Mdłości to dość powszechna przypadłość dokuczająca kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Często też towarzyszą szczególnie uciążliwej dla dzieci chorobie lokomocyjnej. Mogą też być skutkiem silnego stresu. Na szczęście fitoterapia od wieków dysponuje wypróbowanymi i skutecznymi receptami, by sobie z nimi poradzić.
Warto jednak wspomnieć, że nudności mogą czasem sygnalizować nieżyt żołądka, zapalenie wyrostka robaczkowego lub wrzody żołądka. Dlatego, jeśli pojawiły się w innej sytuacji niż ciąża, podróż lub silne zdenerwowanie, warto wybrać się do lekarza.
1. Proszek z biedrzeńcem mniejszym na mdłości
Dokładnie wymieszaj 62 g kminu rzymskiego, 22 g białego pieprzu i 16 g korzenia biedrzeńca. Utłucz je na proszek. Kilka razy dziennie 1-2 szczypty tej mieszanki jedz z chlebem. Możesz też przygotowywać naleśniki z żółtka, mąki orkiszowej, wody oraz łyżeczki od herbaty ziołowego proszku. Kuracja św. Hildegardy pomaga również zwalczyć chorobę lokomocyjną oraz mdłości w czasie ciąży. Co więcej, można ją z powodzeniem stosować u niemowląt i małych dzieci1.
2. Mieszanka ojca Klimuszki na mdłości i wymioty nerwowe
Zmieszaj po 50 g korzeni kozłka, lubczyku i arcydzięgla, kłącze tataraku, liście melisy, mięty pieprzowej i ruty, ziela dziurawca, nostrzyka i rdestu ptasiego oraz koszyczków rumianku. Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem.
Zioła zmniejszają odruchy wymiotne i działają uspokajająco. Wieczorem natrzyj się mokrym ręcznikiem, a potem wytrzyj się do sucha i połóż do łóżka. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż miesiąc2.
3. Ziołowa kuracja ojca Sroki na mdłości
Czasami nudności mogą być pokłosiem zakażenia glistą ludzką. Wtedy pomocna okazuje się mieszanka niszcząca te pasożyty. Wymieszaj po 100 g liści borówki czarnej, owoców kminku i ziela bylicy pospolitej oraz po 50 g liści szałwii, koszyczków rumianku, ziela krwawnika, dziurawca i szyszek chmielowych. Zioła dokładnie wymieszaj. Następnie 4 łyżeczki mieszanki zalej ½ l wody i ogrzej do wrzenia. Przecedź.
Następnie daj wszystkim domownikom do wypicia po pół szklanki 2 razy dziennie przed jedzeniem3.
Dr med. Ann Kulze z Charleston w Południowej Karolinie uważa, że zarówno świeże, jak i suszone kłącze imbiru jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną, poranne mdłości, czy też pooperacyjne nudności i wymioty.
Jak wykazało pewne wysokojakościowe badanie na 60 kobietach po poważnej operacji ginekologicznej, podawanie kłącza imbiru sprawiło, że pacjentki rzadziej wymiotowały (w porównaniu do grupy placebo). Skuteczność rośliny była tu porównywalna do metoklopramidu4.
W innym badaniu na 120 paniach imbir okazał się równie skuteczny w redukowaniu nudności, co metoklopramid5. Jak wynika ze zbiorczej analizy wszystkich przeprowadzonych dotąd badań, dawka co najmniej 1 g imbiru działa lepiej niż placebo w zapobieganiu nudnościom i wymiotom6.
Naukowcy potwierdzili też, że zarówno napój z syropem imbirowym (1 łyżka stołowa syropu w wodzie 4 razy dziennie), jak i herbatniki imbirowe pomagają opanować mdłości poranne. Co więcej, ponad 3 razy więcej kobiet zażywających imbir zupełnie przestało wymiotować po 6 dniach od rozpoczęcia kuracji7.
Kłącze dobrze wypadło również w porównaniu z lekami przeciwwymiotnymi powszechnie stosowanymi u kobiet w ciąży. Badanie przeprowadzone w szpitalu Uniwersytetu Thammasat w Bangkoku wykazało, że 50 mg imbiru podawane 2 razy dziennie wykazuje taką samą skuteczność, co należący do antyhistamin dimenhydrynat, dając jednocześnie mniej działań niepożądanych, takich jak senność8.
Niektóre badania dowodzą, że roślina lepiej niż ten lek sprawdza się w znoszeniu nudności wywołanych chorobą lokomocyjną. Już 1 g imbiru (można żuć plasterek) jest skuteczny w ograniczaniu choroby morskiej u kadetów marynarki szkolących się na otwartym morzu9.
5. Receptura dr. Różańskiego na nudności
2 łyżki liści zalej 1-2 szklankami wrzącej wody; odstaw na 20 min i po tym czasie przecedź. Pij kilka razy dziennie po szklance. Napar możesz podawać niemowlętom – dzieci ważące 3-4 kg – 8,5-11 ml, 5-6 kg – 14-17 ml, 7-3 kg – 20-22,8 ml, 9-10 kg – 25,7-28,5 ml, 3-4 razy dziennie. Natomiast starszym dzieciom ważącym 15-20 kg – 42,8-57 ml, 25-30 kg – 71-85,7 ml, 35-40 kg – 100-114 ml, 45-50 kg – 128,5-142,8 ml, 4-6 razy dziennie. Wyciąg z liści porzeczki czarnej działa też odtruwająco i łagodzi bóle brzucha10.
6. Herbata rumiankowa na mdłości
Sandra Kynes zaleca prosty napar. 2 łyżeczki pokruszonych suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzącej wody, zostaw do zaparzenia na 10 min, po czym odcedź. Taki napój łagodzi dolegliwości żołądkowe, odbijanie, bóle brzucha. Natomiast gdy koszyczki rumianku wymieszasz w równych ilościach z liśćmi mięty ogrodowej, otrzymasz herbatę, która złagodzi nudności11.
7. Nalewka na nudności i chorobę lokomocyjną
Dr Henryk Różański jako remedium na te dolegliwości wskazuje liście bobrka trójlistkowego. To gorzkie zioło doskonale zapobiega dyspepsji (niestrawności) i zgadze oraz zmniejsza nudności. Z tego powodu dawniej w profilaktyce choroby lokomocyjnej i morskiej zalecano nalewkę bobrkową12.
Kieliszek suchego lub świeżego ziela bobrka trójlistkowego umieść w słoju i zalej 5 kieliszkami alkoholu 40%. Wymieszaj starannie wszystkie składniki. Zamknij słój i odstaw w ciepłe, jasne miejsce na 14 dni. Co drugi dzień lekko potrząśnij naczyniem. Po tym czasie przecedź nalewkę i zlej do butelek. Przechowuj w ciemnej szafce nie dłużej niż rok. Pij 5-10 ml 2 razy dziennie lub częściej, ale wówczas po 20-30 kropel.
8. Sok z karczocha od ojców Bonifratrów na mdłości
Warzywo to zawiera poprawiającą trawienie cynarynę oraz cenne minerały, takie jak potas, wapń, magnez, żelazo i fosfor. Z tych powodów sok z karczocha może złagodzić nudności, wzdęcia oraz uczucie ciężkości, a także pomóc uzupełnić elektrolity w przypadku biegunki lub wymiotów.
Zakonnicy zalecają przyjmować go 3 razy dziennie po 10-20 ml przed posiłkami. Soku nie powinny stosować osoby cierpiące na niewydolność dróg żółciowych lub kamicę żółciową.
- Dr Wighard Strehlow "Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień", Wydawnictwo Esprit, s. 149
- O. Andrzej Czesław Klimuszko "Wróćmy do ziół leczniczych", Oficyna wydawnicza Rytm, s. 135
- O. Grzegorz Franciszek Sroka "Poradnik Ziołowy", Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 83-84
- Anaesthesia, 1990; 45: 669-71
- Anaesthesia, 1993; 48: 715-7
- Am J Obstet Gynecol, 2006; 194: 95-9
- Altern Ther Health Med, 2002; 8: 89-91
- J Med Assoc Thai, 2007; 90: 1703-9
- Am Fam Physician, 2007; 75: 1689-91
- dr Henryk St. Różański "Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo" (http://www.rozanski.ch/fitoterapia3.htm)
- Sandra Kynes "Ziołowy ogród. Receptury dla zdrowia i urody", Wydawnictwo Vivante, s. 270-274
- Dr Henryk Różański; "Medycyna dawna i współczesna nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…" (https://rozanski.li/581/folium-menyanthidis-lisc-bobrka-jako-amarum/)
- 1. Proszek z biedrzeńcem mniejszym na mdłości
- 2. Mieszanka ojca Klimuszki na mdłości i wymioty nerwowe
- 3. Ziołowa kuracja ojca Sroki na mdłości
- 4. Imbir na mdłości
- 5. Receptura dr. Różańskiego na nudności
- 6. Herbata rumiankowa na mdłości
- 7. Nalewka na nudności i chorobę lokomocyjną
- 8. Sok z karczocha od ojców Bonifratrów na mdłości