Kwasy żółciowe wytwarzane są w wątrobie przez hepatocyty (komórki wątrobowe) z cholesterolu. Wraz z innymi składnikami żółci uwalniane są do kanalików żółciowych, a stamtąd trafiają do pęcherzyka żółciowego, gdzie żółć jest magazynowana i zagęszczana.
Gdy spożywamy tłuszcze, skurcz pęcherzyka powoduje uwolnienie żółci wspólnym przewodem żółciowym poprzez zwieracz Oddiego do dwunastnicy, skąd żółć przechodzi do jelita, gdzie poprzez emulgację tłuszczów, czyli rozbijanie ich na drobne cząstki, ułatwia ich trawienie i wchłanianie, jak również przyswajanie rozpuszczonych w nich składników odżywczych, np. witamin.
Po wypełnieniu swej misji większość kwasów żółciowych powraca do wątroby i jest ponownie wykorzystywana do trawienia, a tylko niewielka ich część jest wydalana z kałem. Udział w trawieniu tłuszczów nie jest jedyną rolą żółci. Oprócz tego pomaga ona też w usuwaniu toksyn z organizmu, zapobiega przerostowi bakterii w jelicie cienkim (SIBO), a także wspomaga prawidłową motorykę przewodu pokarmowego.
Jeżeli uwalnianie żółci z wątroby zostaje zakłócone, gromadzące się w niej kwasy żółciowe wpływają negatywnie na jej funkcjonowanie i mogą powodować szkody poprzez aktywację ścieżek zapalnych. Akumulacja kwasów żółciowych w hepatocytach może uruchamiać apoptozę (śmierć) tych komórek i prowadzić do uszkodzeń miąższu wątroby aż do jej zwłóknienia i marskości.
Cholestaza - jakie są przyczyny?
Przyczyny cholestazy mogą obejmować dyskinezę dróg żółciowych (czyli zaburzenia napięcia ścian i motoryki pęcherzyka żółciowego, zwieraczy i przewodów żółciowych), mechaniczne zablokowanie przewodów żółciowych przez kamienie żółciowe, zmiany zapalne dróg żółciowych lub też zaburzenia metaboliczne, zakłócające produkcję i recykling żółci.
Zaburzenia cholestatyczne mogą mieć zatem charakter wewnątrzwątrobowy (gdy dotyczą kanalików w wątrobie i związane są z jej schorzeniami) lub zewnątrzwątrobowy (gdy wynikają z blokady przewodów żółciowych poza wątrobą). Cholestaza może mieć przebieg ostry lub przewlekły (choć stany przewlekłe mogą również ulegać zaostrzeniu, a stany ostre – przechodzić w przewlekłe).
Chociaż objawy cholestazy mogą być różne w zależności od tego, jaka jest jej przyczyna, to jednak na ogół obejmują żółtaczkę, świąd skóry, ciemne zabarwienie moczu, jasny gliniasty stolec (z zawartością tłuszczu), oraz uczucie zmęczenia. Towarzyszy im upośledzenie wchłaniania tłuszczów i zawartych w nich składników odżywczych. Niezależnie od pierwotnej przyczyny problemu w badaniach laboratoryjnych obserwuje się z reguły podwyższone wartości 3 czynników. Są nimi fosfataza alkaliczna (ALP), gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) oraz bilirubina związana (sprzężona).
Fosfataza zasadowa jest enzymem produkowanym przez różne narządy, w tym także przez wątrobę. Jej poziom znacząco rośnie w przypadku chorób dróg żółciowych, a także w chorobach wątroby.
Podwyższony poziom innego enzymu, gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP), towarzyszy chorobom wątroby i dróg żółciowych oraz trzustki. Może występować również u osób nadużywających alkoholu lub przyjmujących leki toksyczne dla wątroby. W przypadku niedrożności przewodów żółciowych GGTP rośnie zazwyczaj jako pierwszy z markerów.
Bilirubina, żółty barwnik będący produktem rozkładu hemoglobiny (pochodzącej ze zużytych czerwonych krwinek), może występować w postaci 2 frakcji: wolnej (nierozpuszczalnej w wodzie) i związanej (rozpuszczalnej w wodzie), dzięki czemu może być wydalana z organizmu wraz z żółcią. W celach diagnostycznych bada się zarówno poziom bilirubiny całkowitej, jak i poszczególnych frakcji.
Podwyższony poziom bilirubiny wolnej może świadczyć o zbyt szybkim rozpadzie czerwonych krwinek lub niezdolności wątroby do przetwarzania bilirubiny w postać związaną. Z kolei podwyższenie bilirubiny związanej wskazuje na trudności z jej wydalaniem, np. poprzez zakłócenie pracy dróg żółciowych. Poziom bilirubiny całkowitej jest ogólnym wskaźnikiem nieprawidłowości funkcjonowania wątroby, dróg moczowych lub mechanizmów usuwania zniszczonych krwinek czerwonych.
Jak dochodzi do zastoju żółci?
Jedną z najczęstszych przyczyn ostrej cholestazy jest kamica żółciowa, czyli obecność kamieni żółciowych w pęcherzyku i wspólnym przewodzie żółciowym. Kamienie takie najczęściej powstają w pęcherzyku (rzadziej w samym przewodzie), a zbudowane są głównie z cholesterolu i bilirubinianu wapnia.
Mogą one podrażniać pęcherzyk żółciowy, co prowadzi do jego stanu zapalnego i bólu, lub też przemieszczać się do przewodu żółciowego, gdzie blokują przepływ żółci i mogą być przyczyną tzw. kolki żółciowej, czyli silnych ataków ostrego bólu pod prawym żebrem lub w środkowej części nadbrzusza, przemijającego po kilku godzinach, a wywołanego często spożyciem tłustego posiłku, gdyż wtedy pęcherzyk żółciowy kurczy się, próbując uwolnić żółć, która nie może jednak znaleźć ujścia. Atakom kolki towarzyszyć może gorączka, dreszcze, mdłości lub wymioty.
Czynnikami ryzyka w kamicy żółciowej są m.in. wiek (powyżej 40 lat), płeć żeńska, otyłość, insulinooporność i cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny, choroba Crohna, marskość wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby typu C, infekcje dróg żółciowych. Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających rozwojowi kamieni żółciowych jest niezdrowa, wysokokaloryczna dieta zachodnia, a przede wszystkim wysokie spożycie węglowodanów w połączeniu z wysokim obciążeniem glikemicznym organizmu.
Szczególnie negatywny wpływ ma rafinowany cukier. Obniżenie wagi ciała zmniejsza ryzyko choroby, lecz nie może ono następować zbyt gwałtownie, gdyż wtedy może to ryzyko wręcz podnosić. Do rozwoju kamicy żółciowej może przyczyniać się także zastępcza terapia estrogenowa i estrogenowe środki antykoncepcyjne. Czynnikiem ryzyka jest również niedostateczna aktywność fizyczna.
Podstawowym badaniem diagnostycznym w tej chorobie jest USG jamy brzusznej, ponieważ podwyższenie enzymów wątrobowych i bilirubiny zauważalne jest dopiero po pewnym czasie jej rozwoju. Inną przyczyną ostrej cholestazy może być polekowe uszkodzenie wątroby. W około 30% takich przypadków dochodzi do uszkodzenia układu żółciowego.
Lekami najczęściej wywołującymi tego rodzaju szkody są antybiotyki takie jak amoksycylina z kwasem klawulanowym, grupa penicylin (np. flukloksacylina, kloksacylina, dikloksacylina, oksycylina), antybiotyki makrolidowe (erytromycyna, klarytromycyna, azytromycyna), trimetoprim i sulfametoksazol, tetracykliny, a także leki przeciwgrzybicze (terbinafina, cyprofloksacyna, lewofloksacyna), steroidy anaboliczne, azatiopryna, diklofenak, ibuprofen, metformina, sole złota, doustne środki antykoncepcyjne oraz leki psychotropowe (chloropromazyna), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (imipramina, amitryptylina), SSRI (duloksetyna)1.
Ze względu na bardzo zróżnicowane objawy, zależne od tego, jaki środek doprowadził do uszkodzeń, należy przeanalizować listę przyjmowanych substancji i powiązań czasowych pomiędzy ich stosowaniem a wystąpieniem objawów, eliminując przy tym inne możliwe przyczyny.
Na szczęście, w większości przypadków po odstawieniu leku następuje całkowite wyzdrowienie, choć żółtaczka może czasem utrzymywać się jeszcze nawet przez kilka miesięcy. Zdarza się jednak, że polekowa cholestaza przybiera postać przewlekłą. Działanie szkodliwe dla dróg żółciowych wykazują też liczne substancje dopuszczone do użycia jako dodatki spożywcze lub kosmetyczne.
Jest wśród nich wiele barwników (np. tartrazyna E102, żółcień pomarańczowa E110, błękit brylantowy FCF E133, karmoizyna E122,), a także m.in. polisorbat 80 (E433) często stosowany jako emulgator, np. w lodach, słodzik neotam (E961) oraz utleniony wosk polietylenowy (E914), dodawany do pieczywa i słodyczy, a także używany do nabłyszczania owoców2.
Niebezpieczne dla wątroby i dróg żółciowych mogą okazać się także niektóre suplementy ziołowe (ożanka, kava kava czyli pieprz metystynowy, rdest wielokwiatowy, pluskwica groniasta, glistnik jaskółcze ziele, a nawet ekstrakt z zielonej herbaty), suplementy dla kulturystów i formuły odchudzające3. Oczywiście, bardzo szkodliwe są też herbicydy i pestycydy, ale nawet powszechnie stosowany w pastach do zębów bakteriobójczy triklosan może sprzyjać wystąpieniu cholestazy4.
Cholestaza może być również skutkiem całkowitego żywienia pozajelitowego (parenteralnego), czyli dostarczania składników odżywczych drogą dożylną. Pominięcie jelit w odżywianiu hamuje produkcję i przepływ żółci, zmienia metabolizm kwasów żółciowych, a dodatkowo sprzyjają cholestazie poszczególne składniki kroplówek (np. wysokie dawki glukozy).
Czym objawia się cholestaza ciążowa?
Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane i prawdopodobnie obejmują kombinację czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych. Ryzyko jej wystąpienia może być wyższe, jeśli kobieta cierpi na przewlekłą chorobę wątroby. Wprawdzie cholestaza ciążowa nie stanowi raczej zagrożenia dla zdrowia i życia matki, to jednak wymaga ścisłego monitorowania przez lekarza, ponieważ może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, a także okołoporodowego niedotlenienia lub zgonu dziecka. Jedno z badań sugeruje, że doustne przyjmowanie węgla aktywowanego (w dawce 50 g 3 razy dziennie) obniża stężenie kwasów żółciowych w tym schorzeniu poprzez wiązanie ich i ułatwianie ich wydalania4.
Najczęstszymi przyczynami przewlekłej cholestazy są różne odmiany zapalenia dróg żółciowych, takie jak pierwotne zapalenie dróg żółciowych (PBC) – postępująca choroba autoimmunologiczna, przypisywana skutkom połączenia czynników genetycznych i środowiskowych, które powodują niszczenie kanalików żółciowych we wnętrzu wątroby przez limfocyty T.

Stosunkowo rzadkim schorzeniem jest pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC), charakteryzujące się stanem zapalnym i włóknieniem wewnątrz-i zewnątrzwątrobowych kanalików oraz przewodów żółciowych, prowadzącym do ich zwężania i niedrożności, a w długiej perspektywie – do marskości wątroby. Przyczyny tej choroby nie są znane. U większości pacjentów z PSC występuje także zapalna choroba jelit.
Innymi przyczynami zaburzeń związanych z przepływem żółci mogą być mutacje genetyczne, torbiele dróg żółciowych lub polipy pęcherzyka żółciowego, a także zmiany nowotworowe.
W medycynie konwencjonalnej w schorzeniach cholestatycznych (także w cholestazie ciążowej) lekiem pierwszego wyboru jest zwykle kwas ursodeoksycholinowy (UDCA), czyli ursodiol, który zwiększa rozpuszczalność żółci w wodzie i poprawia jej przepływ.
Cholestyramina zwiększa wydalanie kwasów żółciowych. W kamicy żółciowej, o ile jest przyczyną silnych dolegliwości, medycyna konwencjonalna często zaleca usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze złogami (cholecystektomię). Chciałbym jednak przestrzec przed zbyt pochopnym poddawaniem się temu zabiegowi.
U wielu pacjentów jest on przyczyną późniejszych dyskomfortów, takich jak wzdęcia, częste oddawanie stolca czy biegunki, ale konsekwencje zabiegu mogą być też o wiele poważniejsze. Jak stwierdzono, wiąże się on z podwyższonym ryzykiem chorób wątroby, a konkretnie ze wzrostem ryzyka niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby o 54%, marskości wątroby o 173% i pierwotnego raka wątroby o 46%5.
Po zabiegu cholecystektomii kwasy żółciowe płyną bezpośrednio z wątroby do jelita, co zmienia ich metabolizm i zwiększa cyrkulację poza wątrobą. Następstwem tego może być dysbioza jelitowa, polegająca na zmniejszeniu różnorodności flory bakteryjnej i zwiększeniu liczebności bakterii szkodliwych. Zabieg może też sprzyjać rozwojowi zaburzeń metabolicznych, takich jak zespół metaboliczny i cukrzyca typu 26.
Po usunięciu pęcherzyka żółciowego może też dojść do dysfunkcji zwieracza Oddiego, znajdującego się u wlotu przewodu żółciowego i przewodu trzustkowego do dwunastnicy. Dysfunkcja ta objawia się bólem w nadbrzuszu lub prawym podżebrzu, mogą towarzyszyć jej też epizody zapalenia trzustki lub inne zaburzenia pokarmowe.
Jak leczyć tę chorobę i czy cholestaza jest uleczalna?
Nowoczesną, małoinwazyjną metodą usuwania kamieni żółciowych lub poszerzania dróg żółciowych jest zabieg z wykorzystaniem endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW). Można też próbować zapobiegać i przeciwdziałać cholestazie.
Dieta
Większość popularnych zaleceń dietetycznych dla osób z kamicą żółciową kładzie nacisk na ograniczenie spożycia tłuszczów, ale badania nie tylko nie potwierdzają jego zasadności, lecz wręcz przeciwnie – sugerują, że to właśnie odpowiednio wysoka zawartość tłuszczów w diecie może zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych. Jak stwierdzono, dla uzyskania skutecznego opróżniania pęcherzyka żółciowego niezbędna jest progowa ilość tłuszczu wynosząca 10 g7.
Dieta niskotłuszczowa może prowadzić do zaadaptowania się pęcherzyka żółciowego do niepełnego opróżniania, a to z kolei może sprzyjać powstawaniu w nim szlamu, złogów i kamieni żółciowych. Udowodniono, że u osób otyłych podczas szybkiego spadku wagi (będącego czynnikiem ryzyka w kamicy) dieta o stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczów może zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych dzięki zapewnieniu odpowiedniego opróżniania pęcherzyka żółciowego8.
W badaniach stwierdzono też, że to niska frakcja wyrzutowa pęcherzyka żółciowego jest najbardziej znaczącym czynnikiem związanym z powstawaniem kamieni i szlamu żółciowego u kobiet ciężarnych9. Ryzyko rozwoju kamicy żółciowej podczas ciąży rośnie też w wyniku wysokiego spożycia węglowodanów, a szczególnie fruktozy10.
Poza cukrem i rafinowanymi węglowodanami unikać należy niezdrowych tłuszczów, takich jak oleje uwodornione i tłuszcze trans11. Bardzo szkodliwe są potrawy smażone na olejach roślinnych, gdyż oleje te, podlegające utlenianiu podczas podgrzewania (zwłaszcza wielokrotnego), mogą przy dłuższym spożyciu upośledzać funkcjonowanie wątroby i niszczyć jej strukturę w wyniku stresu oksydacyjnego i akumulacji tłuszczu12. Należy też unikać wszelkich produktów mogących wyzwalać alergie, ponieważ w wielu przypadkach cholestaza może mieć podłoże autoimmunologiczne i np. pierwotne zapalenie dróg żółciowych (PBC i PSC) często współwystępuje z celiakią. Te zalecenia w praktyce oznaczają całkowitą rezygnację z produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów, przetworzonych wędlin, chipsów, słodyczy, przemysłowego pieczywa oraz olejów roślinnych.
Przewlekła cholestaza może prowadzić do niedostatecznego wchłaniania tłuszczów i niezbędnych mikroskładników odżywczych, takich jak rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Ich poziom należy monitorować i w miarę potrzeby suplementować. Należy jednak pamiętać, że w przypadku witaminy A nadmierna suplementacja może działać toksycznie na wątrobę, a także sprzyjać złamaniom kości.
Hiperbilirubinemia, czyli podwyższony poziom bilirubiny, może obniżać aktywność osteoblastów, prowadząc do ograniczenia procesów budowy kości i zwiększenia ich resorpcji (czyli wchłaniania i zaniku). Z tego powodu osobom zagrożonym cholestazą zaleca się monitorowanie poziomu wapnia i witaminy D w surowicy krwi. Zachowaniu odpowiedniej masy kostnej sprzyjają ćwiczenia z obciążeniem, unikanie palenia i alkoholu oraz dieta bogata w wapń i witaminę D.
Witaminy i minerały
Badania potwierdzają, że wyższy poziom witaminy E w organizmie może chronić przed tworzeniem się kamieni żółciowych13. Regularna suplementacja witaminy C również może obniżać ryzyko ich powstawania14. Ma ona też działanie chroniące wątrobę przed uszkodzeniami, przede wszystkim dzięki swym własnościom przeciwutleniającym.
Z obniżeniem ryzyka powstawania kamieni żółciowych powiązano również odpowiednio wysoki poziom magnezu15. Niedobór magnezu wiązany jest szeroko z chorobami wątroby i może sprzyjać ich postępowi w wyniku zaburzeń funkcjonowania mitochondriów, uszkodzeń oksydacyjnych, zaburzeń metabolizmu, oraz nasilenia stanów zapalnych.
Suplementacja tego pierwiastka może poprawiać funkcjonowanie wątroby w pewnych schorzeniach16. Z częstszym występowaniem kamieni żółciowych powiązano wysoki poziom homocysteiny w osoczu krwi17. Skutecznym sposobem obniżenia tego poziomu jest zadbanie o prawidłowy poziom witamin B12 i B6.

Aktywność fizyczna
Ruch wpływa na funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego, obniżając ryzyko jego chorób i tworzenia się kamieni żółciowych. W prospektywnym badaniu obejmującym ponad 25 000 uczestników obserwowanych przez 14 lat stwierdzono, że najwyższy poziom aktywności fizycznej (odpowiadający 1 godz. treningu dziennie przy pracy siedzącej, 30 minutom treningu przy pracy stojącej lub też oznaczający ciężką pracę fizyczną bez dodatkowych ćwiczeń) obniżał ryzyko objawowej kamicy żółciowej u obu płci o 70%20!
Regularne ćwiczenia fizyczne obniżają poziom insuliny i insulinooporność (stanowiące czynniki ryzyka w kamicy żółciowej), zwiększają wydzielanie cholecystokininy sprzyjającej skurczom pęcherzyka żółciowego i jego lepszemu opróżnianiu, poprawiają kurczliwość mięśni gładkich, pomagają też uniknąć nadwagi.
Aktywność fizyczna ułatwia utrzymanie prawidłowego metabolizmu cholesterolu i zmniejsza jego wydzielanie do żółci, poprawia metabolizm i cyrkulację kwasów żółciowych, wywiera także wpływ na hormony regulujące skład żółci21. Ćwiczenia fizyczne obniżają poziom markerów zapalnych i regulują produkcję cytokin prozapalnych.
Pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jeden, niezbyt oczywisty aspekt ćwiczeń. Otóż mają one dobroczynny wpływ na skład mikrobioty jelitowej, zwiększając jej bogactwo i różnorodność.
Dysbioza, czyli zakłócenie jej równowagi, ma znaczący wpływ nie tylko na występowanie kamicy żółciowej, ale też na liczne zaburzenia predysponujące do tej choroby, takie jak otyłość czy cukrzyca.
Aktywność fizyczna znacząco przyspiesza też pasaż jelitowy, czyli czas przechodzenia trawionego pokarmu przez jelita. Jak udowodnili badacze, dłuższy czas pasażu jelitowego sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych, co potwierdziła analiza danych kobiet o prawidłowej wadze ciała, u których mimo to pojawiły się kamienie żółciowe22.
Suplementy ziołowe
- Karczoch (Cynara cardunculus) Ekstrakt z liści tej rośliny dzięki zawartym w nim flawonolom zwiększa produkcję żółci, co sprzyja detoksykacji wątroby, a jednocześnie ma działanie przeciwcholestatyczne. Działa on też przeciwutleniająco, dzięki czemu chroni wątrobę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi23.
- Ostropest plamisty (Silybum marianum) to jeden z najlepiej zbadanych ziołowych cholagogów, czyli związków ułatwiających przepływ żółci, jest stosowany w medycynie ludowej od prawie 2 tys. lat, a obecnie zaakceptowany także przez medycynę konwencjonalną do leczenia różnego rodzaju ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby.

- Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) tradycyjnie stosowany w leczeniu żółtaczki i innych zaburzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz w celu stymulowania procesów trawiennych. Najsilniejsze działanie w tym zakresie wykazują korzenie rośliny. Ekstrakt z korzeni mniszka podawany doustnie wzmaga przepływ żółci25.
- Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) zawiera wiele związków oddziałujących na wątrobę za pośrednictwem różnych ścieżek i pomaga w jej stanach zapalnych, niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby, wspomaga metabolizm lipidów w wątrobie i łagodzi jej toksyczne uszkodzenia. Działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie, obniżając poziom prozapalnych cytokin IL-6 i TNF-α. Może kompensować uszkodzenia hepatocytów przez kwasy żółciowe i stymulować regenerację wątroby. Ułatwia też uwalnianie kwasów żółciowych do kanalików wewnątrzwątrobowych26.
Sięgnij po kwercetynę
Ten flawonoid roślinny, oddziałując na białko przeciwapoptotyczne, zapobiega uszkodzeniom wątroby na skutek cholestazy, łagodzi objawy kliniczne i poprawia obraz histologiczny, co potwierdzono w badaniach na zwierzętach. Zmniejsza też stres oksydacyjny, tłumi stany zapalne i zmniejsza włóknienie tkanek. Kwercetyna może przynosić korzyści w przypadku uszkodzeń wątroby spowodowanych działaniem toksyn, a także marskością27.
Akupunktura
Ta tradycyjna chińska metoda leczenia poprzez oddziaływanie na ścieżki neurologiczne skutecznie łagodzi dolegliwości spowodowane dyskinezą dróg żółciowych, czyli zaburzeniami ich motoryki i kurczliwości28. Badania (choć jeszcze nieliczne) donoszą o skuteczności akupunktury w usuwaniu kamieni żółciowych poprzez nasilanie skurczów pęcherzyka żółciowego29. Korzystne efekty zaobserwowano także przy zastosowaniu elektroakupunktury o zmiennej częstotliwości w leczeniu kamicy żółciowej30.
- Hepatol Commun. 2017 Sep 11;1(8):726-735
- Environ Int. 2020 Mar;136:105422
- Chem Res Toxicol. 2019 July 15; 32(7): 1327–1334
- Scand J Gastroenterol. 1994 Feb;29(2):178-81
- Int J Surg. 2023 May 1;109(5):1420-1429
- Clin Res Hepatol Gastroenterol. 2024 Aug;48(7):102370
- Aliment Pharmacol Ther. 2000 May;14 Suppl 2:51-3
- Int J Obes Relat Metab Disord. 1998 Jun;22(6):592-600
- J Gastroenterol Hepatol. 2006 Jul;21(7):1150-3
- J Clin Gastroenterol. 2013 Sep;47(8):700-5
- Arch Intern Med. 2005;165(9):1011- 1015
- Lipids Health Dis 19, 69 (2020)
- Nutrients. 2018 Jan 27;10(2):133
- BMC Gastroenterol. 2009 Oct 8;9:74
- Lipids Health Dis 23, 82 (2024)
- Ann Transl Med. 2019 Oct;7(20):578
- Korean J Fam Pract 2015; 5(Suppl 3): S309-S314
- JMSR. 2018 jan-mar;2(1):3-14
- JAMA. 1999;281(22):2106-2112
- Eur J Gastroenterol Hepatol. 2010; 22: 983-8.
- Front. Med. 11:1485097
- Lancet. 1993 Jan 2;341(8836):8-10
- Phytomedicine Vol. 4 (4), pp. 369- 378, 1997
- Curr Med Chem. 2006;13(9):1055-74
- IJRAP 2011,2(4) 1073-1078
- Pharmaceuticals 2023, 16, 887
- J Nutr Biochem. 2014 Nov;25(11):1183-1195
- J Gstro Hepato. V9(3): 1-7
- J Tradit Chin Med. 2006 Sep;26(3):167-9
- Zhongguo Zhen Jiu. 2006 Nov;26(11):772-4