Przebarwienia skóry - jak je usunąć?

Przebarwienia skóry mogą pojawiać się u osób w różnym wieku, a u ich podstaw może leżeć wiele przyczyn.

30 wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Co to są przebarwienia?

Przebarwienia na skórze to plamy o ciemniejszym kolorze spowodowane nadprodukcją melaniny - barwnika skóry. Trzy główne rodzaje przebarwień to ostuda, przebarwienia polekowe i plamy starcze.

Ostuda pojawia się przede wszystkim u kobiet - przebarwienia tego typu ma 35% kobiet po trzydziestce i aż 90% kobiet po pięćdziesiątce. Przeważnie są wynikiem zmian hormonalnych (ciąża, środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, zaburzenia produkcji hormonów, menopauza).

Przebarwienia polekowe wynikają ze stosowania leków uwrażliwiających na światło. Należą do nich leki:

 • hormonalne (estrogeny, hormony tarczycy, hormony nadnerczy),
 • niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, ketoprofen, naproxen, diklofenak, indometacyna, piroksykam),
 • kardiologiczne (amiodaron),
 • przeciwwirusowe (stosowane przeciwko retrowirusom),
 • przeciwcukrzycowe (metformina, glipizyd),
 • moczopędne, stosowane przy nadciśnieniu (furosemid, hydrochlorotiazyd, indapamid),
 • niektóre leki antyhistaminowe (cetyryzyna, loratadyna, astemizol, prometazyna),
 • bakteriostatyczne i bakteriobójcze (nitrofurantoina, azytromycyna, ciprofloksacyna, doksycyklina, kotrymoksazol i sulfonamidy),
 • przeciwgrzybicze (itrakonazol, ketokonazol, gryzeofulwina, terbinafina),
 • przeciwmalaryczne (np. chinina),
 • antydepresyjne, przeciwlękowe i przeciwpsychotyczne (barbiturany, prometazyna, promazyna, amitryptylina, doksepina, haloperydol, karbamazepina),
 • przeciwpadaczkowe (fenytoina, mefenytoina),
 • cytotoksyczne (stosowane w chemioterapii),
 • niektóre preparaty ziołowe (zawierające m.in. dziurawiec, bergamotę, nagietek, arcydzięgiel, rumianek),
 • środki stosowane miejscowo zawierające nadtlenek banzoilu, kwas azelainowy, witaminę A (retinol) oraz specyfiki przeciwłupieżowe,
 • olejki eteryczne (bergamotowy, sandałowy, lawendowy, paczulowy, cedrowy, waniliowy),
 • wiele substancji znajdujących się w kosmetykach (np. piżmo, kwasy AHA i BHA, kwas retinowy).

Ogólnie rzecz biorąc, by uniknąć przebarwień, należy dokładnie czytać ulotki dołączone do leków. Także lekarz, przepisując specyfik, powinien nas ostrzec, że podczas terapii powinniśmy unikać ekspozycji na słońce.

Plamy starcze, zwane powszechnie plamami wątrobowymi, a przez lekarzy plamami soczewicowatowymi, to płaskie przebarwienia w kolorze brązowym lub czarnym, które wynikają z nadmiernej liczby komórek pigmentacyjnych w skórze. Czynniki powodujące ich powstawanie to przede wszystkim wiek, ale także promieniowanie ultrafioletowe (słońce, solarium).

Pojawiają się głównie na twarzy, rękach i ramionach oraz - wbrew nazwie - mogą występować nawet u osób po trzydziestce. Przeważnie powstają w ten sposób, że skóra po oparzeniu produkuje w zaburzony sposób komórki barwnikowe. W odróżnieniu od piegów, plamy soczewicowate nie ciemnieją na słońcu.

Większość tego typu zmian ma zupełnie niegroźny charakter, ale pewne ich rodzaje mogą rozwinąć się w czerniaka, dlatego dobrze jest pokazać je dermatologowi. Plamy przechodzące w czerniaka zwykle są ciemniejsze od innych, wypukłe i pojawiają się raczej u osób po 60. roku życia.

Przebarwienia mogą wynikać także z dużej ekspozycji na słońce przy zmianach trądzikowych oraz po intensywnych zabiegach dermatologicznych lub kosmetycznych (np. mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, kuracja przeciwtrądzikowa).

Profilaktyka przebarwień to, oprócz czytania ulotek i stosowania się do zaleceń lekarza/kosmetologa, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i używanie kremów z filtrem.

Innym rodzajem plamek na skórze są piegi. Powstają w wyniku zaburzonego działania melanocytów, a skłonność do nich jest uwarunkowana genetycznie. Promieniowanie słoneczne sprawia, że stają się ciemniejsze, a także przyczynia się do powstawania nowych. Często dodają uroku, ostatnio są wręcz modne.

Jeśli jednak bardzo nam przeszkadzają, ich widoczność mogą zmniejszyć sposoby stosowane w leczeniu przebarwień. Piegi nie świadczą o zmianach chorobowych, ale zwykle występują u osób z wrażliwą skórą, które powinny bardziej uważać na słońce.

Jak usunąć przebarwienia skóry?

Lekarz dermatolog może, przy użyciu lampy Wooda, ocenić głębokość zmian - czy znajdują się w naskórku, czy w głębszych warstwach skóry. Im płycej umiejscowione przebarwienie, tym łatwiej się go pozbyć. Ważną rolę odgrywa także czas - im szybciej podejmiemy starania o pozbycie się przebarwienia, tym większe szanse na sukces.

Medycyna konwencjonalna proponuje następujące metody na przebarwienia: maści i kremy rozjaśniające przebarwienia, zawierające takie substancje jak: kwas kojowy, kwas azelainowy, umbeliferon, arbutyna, hydrochinon (uwaga - nie powinien być stosowany w stężeniu wyższym niż 2% ze względu na ryzyko chorób nowotworowych), tretinoina, undecylenoyl fenyloalaniny, ekstrakt z mącznicy lekarskiej, wyciąg z rumianku, aleosin, witamina C, witamina E, alfa-hydroksykwasy, liquiritin, kortykosteroidy; zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym: przy użyciu preparatów wybielających (zawierających zwykle wyższe stężenie substancji czynnych niż w środkach do stosowania samodzielnego), peelingi chemiczne lub kawitacyjne, mikrodermabrazja, laseroterapia, naświetlania IPL (intensywnym pulsującym światłem), krioterapia.

Domowe sposoby na przebarwienia skóry

Przebarwień możemy się pozbyć sami, zwłaszcza jeśli powstały niedawno i są płytko umiejscowione. Domowe sposoby na przebarwienia obejmują:

a) maseczki z:
   - rozgniecionych liści aloesu,
   - natki pietruszki z kwaśną śmietaną,
   - plasterków ogórka, ananasa lub jabłka,
   - mąki ziemniaczanej i wody utlenionej (w stosunku objętości 1:2),
   - mleka w proszku, miodu i soku z cytryny (20 min), a następnie jogurtu naturalnego (10 min),
b) smarowanie sokiem z cytryny,
c) peelingi:
- mechaniczne, np. garść zmielonej kawy, soli lub cukru trzcinowego połączona z łyżką oliwy z oliwek, lub oleju kokosowego,
- chemiczne - przy użyciu preparatów z kwasami AHA, BHA lub PHA; w domu można stosować środki dostępne w drogeriach, złuszczające naskórek, ale nienaruszające głębszych warstw skóry; samodzielne stosowanie mocniejszych specyfików może być niebezpieczne, 
- enzymatyczne,
d) kremy zawierające substancje roślinne, takie jak arbutyna, flawonoidy, aloezyna, kwas gentyzynowy, wyciąg z lukrecji (glabrydynę), proantocyjanidyny, polifenole,
e) suplementy diety zawierające: witaminę E, witaminę C, selen, beta–karoten.

W czasie leczenia należy unikać ekspozycji na światło słoneczne i chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Odbarwienia - białe plamki na skórze. Zwykle są wynikiem urazów (oparzeń, także słonecznych, zranień, wyprysków, otarć lub stanów zapalnych), podczas których melanocyty w danym miejscu uległy zniszczeniu. Mówimy wtedy o hipopigmentacji pozapalnej.

Przyczyną odbarwień na skórze bywają także niedobory witamin i minerałów, głównie witaminy E i wapnia, a w przypadku białych plamek na paznokciach - cynku, białka, żelaza, potasu lub magnezu. Czasem odbarwienia są objawem choroby skóry, takiej jak bielactwo nabyte (dużo plam, zlewających się w większe) lub łupież pstry (dużo małych białych plamek na klatce piersiowej, plecach i brzuchu zlewających się w duże płaszczyzny), będący wynikiem zakażenia drożdżakami.

Leczenie odbarwień zależy od ich przyczyny. Niektóre, zwłaszcza płytkie zmiany pourazowe, mogą znikać same mniej więcej po miesiącu w wyniku regeneracji naskórka. Jeśli się utrzymują, można je leczyć maścią steroidową, lekami powodującymi repigmentację (doustnymi lub miejscowymi) oraz naświetlaniem promieniowaniem ultrafioletowym.

Terapia łupieżu pstrego polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, miejscowo lub czasem doustnie, oraz środków z kwasem salicylowym. Bielactwo nabyte leczy się naświetlaniami promieniowaniem UVA, lekami immunosupresyjnymi, maściami i kremami ze steroidami oraz suplementacją witaminy D.

Podobny efekt do leków immunosupresyjnych mogą dawać zioła, takie jak krwawnik pospolity, rumianek pospolity i lawenda lekarska. Metody te przynoszą efekt tymczasowy. Najskuteczniejszą, ale i najdroższą terapią na bielactwo są przeszczepy melanocytów połączone z naświetleniami UVA.

W przypadku zmian wynikających z niedoborów substancji odżywczych pomóc może odpowiednia dieta.

Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny