Uczestniczą w metabolizmie białek, lipidów, węglowodanów, żelaza, miedzi, witamin i leków. Odpowiadają za produkcję żółci niezbędnej w procesie trawienia. Pełnią istotne funkcje w procesie obrony przed drobnoustrojami i w dużej mierze kształtują odpowiedź układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne. Hepatocyty – bo o nich mowa – każdego dnia wykonują tytaniczną pracę, by nasz organizm mógł radzić sobie z toksynami, a jednocześnie w pełni wykorzystywał niezbędne mu składniki odżywcze.
Co więcej, komórki wątroby wyróżniają się tym, że prawie się nie skarżą. Dodatkowe zadania wykonują bez szemrania, z cierpliwością znoszą kolejne dawki szkodliwych substancji. Nawet gdy powoli tracą siły i możliwości regeneracyjne, nie dają wyraźnych znaków.
I właśnie w tym problem: dolegliwości, które przypisujemy przepracowaniu, nadmiarowi stresu czy nieprzespanej nocy, tak naprawdę mogą oznaczać pierwsze kłopoty z wątrobą. Czasem niepokój powoduje dopiero ból. Tak! Choć sama wątroba nie boli, ponieważ nie ma unerwienia czuciowego, toczące się w jej obrębie procesy chorobowe mogą powodować powiększenie narządu, a w konsekwencji – rozciągnięcie i podrażnienie otaczającej go, silnie unerwionej błony włóknistej, co daje dolegliwości w prawym podżebrzu. Taki nadmiernie rozciągnięty organ uciska też sąsiadujące z nim struktury anatomiczne. Jednak zanim do tego dojdzie, dyskretnie zapalają się lampki ostrzegawcze, których nie wolno bagatelizować. I nie chodzi tu jedynie o uczucie wzdęcia po ciężkostrawnym posiłku.

Jak wyglądają pierwsze objawy zapalenia wątroby?
Ponieważ wątroba jest narządem wpływającym na homeostazę całego organizmu, spektrum symptomów jej schorzeń jest bardzo szerokie – od stanów bezobjawowych po różnorodne zmiany ogólne. Często pierwszym sygnałem może być po prostu zmęczenie i szybsza męczliwość.
- Przykładowo ostre wirusowe zapalenie wątroby (WZW) łatwo pomylić z grypą lub zatruciem pokarmowym, ponieważ w początkowej fazie choroby pacjenci zgłaszają ogólne osłabienie, stany podgorączkowe, bóle mięśni i stawów, brak apetytu, nudności, wymioty (czasem z towarzyszącą krwią), uczucie rozpierania w prawym podżebrzu, powiększenie wątroby i ściemnienie moczu1.
- Podobny przebieg charakteryzuje przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby (PWZW) typu B i C. Często dopiero niewielka żółtaczka umożliwia postawienie trafnego rozpoznania. Niecharakterystyczne objawy polekowego uszkodzenia wątroby, takie jak osłabienie i jadłowstręt, a czasem dyskomfort lub ból nadbrzusza, pojawiają się po kilku tygodniach, rzadziej miesiącach od rozpoczęcia stosowania farmaceutyków, a nieraz dopiero 2-3 tygodnie po ich odstawieniu (np. amoksycyliny z kwasem klawulanowym, penicylin izoksazolilowych)2.
Nawet w przypadku marskości, czyli zwłóknienia wątroby i zmian jej budowy, które prowadzą do martwicy hepatocytów oraz zaburzeń czynności narządu, u 30-40% pacjentów choroba początkowo przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo podczas badań czy operacji wykonywanych z innego powodu. Dopiero później pojawiają się osłabienie i łatwa męczliwość, stany podgorączkowe, utrata łaknienia, spadek masy ciała z zanikami mięśni skrzydłowych czaszki i mięśni kończyn, delikatne zażółcenie czy bolesne kurcze mięśni3.
Charakterystyczne objawy chorób wątroby w pigułce:
- ostre wirusowe zapalenie wątroby (OWZW) łatwa męczliwość, uporczywy ból mięśni i stawów ustępujący po wystąpieniu żółtaczki
- przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby (PWZW) typu B i C przebiega skąpoobjawowo, często z męczliwością, obniżeniem nastroju, gnieceniami i pobolewaniami w prawym podżebrzu, rzadko niewielka żółtaczka; w zaawansowanych stadiach dominują objawy związane z marskością
- polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) zwykle przebiega bezobjawowo, ewentualnie mogą wystąpić jadłowstręt, żółtaczka, gorączka i świąd skóry
- alkoholowe stłuszczenie wątroby przebiega bezobjawowo lub występują pobolewania w prawym podżebrzu, palpacyjnie wyczuwalne powiększenie wątroby
- alkoholowe zapalenie wątroby łatwa męczliwość, nudności, wymioty, utrata łaknienia, niekiedy ból w prawym podżebrzu; powiększenie i bolesność wątroby, wodobrzusze, żółtaczka, gorączka, objawy encefalopatii
- niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) przebiega bezobjawowo, niekiedy dyskomfort w prawym podżebrzu; USG wykazuje stłuszczenie wątroby
- niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH) przebiega bezobjawowo lub ze zmęczeniem, osłabieniem, dyskomfortem w prawym podżebrzu; badanie palpacyjne jamy brzusznej wykazuje powiększenie wątroby, rzadziej śledziony
Bilirubina - normy i znaczenie dla organizmu
Wspomniana już żółtaczka to najbardziej znany skórny objaw kłopotów z wątrobą, będący skutkiem uwolnienia do krwi bilirubiny – barwnika powstającego w narządzie podczas procesów przemian i utylizacji hemoglobiny. Zdarza się, że to proces zapalny powoduje zahamowanie jej metabolizmu lub utrudnione wydzielanie do przewodu pokarmowego, wskutek czego przedostaje się ona w większych ilościach do tkanek i krwi, co powoduje zmianę koloru skóry, błon śluzowych i twardówek oczu4. W przypadku żółtaczki mechanicznej, czyli związanej z kamieniami lub guzem w drogach żółciowych, dodatkowymi objawami są ściemnienie moczu i odbarwienie stolca.
Bilirubina norma
U dorosłych,a także u dzieci (oprócz noworodków) bilirubina całkowita powinna mieścić się w normach od 0,2 mg/dl do 1,1 mg/dl.
Warto jednak pamiętać, że dopiero przy poziomie bilirubiny powyżej 3 mg/dl można zaobserwować zażółcenie skóry i białkówek oczu5. Ponieważ norma dla dorosłych i dzieci (oprócz noworodków) wynosi od 0,2 do 1,1 mg/dl, jest to zatem objaw alarmujący i wymaga szybkiej diagnostyki, zwłaszcza że może oznaczać również polekowe uszkodzenie lub alkoholowe stłuszczenie narządu. Co więcej, pojawia się dość późno – nawet o kilka tygodni wyprzedza go świąd skóry, związany z cholestazą+, czyli zaburzeniem odpływu żółci z wątroby do przewodu pokarmowego. Zalegająca w narządzie substancja przedostaje się do krwi, powodując wzrost stężenia kwasów żółciowych, co z kolei skutkuje swędzeniem skóry bez towarzyszącej wysypki. Jednak mechanizm ten wydaje się bardziej skomplikowany. W ostatnich latach zwraca się uwagę na skórne receptory TGR5, których stymulacja wywołuje uczucie świądu, a także na potencjalne znaczenie kwasu lizofosfatydylowego (LPA)6.

Początkowo dolegliwość dotyczy dłoni i stóp, a nasila się przede wszystkim w nocy, po ogrzaniu ciała. Część pacjentek skarży się na większe nasilenie świądu przed menstruacją lub po posiłku7. Czynnikiem łagodzącym tę dolegliwość jest niska temperatura. Drapanie sprawia, że na skórze pojawiają się przeczosy (zdarcia naskórka), które mogą prowadzić do nadkażeń skóry. Wśród przyczyn cholestazy i świądu wymienia się m.in. stłuszczenie, wirusowe zapalenia oraz nowotwory wątroby, a także nieprawidłową anatomię narządu.
Skóra informuje o zaburzeniach pracy wątroby
To jednak dopiero początek listy skórnych manifestacji chorób wątroby. W ich wyniku mogą rozwijać się kępki żółte (Xanthomatosis), czyli inaczej żółtaki – bezbolesne, miękkie guzki i grudki rozsiane w okolicy rąk i dłoni, kończyn dolnych oraz twarzy, szczególnie w obszarze oczu (na powiekach).
Charakteryzują się żółtą barwą, a ich obecność związana jest z nadmiarem trójglicerydów i cholesterolu we krwi, nieprawidłową gospodarką lipidową oraz zaburzeniem pracy wątroby8. U części pacjentów obserwuje się białe przebarwienia na płytkach paznokciowych. Hiperpigmentacje obejmują dłonie, pachwiny i pachy oraz odcinek lędźwiowo-krzyżowy pleców. Objawom towarzyszą wzrost poziomów enzymów wątrobowych, powiększenie narządu i bóle brzucha.

Wybroczyny (wynaczynienia krwi o wielkości 1-3 mm), siniaki (>5 mm) i skłonność do zasinień to kolejne skórne objawy chorej wątroby, która jest organem odpowiedzialnym za syntezę czynników krzepnięcia krwi9. W przypadku jej niewydolności spada synteza białek odpowiedzialnych za ten proces. Często dochodzi również do małopłytkowości i upośledzenia zdolności hamowania krwawienia przez płytki krwi. Skutkiem tych zmian jest nasilona skłonność do zasinień, które powstają w wyniku nawet delikatnego ucisku na całym ciele, szczególnie na kończynach dolnych, gdzie dodatkowo występuje obrzęk i rumień. Zdarzają się również krwawienia z nosa.
Jeśli początkowe objawy zostaną zbagatelizowane, a niewydolność wątroby będzie postępować, pacjent dosłownie zauważy to na całym ciele. Charakterystyczne dla zaawansowanego etapu marskości są bowiem zmiany w budowie. Poza guzkowym utkaniem narządu choroba ta powoduje bowiem przebudowę naczyń krwionośnych wewnątrz wątroby oraz wzmaga ciśnienie krwi w naczyniach, czego wynikiem jest przesączanie płynu przez ściany naczyń do jamy brzusznej. Jego nagromadzenie prowadzi do powiększenia obwodu, dając charakterystyczny wygląd żabiego, rozlanego brzucha (tzw. wodobrzusze)10. Ponieważ skóra na nim staje się mocno rozciągnięta i cieńsza, prześwitują chorobowo zmienione naczynia krwionośne, określane mianem wijących się wokół pępka węży, natomiast charakterystyczny wygląd brzucha jest wówczas określany jako głowa meduzy.

Inne objawy zaburzenia pracy wątroby
Nie tylko ciało wysyła ostrzegawcze sygnały. Upośledzone procesy detoksykacji w przebiegu chorób wątroby prowadzą do nagromadzenia w organizmie toksyn bezpośrednio oddziaływających na działanie mózgu, np. amoniaku, związków manganu czy cytokin prozapalnych. Efektem takiego oddziaływania jest rozwijająca się encefalopatia wątrobowa, która może objawiać się jako zaburzenia zachowania, problemy ze snem i koncentracją, bełkotliwa mowa, spadek zdolności intelektualnych, zmiana charakteru pisma czy zaburzona orientacja w czasie i miejscach11. Najgroźniejszym dla życia objawem encefalopatii jest śpiączka, świadcząca o znacznym zaawansowaniu procesu chorobowego toczącego się w wątrobie.
Według różnych europejskich i japońskich doniesień problem encefalopatii dotyczy nawet 20-52% pacjentów z marskością wątroby12. Niestety często jest ona dopiero powikłaniem zaawansowanego stadium tej choroby, dlatego jej wystąpienie uznaje się za wskazanie do przeszczepienia narządu. Dlatego warto zapobiegać groźnym skutkom i regularnie wspomagać wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn, a nawet pasożytów, które często atakują ten narząd!
Jak objawia się marskość wątroby?
Początkowo przebieg bezobjawowy, później pojawiają się objawy ogólne: osłabienie i łatwa męczliwość, stany podgorączkowe, utrata łaknienia, spadek masy ciała z zanikami mięśni skrzydłowych czaszki i mięśni kończyn, delikatne zażółcenie białkówek; powiększenie obwodu brzucha (wodobrzusze); bolesne kurcze mięśni; objawy ze strony skóry: świąd, żółtaczka, pajączki naczyniowe (naczyniaki gwiaździste), rumień dłoniowy i podeszwowy, teleangiektazje, nadmierna pigmentacja skóry, białawe przebarwienia paznokci, żółtaki, przykurcz Dupuytrena, poszerzenie naczyń żylnych na brzuchu; punktowe i plamiste wybroczyny skóry; krwawienia z nosa i dziąseł; nadmierne owłosienie ciała u kobiet, utrata owłosienia łonowego u mężczyzn; objawy ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, nudności, wymioty, wygładzenie języka, obrzęk ślinianek, dyskomfort w prawym podżebrzu, powiększenie śledziony, powiększenie lub zmniejszenie wątroby, żylaki przełyku, krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
- Forum Medycyny Rodzinnej 2016; 10(2): 66-72
- Hepatology 2002; 36: 451-455; J Hepatol 1995; 22: 71-7
- Lekarz POZ 2017; 4: 225-48
- Lekarz POZ 2017; 1: 13-16
- The Lancet, 2008; 371(9615): 838-51
- PLoS One. 2015 Jul 15;10 (7): e0129866. doi: 10.1371/journal.pone.0129866
- Clin Liver Dis 2008; 12: 219‑34
- Int J Dermatol 2015 Oct; 54(10): 1109-23, doi: 10.1111/ijd.12945. Epub 2015 Jul 30
- J Thromb Haemost 2007; suppl. 1:167-74; Hematol Oncol Clin N Amer 2012; 26: 321-39
- Gastroenterologia Kliniczna 2012; 4(2): 41-58
- Neurol Clin 2010; 28: 89-105
- Hepatology. 1999; 29(6): 1662-7; Eur J Gastroenterol Hepatol. 2004; 16(1): 9-18; Hepatol Res. 2004; 30(3): 162-8