COVID-19: Przeszczep płuc od osoby po covidzie

W toku walki z koronawirusem mało kto z nas myśli o transplantacjach.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Medycy stanęli jednak wobec faktu, że wśród ponad 62 mln osób z udokumentowaną infekcją SARS-CoV-2 jest spora liczba potencjalnych dawców narządów, a ponieważ koronawirus znajduje się głównie w drogach oddechowych, przeszczepienie płuc mogłoby sprowadzić na biorcę dodatkowe nieszczęście w postaci mikroba.

Czasem jednak trzeba zaryzykować. Tak było w przypadku 61-latki z zaawansowaną postacią przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Kobiecie przeszczepiono narząd od 72-letniej pacjentki z krwotokiem śródmózgowym, której wyniki testu PCR z jamy nosowo-gardłowej SARS-CoV-2 w dniu przyjęcia do szpitala były ujemne, ale serologia wykazała dodatnie przeciwciała IgG, wskazując na wcześniejsze zakażenie.

Lekarze zdecydowali się na transplantację, bowiem tomografia komputerowa klatki piersiowej nie wykazała oznak trwałego uszkodzenia organu. Teraz po 90 dniach od operacji chirurdzy mogą mówić o sukcesie: nie dość, że organizm przyjął przeszczep, to jeszcze bez przeniesienia wirusa, czego dowodzą systematyczne testy popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych i badania serologiczne.

Bibliografia
  • https://doi.org/10.1016/S2213-2600(20)30524-5
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny