Jak pozbyć się pokrzywki w szybki i naturalny sposób?

Okłady ze szpinaku i pieczonej cebuli, sok z bukszpanu, maść modrzewiowa, owsiana kąpiel oraz wino z nasion babki płesznik mogą pomóc ukoić podrażnioną skórę, osuszyć sączące się wypryski i pożegnać swędzące wysypki.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Skóra jest nie tylko osłoną, lecz integralną częścią całego organi­zmu, jak każdy inny narząd. Dla­tego też warto pamiętać, że na jej kondycji mogą odbijać się zarówno zaburzenia wewnątrzustrojowe, jak i zewnętrzne (np. alergeny, sub­stancje drażniące i trujące pocho­dzące z artykułów spożywczych lub ze środowiska). W obydwu przypadkach dochodzi do silnych reakcji organizmu, przy czym z komórek tucznych wydzielany jest hormon tkankowy – hista­mina, wskutek czego naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. W efekcie wydostaje się z nich osocze krwi, które następnie „roz­pycha” komórki skóry. W efekcie jej wierzchnia warstwa podnosi się – jak uważali starożytni, „go­tuje się” (z gr. ékzema oznacza „zagotowany”) – i swędzi, w wielu przypadkach niemal nieznośnie.

Czym jest pokrzywka i jak się objawia?

Pokrzywka to dość powszech­na choroba skóry – szacuje się, że u ok. 20% populacji. Objawia się nagle. Najpierw powstaje grud­ka wysiękowa z pęcherzykiem na szczycie. Zazwyczaj towarzyszą jej rumień i obrzęk. Zwykle koja­rzy się nam z alergią pokarmową, ale wbrew pozorom nie jest to je­dyna i najczęstsza jej przyczyna.

Wśród głównych winowajców wymienia się:

 • ostre infekcje,
 • pro­cesy autoimmunologiczne,
 • zaka­żenia pasożytnicze,
 • ekspozycję na alergeny,
 • zimno,
 • ciepło,
 • ucisk,
 • tarcie,
 • wibracje
 • niektóre leki.

Zwykle wysypka ma charakter ostry, ale zdarzają się też zmia­ny o charakterze przewlekłym. To znak, że w naszym ustroju źle się dzieje. Wtedy, by uzy­skać satysfakcjonujące rezultaty, nie wystarczy leczenie samej skóry, ale należy poddać odtru­waniu i kuracji cały organizm.

Jak naturalnie i szybko pokonać pokrzywkę?

Na szczęście zielarze opracowali wiele skutecznych metod radze­nia sobie z pokrzywką oraz często towarzyszącym jej świądem.

Kuracja ojca Klimuszki na wyprysk ostry

Na występu­jące przeważ­nie na rękach małe, lekko swędzące i pękające krostki zakonnik z Elbląga radził przygotować mieszankę ziołową zawierającą po 50 g liści melisy i mięty pieprzowej, ziela skrzy­pu polnego i serdecznika, kory wierzby, kłącza tataraku, korze­ni kozłka i mniszka lekarskiego oraz pączków topoli czarnej. Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklan­ce 20 min przed posiłkiem1.

Maść żywiczna

Franciszkanin za­lecał też przygoto­wanie leczniczego smarowidła. Stop po 30 g czystego wosku pszczele­go i żywicy ze świerka lub sosny. Dodaj 30 g świeżego masła i wy­mieszaj. Tak uzyskaną maścią smaruj wieczorem zaatakowane miejsca. Następie lekko obwiń je bandażem. Rano zmyj spirytu­sem salicylowym, rozcieńczonym pół na pół z przegotowaną wodą. Stosuj przez kilka dni codziennie.

Napar na wyprysk przewlekły

Zmieszaj po 50 g koszycz­ków rumianku, kwiatów jasnoty białej, liści orzecha włoskiego, brzozy, pokrzywy i jeżyny fałdo­wanej, ziela fiołka trójbarwnego, owoców kminku oraz nasion sproszkowanej kozieradki. Wymiesza­ne zioła zaparz zgodnie z przepisem podanym powyżej i tak samo stosuj.

Zioła na kompresy przy przewlekłej pokrzywce

Połącz po 100 g ko­szyczków arniki i ru­mianku, kory wierzby i dębu oraz kłącza pięciornika. Dokładnie wymieszaj i za każdym razem, gdy chcesz przygotować okład, używaj 4 łyżki mieszanki. Zalej zioła ¾ l wody, gotuj 5 min, następnie odstaw na 30 min. Po tym czasie od­cedź. Czystą szmatkę nasączaj odwa­rem i przykładaj w miejscu wysypki.

Herbata z przetacznika leśnego

Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku. Odstaw do zapa­rzenia pod przykry­ciem na 5 min. Pij szklankę dziennie. W niektórych zielnikach podawane są także recepty zalecające mieszanie przetacznika z pędami pokrzywy w pro­porcji 1:1. W takim przypadku zaparz ły­żeczkę mieszanki szklanką wrzątku i rów­nież pij nie więcej niż szklankę dziennie.

owsianka z makiem
Codziennie wsypuj 1-3 łyżek ziarenek maku do posiłku, gęstego deseru z jabłkami lub zjadaj je w postaci ma­kowca. Substancje zawarte w nasionach działają uspokajająco na podrażnioną drapaniem skórę i znacząco reduku­ją uczucie pieczenia i swędzenia.

Szałwiowa lub owsiana kąpiel

2 pełne garście liści szałwii zalej 2 l wrząt­ku. Odstaw pod przykryciem do na­ciągnięcia na 10 min. Przecedź i wlej do wody kąpielowej o temperaturze 38°C. Możesz też do przygotowania leczniczej kąpieli użyć innych ziół. Zmieszaj po 5 stołowych łyżek owsa, ziela fiołka trójbarwnego i rzepiku. Zalej je 2-3 l wody. Gotuj na wolnym ogniu przez 5 min. Potem odstaw pod przykryciem na kwadrans. Prze­cedź i wlej do wody w wannie. W obu przypadkach zanurz się w kąpieli na 15 min. Powta­rzaj zabieg 3 razy w tygodniu2.

Metoda ojca Sroki

Weź po 100 g ko­szyczków rumian­ku i ziela rdestu ptasiego, dodaj do nich po 50 g liści orzecha włoskiego i babki lancetowatej, kwiatu jasnoty białej oraz ziela krwaw­nika i bratka polnego. Dobrze wszystko wymieszaj, wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 20-30 min. Następnie przecedź, pod­grzej i pij gorące 1-2 razy dziennie.

Natomiast do użytku zewnętrzne­go zakonnik radzi przygotować mie­szankę ze 100 g ziela skrzypu, liści szałwii i koszyczków rumianku. Dodaj do nich 50 g kwiatów nagietka. Zmie­szaj. Następnie 5 dużych łyżek zalej 2 l wody, gotuj 5 min. Przecedź i wlej do kąpieli. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu. Możesz też takim wywa­rem przemywać zaognione miejsca.
Zalecenia praktyczne Zdaniem gwardia­na klasztoru w Kal­warii Pacławskiej osoby dotknięte pokrzywką powinny unikać odzieży z tworzyw sztucznych, potencjalnych alergenów oraz opalania się na słońcu. Zakonnik zalecał natomiast picie sfermentowanych drożdży przez 5 dni po szklance (przerwać na 10 dni), spożywanie dużej ilości surówek i jarzyn, unikanie tłuszczów i smażonych mięs.

Kataplazm ze szpinaku

2 garście świeżych liści szpinaku zalej 3-4 łyżkami oleju słonecznikowego. Duś na patelni przez 5 min. Gdy lekko przestygnie, nałóż na gazę i przyłóż do zmienionego chorobo­wo miejsca. Okład zmieniaj raz dziennie2.

Doprawiaj kminem rzymskim

Zdaniem św. Hilde­gardy jest on środ­kiem odczulającym na zwierzęce sub­stancje białkowe, które mogą wywoływać alergie. 1-3 szczyptami kminu posypuj jedzenie, zwłaszcza chleb, kanapkę z serem, białko i produkty mleczne.

olej kukurydziany
Aby pozbyć się pokrzywki również możesz wypróbo­wać metody oczysz­czającej. 1 stołową łyżkę oleju z kukury­dzy pij 2 razy dziennie przed lub w trakcie posiłku. Rób to przez 2 miesiące.

Wino z nasion babki płesznik

Przeorysza z Bingen na swędzące egzemy proponowała winną kurację. 3 łyżki na­sion babki płesznik gotuj w 1 l wina przez 3 min, a następnie przelej przez gruby filtr. Bezbarwny płyn rozlej do butelek i pij 3 razy dziennie po kieliszku likierowym przed jedzeniem. Wino usuwa świąd i już w je­licie wchłania substancje trujące oraz alergeny, które mogą wywo­ływać podrażnienie skóry.

Sok z bukszpanu

Tak! Ta mała krze­winka ozdabiająca wielkanocne koszycz­ki może okazać się Twoim asem w ręka­wie, gdy przyjdzie walczyć z nawracającym wypryskiem. Mniszka, aby wyleczyć egzemę „od wewnątrz do zewnątrz”, najpierw zalecała zażywanie soku z bukszpa­nu z sokiem lukrecjowo-różanym.

 • Wlej do słoika łyżeczkę soku z buksz­panu do 30 ml nalewki różanej oraz 70 ml soku z lukrecji (rozcieńczonego w proporcji 1:1) oraz 250 ml wina.
 • Sok z 0,5 łyżeczki mieszanki nalew­ki różanej i soku z lukrecji podgrzej z winem. Pij 3 razy dziennie po kie­liszku likierowym przed jedzeniem.
 • Dopiero 8 dni po tej kuracji we­wnętrznej możesz zacząć właściwą terapię skóry, stosując mieszankę z soku z bukszpanu i oliwy z oliwek. 3 łyżeczki soku z bukszpanu połącz z 4 łyżeczkami oliwy z oliwek. Wy­mieszaj. Następnie za pomocą wacika delikatnie zwilżaj i opatruj wysypkę. Zabieg powtarzaj 3 razy dziennie. Dzięki tej kuracji kombinowanej „wewnętrzną nieczystość” kieruje się na zewnątrz4.

Nalewka propolisowa i okłady z cebuli

O ile nie masz uczu­lenia na produkty pszczele, smaruj miejsca zaognione na­lewką propolisową 2 razy dziennie. W przypadku sączącej się wysypki lub nadżerek o. Sroka zalecał przy­kładanie raz dziennie plasterków przypieczonej cebuli na miejsca naj­bardziej sączące i z nadżerkami3.

Kryształ górski
Kryształ górski na pokrzywkę W przypadku sączącej się wysypki słynna benedyktynka zalecała przykładanie do wyprysków rozgrzanego w słońcu kryształu górskiego. Kamień po­winien pozostać na skórze przez 30 min

Kompresy z krwawnika

Zioło to w medycy­nie Hildegardy jest najlepszym środkiem leczącym rany. Łyżkę liści krwaw­nika wsyp do 250 ml wrzącej wody. Gotuj przez minutę. Ciepłe i wil­gotne przykładaj do ranek przez gazę opatrunkową. Po wyschnięciu kompresu powtórz czynność. Gdy ranki zaczynają się goić, liście krwawnika możesz kłaść bezpośred­nio na nie. W ten sposób można zagoić najgorsze rany i usunąć nawet zarazki odporne na działanie antybiotyków4.

Maść szczawiowa

W zbiorze receptur zgromadzonych przez Andrzeja Żaka znajduje się przepis na okłady szczawiowe. 2-3 garście szczawiu opłucz i osusz na ręczniku kuchennym. Następnie roze­trzyj pałką i dodaj do ½ kg roztopionego niesolonego smalcu. Wymieszaj i pod­grzewaj przez kwadrans na małym ogniu. Następnie odstaw w chłodne miejsce. Po 24 godz. maść jest gotowa. Nakła­daj ją na gazę i przykładaj do chorego miejsca. Okłady zmieniaj codziennie2.

Receptura św. Hildegardy

Sączące egzemy trzeba leczyć na mokro. Dopie­ro gdy nastąpi osuszenie skóry, można kontynu­ować leczenie za po­mocą maści i kremów. Jeśli próbujesz sobie poradzić z po­krytymi strupami i sączącymi się eg­zemami lub pęcherzykowatymi i stru­powatymi wysypkami, sięgnij po garść ziela wyki. Zagotuj je w 250 ml wody i w formie ciepłego kompresu przyłóż na godzinę do chorobowo zmienionej skóry. W lecie najlepiej użyć świeżej rośliny, natomiast zimą możesz wyko­rzystać nasiona wyki. Rozbij je na papkę i przyłóż do skóry na bandażu z gazy.

Maść z macierzanki piaskowej

100 g koziego tłuszczu roztop w kąpieli wod­nej, dodaj 30 g sprosz­kowanej macierzanki piaskowej, mieszaj aż do schłodzenia i zestalenia maści. Kilka razy dziennie wmasowuj w skórę. Tłuszcz kozi jest bardzo dobrze tolerowany; a w przy­padku suchej i swędzącej skóry po­maga nawet bez innych dodatków.

Maść modrzewiowa

10 g młodych, świe­żych wierzchołków pędów modrzewia (igiełki) zmiksuj na papkę i zmieszaj ze 100 g świeżego smal­cu wieprzowego po krótkim podgrza­niu. Tak uzyskaną maść codziennie wmasowuj bezpośrednio w suchą skórę i swędzące miejsca4.

Bibliografia
 • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 161-163
 • Andrzej Żak „Dziennik zdrowia 2008. Medycyna naturalna 1000 skutecznych porad”, Videograf II, s. 70-71
 • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 134-135
 • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit, s. 218-223 i 228-231
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny