn
Nadmiar estrogenu może mieć wielki wpływ na problemy takie jak niepłodność i niektóre rodzaje raka. Na szczęście rozmarynowy olejek eteryczny jest w stanie usunąć z organizmu nadmiar estrogenu, dzięki czemu może być bardzo pomocny w wysiłkach zmierzających do usunięcia nierównowagi hormonalnej.
Badania wyliczają szczegółowo liczne zalety rozmarynu. Na przykład, może on obniżać kortyzol19, zwalczać raka20, poprawiać pamięć i podnosić nastrój21. Co czyni rozmaryn tak skutecznym? Wielu naukowców uważa, że odpowiada za to jego działanie przeciwutleniające, wynikające ze składu chemicznego tej rośliny.
7. Tymianek
Ten olejek eteryczny wpływa na równowagę hormonalną poprzez podnoszenie poziomu progesteronu. Niepłodność wiązana jest z niskim poziomem progesteronu, zespołem policystycznych jajników (PCOS) i depresją, a może także wpływać na poziom innych hormonów, zatem warto wypróbować olejek tymiankowy. Badania potwierdzają jego równoważące działanie22, a użycie go jest z pewnością mniej ryzykowne niż wyszukiwanie syntetycznych hormonów zastępczych, którym często towarzyszą poważne skutki uboczne.
- Int J Cosmet Sci, 2014; 36(2): 117–23; Proc Natl Acad Sci USA, 1997; 94(8): 4119–24
- Autonomic Neuroscience, 2007; 137 (1–2): 103–104
- Chem Senses, 2012; 37(4): 347–56
- Phytother Res, 2014; 28(11): 1599–605
- Biomed Pharmacother, 2006; 60(3): 127–33; Phytother Res, 2007; 21(11): 1105–8
- Robert Tisserand, “Is Clary Sage Oil Estrogenic?,” April 25, 2010, roberttisserand.com
- J Obstet Gynaecol Res, 2012; 38(5): 817–22; Evid Based Complement Alternat Med, 2012; 2012: 187163
- J Altern Complement Med, 2013; 19(7): 664–670
- Evid Based Complement Alternat Med, 2012: 2012: 984203
- Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol, 2012; 303(7): G825–36
- Molecules, 2023; 28(9): 3771
- Chronobiol Int, 2005; 22(5): 889–904
- Biopsychosoc Med, 2013: 7: 12
- J Natl Med Assoc, 2018; 110(3): 265–269
- Explore, 2023; doi: 10.1016/j.explore.2023.09.001
- Nervenarzt, 1996; 67(8): 672–81
- Nat Prod Commun, 2009; 4(2): 291–6
- Heliyon, 2021; 7(4): e06620
- Psychiatry Res, 2007; 150(1): 89–96
- Nutrients, 2016; 8(11): 731
- Int J Neurosci, 2003; 113(1): 15–38
- Proc Soc Exp Biol Med, 1998; 217(3): 369–78