3 filiżanki kawy chronią przed chorobami wątroby

Picie małej czarnej zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób wątroby (ang. chronic liver disease, CLD) średnio o 21%, a wywołanych nimi zgonów o 49%, jak podają naukowcy z Uniwersytetu Southampton.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Badali oni zdrowie 384 818 kawoszy oraz 109 767 osób niepijących tego naparu, aby odkryć wpływ kawy na CLD. Liczba zdawała się mieć znaczenie, jako że picie 3 do 4 filiżanek tego napoju dziennie wywoływały najsilniejszy efekt – zmniejszało ryzyko rozwoju przewlekłych chorób wątroby i sprawiało, że przechodziło się je łagodniej, gdy już do nich doszło.

Wszystkie rodzaje kawy zdają się wywierać pewien efekt ochronny. Zarówno kawa bezkofeinowa, jak i mielona zmniejszają ryzyko zgonu wywołanego przez CLD o 63%, natomiast u osób pijących kawę rozpuszczalną wynosi ono zauważalnie mniej – 38%.

Uczeni przy tym podkreślają, że nie jest to jednak sposób na zneutralizowanie prawdziwej przyczyny CLD, czyli picia nadmiernej ilości napojów procentowych. Alkoholowa choroba wątroby to najpowszechniejsza przewlekła choroba tego narządu, po niej zaś plasują się wirusowe zapalenia wątroby typu B oraz C. Łącznie na całym świecie w 2017 r. z powodu CLD zmarło 1,32 mln ludzi.

Bibliografia
  • BMC Public Health, 2021; 21: 970
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny