Kiedy myślimy o zawale, w głowie najczęściej pojawia się nam obraz mężczyzny. Okazuje się, że kobiety z zawałem serca trafiają do lekarza później niż mężczyźni. Objawy, jakie w związku z tym przechodzą, różnią się nieco od tych, na które skarżą się mężczyźni.
O skuteczności nowoczesnego leczenia zawału decyduje czas od początku objawów. Krótszy czas reakcji na objawy zwiększa szansę na uratowanie większego obszaru serca zagrożonego martwicą.
Choć kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, często jakość ich życia jest dużo gorsza. Na głowie często mają całą rodzinę, a swoim zdrowiem przejmują się w ostatniej kolejności.
Wiele młodych kobiet jest uzależnionych od palenia papierosów, przez co 30% z nich ma nadciśnienie, a aż 20% wszystkich kobiet jest otyłych.
Objawy zawału serca u kobiet
Oprócz typowego bólu w okolicy klatki piersiowej i promieniującego drżenia lewej ręki, ramion, szyi, żuchwy czy górnej części brzucha, u kobiet mogą pojawić się dodatkowe problemy. Sprawdźcie, jakie!
1. Nietypowe bóle
- kciuka
- żuchwy
- łokci
- karku
- pleców
2. Objawy wegetatywne
- nudności
- wymioty
- zlewne poty
3. Niewydolność serca
- duszność
- osłabienie
- przyspieszona praca serca
- słabe lub przyspieszone tętno
Moda z serduszkiem
W potocznym rozumieniu „moda” oznacza potrzebę naśladowania innych. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem. Można mieć modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, myślenia czy po prostu pewien sposób postępowania.
Współczesne kobiety są opiniotwórcze, są trendsetterkami – zwłaszcza kwestii zdrowotnych w swoich rodzinach.
Któż więc, jeśli nie one same, byłby najwiarygodniejszym propagatorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na temat profilaktyki i chorób serca kobiet Moda na Serce?
Moda na Serce realizowana przez Fundację MSD dla Zdrowia kobiet ma uświadomić wiecznie zapracowanym Polkom, jak wiele zależy od nich samych w kwestii zdrowia.
Kobieta z modnym sercem
Modelka Bogna Sworowska ma idealną sylwetkę, ale wcale nie jest zwolenniczką diet.
Nie lubi szczególnie tych jednoskładnikowych lub monotematycznych. Uważa, że to, co jemy powinno być jak najbardziej urozmaicone.
Jak sama dba o serce? - Regularnie przeprowadzam wszystkie badania profilaktyczne.
Nie przepadam za siłownią, ale w domowym zaciszu korzystam ze stacjonarnych urządzeń.
Staram się być aktywna, ale nie uprawiam sportów wyczynowych. Jem dużo kasz.
Mój sposób na słodycze to słodkie kuleczki z otrąb lub nasion obleczone w miodzie. Uwielbiam też pieczone jabłka. Teraz są najlepsze! - mówi była Wicemiss Polonia.
W kampanię zaangażowali się nie tylko najlepsi specjaliści w dziedzinie chorób serca, jak prof. Janina Stępińska, znamienita kardiolożka i ogólnopolska sława medyczna, ale też znane i cenione gwiazdy.
Ambasadorkami akcji zostały Joanna Jabłczyńska, Dominika Ostałowska i Kamila Szczawińska, które poprzez codzienny przykład będą starały się być najlepszym wzorem do naśladowania.
Każdej Ambasadorce została przydzielona odrębna aktywność propagująca kampanię:
- Dominika Ostałowska będzie wprowadzać w temat badań profilaktycznych,
- Kamila Szczawińska zaprezentuje swój sposób na zdrowe odżywianie,
- Joanna Jabłczyńska pokaże, czym jest aktywne życie.
Wszystko to następować będzie w kolejnych Tygodniach z Gwiazdą, do których będą mogły przyłączać się zainteresowane panie poprzez kanały on-line kampanii: www.modanaserce.pl oraz www.facebook.com/modanaserce.
Dieta na serce
Kamila Szczawińska - jedna z ambasadorek kampanii - jest nie tylko uznaną na świecie modelką, ale też psychodietetykiem.
Przestrzega, że powinniśmy zmienić standardowe rozumienie terminu "dieta" i nastawić się na zmianę nawyków żywieniowych.
Zyska tylko na tym nasze serce. Ma to też duże znaczenie dla naszych dzieci.
Jeśli damy im dobry przykład, to mniej chętnie będą sięgały po niezdrowe przekąski - mówi modelka.
Tekst: Monika Piorun