Tak samo jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą nieuleczalną, ale można skutecznie zmniejszać jej symptomy: wdrożenie odpowiedniej terapii pozwoli pacjentom odczuć ulgę w bólu, złagodzić objawy skórne i odzyskać radość życia.
Na co należy zwrócić uwagę:
- na co najmniej jednym palcu u dłoni lub stopy: wgłębienia (jakby dziurki) na paznokciu / paznokieć jakby zajęty ciężką infekcją grzybiczą / opuchnięty bez przyczyny staw (lub też możliwa przyczyna wystąpiła dłuższy czas temu) / opuchnięty i nabrzmiały palec (tzw. palec kiełbaskowaty)
- w drugiej połowie nocy i z rana dokucza Ci ból kręgosłupa, który zwykle ustępuje w godzinach popołudniowych
Bibliografia
- goo.gl/DQQUfm
- goo.gl/3Do6LX
- bardzo zaczerwienione oko (zapalenie błony naczyniowej oka)
- ból pięty, opuchnięte ścięgno Achillesa
- podejrzane czerwone plamki na skórze
Jeżeli zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy, zwróć się do specjalisty, zwłaszcza gdy w Twojej rodzinie były przypadki łuszczycy. Wczesna diagnoza wiąże się z lepszą terapią. Lekarzem właściwym dla ŁZS będzie reumatolog, ale i dermatolog pomoże rozpoznać chorobę. Nie bój się też zasięgnąć pomocy psychologa lub psychiatry - od twojego samopoczucia zależy bardzo wiele!
Tak samo jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, nie zakaźna. Nie zarazimy się nią podając rękę choremu lub też stojąc obok niego, kiedy kichnie. Dlatego piętnowanie pacjentów nie tylko jest dla nich krzywdzące, lecz także całkowicie bezpodstawne.