Pięciornik kurze ziele - właściwości i przepisy

Łacińska nazwa pięciornika to Potentilla - oznacza dosłownie „potężny” i to doskonale opisuje właściwości lecznicze tej rośliny. Już w średniowieczu doceniono ją jako środek na czerwonkę, gruźlicę, dur brzuszny oraz krwawienia jelita grubego i odbytnicy.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Pięciornik kurze ziele - zioło o cennych właściwościach

Ta niewielka roślina dorasta do 30 cm wyso­kości i przyciąga uwagę pięknymi żółtymi kwiatkami. Jednak to nie one, a ukryte pod ziemią kłącza stały się surowcem wykorzy­stywanym w leczeniu wielu dolegliwości. Pięciornik kurze ziele zawiera do ok. 20% garbników, głównie katechinowych, ponadto wolne kwasy organiczne (m.in. elagowy, chinowy), trójterpen tormentol, związ­ki żywiczne i woskowe, olejek eteryczny, skrobię, fitosterole, szczawian wapnia oraz sole mineralne1. Dzięki dużej zawartości garbików wykazuje sil­ne działanie przeciwbakteryjne, ściągające, prze­ciwbiegunkowe i przeciwwirusowe.

Pięciornik kurze ziele

Występowanie: bylina ta ro­śnie w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej.
Surowiec: do celów leczniczych wy­korzystuje się grube, czerwonobru­natne kłącze (Rhizoma potentillae erectae), odcina się części nadziem­ne oraz drobne korzenie, myje i su­szy w temperaturze poniżej 60°C.
Uprawa: jest rośliną wieloletnią, łatwą do uprawy w ogrodzie. W Polsce spotykana dziko w la­sach, na łąkach, wrzosowiskach oraz torfowiskach. Kwitnie od maja do jesieni. Surowiec pozyskuje się głównie jesienią, we wrześniu i w październiku oraz wiosną w kwietniu, zanim pojawią się liście.
Ważne: nie zaleca się doustnego stosowania w czasie ciąży i lakta­cji. Zioło stosowane wewnętrznie przez dłuższy czas może skut­kować zaparciami. W większych dawkach może wywołać wymioty oraz kolkę jelitową. Zaleca się zachowanie godzinnego odstępu przed lub po zażyciu innych leków.

Właściwości pięciornika

Zioło zwalcza zapalenie gardła, migdałków, paradontozę, stany zapalne dziąseł, jelit i żołądka oraz zmniejsza ob­jawy infekcji układu płciowego u kobiet. Pomaga w chorobach przewodu pokarmowego, zespole jelita drażliwego. Sprawdza się przy odparzeniach, nadżerkach w jamie ustnej, trudno gojących się ranach i zajadach. Ponadto odwar z kłącza pięcior­nika zmniejsza obrzęki, obkurcza naczynia krwio­nośne, dlatego przynosi ulgę w hemoroidach. Sproszkowane kłącze jest częstym składnikiem mieszanek ziołowych wspomagających leczenie cukrzycy. Tanoidy (garbniki hydrolizujące) mają zdolność wymiatania wolnych rodników i działają stymulująco na układ immunologiczny. Badania in vivo na szczurach wskazują także na działanie przeciwzakrzepowe tormentilu – produktu na ba­zie wyciągu pozyskanego z kłącza pięciornika2.

Pięciornik kurze ziele
Ta niepozorna roślina wykazuje wiele leczniczych właściwości. Między innymi zwalcza zapalenie gardła, migdałków, paradontozę, stany zapalne dziąseł, jelit i żołądka oraz zmniejsza ob­jawy infekcji układu płciowego u kobiet. Pomaga w chorobach przewodu pokarmowego, zespole jelita drażliwego
  • Działanie przeciwzapalne Uczeni z Freiburga, już dobrych kilka lat temu, wyka­zali zdolność przeciwzapalną pięciornika kurze ziele w kontrolowanym placebo badaniu rumienia UV z po­dwójnie ślepą próbą z udziałem 40 zdrowych ochot­ników. Ci sami naukowcy postanowili też zbadać, czy działa on na skórę w podobny sposób jak kortykostero­idy. Założyli, że skoro działanie przeciwzapalne korty­kosteroidów koreluje z ich właściwościami wazokon­strykcyjnymi (czyli zdolnością do zwężenia światła naczyń skutkującego zwiększeniem ciśnienia krwi), sprawdzą, czy zioło je również wykazuje. Okazało się, że pięciornik działa porównywalnie do hydrokorty­zonu. Oznacza to, że roślina nie tylko ma działanie przeciwzapalne, ale również obkurczające naczynia krwionośne i właśnie dlatego może być wykorzystana w miejscowym leczeniu zapalnych chorób skóry. Przeciwzapalne właściwości ekstrak­tu z kłącza wykorzystuje się do płu­kanek w krwawieniach z dziąseł, stanach zapalnych gardła, oparzeniach oraz w zapaleniu pochwy i upławach.
  • Bicz na drobnoustroje Wykazano również, że wyciąg z zio­ła ogranicza tworzenie się płytki nazębnej4 i wykazuje aktywność wobec takich bakterii jak: Bacilus cereus, Helicobacter pylori, Esche­richia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Staphy­lococcus aureus, a także grzy­bów Candida albicans i krusei. W badaniach udowodniono też jego korzystny wpływ na przyspieszenie gojenia się ran cukrzycowych5. Naukowcy zauważyli, że część garbników hydrolizujących zawartych w kłączu przedostaje się do układu moczowego, działając przeciwzapal­nie i bakteriobójczo, w tym również na szczepy antybiotykooporne.
  • Wsparcie układu trawiennego Pięciornik kurze ziele ma silne działanie przeciwbiegunkowe6. Chroni błony śluzowe, żołądek i je­lita przed podrażnieniami oraz działa protekcyjnie na wątrobę. Doustne przyjmowane wyciągów garbnikowych utrudnia przenikanie wody przez ściany jelit i rozrze­dzenie treści jelitowej, osłabiając biegunki, co ogranicza utratę wody i elektrolitów. Równocześnie hamuje rozwój drobnoustrojów chorobo­twórczych, skutecznie neutralizuje toksyny wydzielane przez bakterie, grzyby, a nawet toksyczne dzia­łanie niektórych metali ciężkie, np. ołowiu. W badaniu z udziałem dzieci dowiedziono, że podawanie ekstraktu z korzenia skróciło czas trwania biegunki rotawirusowej7. Zioło stosuje się także przy do­legliwościach zespołu jelita draż­liwego oraz nudnościach.

  • Działanie przeciwkrwotoczne Ze względu na obecność garbników i czerwieni tormentilowej w ekstrakcie z kłącza pięciornika kurzego stosowa­no go już wieki temu, jako antidotum w zapaleniach jelit i krwawieniach w obrębie przewodu pokarmowego. Wyciąg z rośliny zapobiega wystę­powaniu krwawień wewnętrznych i wysięków (dzięki zdolności do ob­kurczania naczyń krwionośnych8 i zwiększenia krzepliwość krwi).
  • Dba o urodę Jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry9. Stosowany zewnętrznie do przemywania cery tłustej i trądzikowej widocz­nie zmniejsza rozszerzone pory, pielęgnuje cerę łojotokową, re­dukuje blizny. Wspomaga też go­jenie się trądziku różowatego. Natomiast dodany do kąpieli redukuje nadmierną potliwość. Odwar warto stosować do płuka­nia przetłuszczających się włosów, dzięki czemu zmniejsza się wy­dzielanie łoju, a fryzura zyskuje połysk i delikatny brązowy odcień.

Jak stosować pięciornik kurze ziele?

Pięciornik kurze ziele
Nazwy zwyczajowe: pięciornik kurzyślad, kurze ziele, panieński korzeń, pięciornik czteropłatkowy, pięciornik leśny.
  • Odwar  Łyżkę suszonego, rozdrobnionego kłącza pięciornika kurzego zalej szklan­ką zimnej wody, doprowadź do wrze­nia i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 5-6 min. Odstaw do prze­studzenia, następnie przecedź. Pij po 2 łyżki 3 razy dziennie podczas biegunki. Odwar można stosować także do płu­kanek i okładów zewnętrznych po roz­cieńczeniu 2 łyżek w 0,5 szklanki prze­gotowanej i ostudzonej wody.
  • Napar 2 łyżeczki kłącza zalej szklanką wrzącej wody, zaparz pod przykry­ciem przez 20 min, przecedź. Pij do 4 razy dziennie w kłopotach trawien­nych, takich jak biegunka czy zaparcia. Możesz też zastosować go jako płyn do płukania jamy ustnej, by złagodzić stan zapalny dziąseł oraz gardła.
  • Nalewka 50 g rozdrobnionego kłącza zalej 500 ml 40% alkoholu. Odstaw na mi­nimum tydzień, od czasu do czasu wstrząśnij. Przecedź i przelej gotową nalewkę do butelki z ciemnego szkła, przechowuj w chłodnym miejscu. Po rozcieńczeniu 1 łyżeczki w 0,5 szklan­ki ciepłej wody stosuj do płukania gardła podczas anginy oraz zewnętrz­nie do przemywania w chorobach skórnych. W stanach zapalnych żo­łądka pij 3 razy dziennie po łyżeczce.
  • Pięciornikowe winko Wlej do butelki 700 ml półsłodkie­go lub słodkiego czerwonego wina i dodaj 30 g sproszkowanego kłącza pięciornika oraz 10 g ziela krwawni­ka. Maceruj przez 2 tygodnie, często wstrząsając. Pij po 50 ml 2 razy dzien­nie na godzinę przed posiłkiem. Pomaga w walce z biegunką.
  • Mieszanka na upławy Pomocna w stanach zapalnych pochwy i szyjki macicy. Zmieszaj po 30 g kwia­tów jasnoty i ziela rdestu ptasiego, 20 g ziela skrzypu, 15 g liści pokrzywy, 6 g kory dębu i 6 g kłącza pięciornika. 2 łyżki mieszanki zalej 1,5 szklanki wrzącej wody, przykryj i odstaw na go­dzinę. Przecedź i pij małymi porcjami w ciągu dnia między posiłkami.
Bibliografia
  • Aleksander Ożarowski i Wa­cław Jaroniewski „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”, Instytut Wydaw­niczy Związków Zawodowych, 1989
  • Front Pharma­col. 2017 Aug 15;8: 534
  • Molecules . 2016 Jun 18;21(6):792
  • Molecu­les 2023, 28(1), 158
  • Iran J Pharm Res. 2020 Fall;19(4): 264-74
  • J. Etnofarma­kol. 1995, 48, 61-76
  • The Pediatric In­fectious Disease Journal 22(8):p 706-11, August 2003
  • Res. J of Aleppo; Univ Medicine Sience; Series No.100. 2015
  • Journal of Eth­nopharmacology Volume 204, 23 May 2017, Pages 86-94
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny