Jak pasożyty mogą znaleźć się w mózgu?
Pasożyty to organizmy, które zagnieżdżają się w innym organizmie i zaczynają się nim żywić. Kiedy człowiek staje się żywicielem pasożytów, jest to niebezpieczne dla jego zdrowia, zwłaszcza jeśli pasożyty zagnieżdżą się w mózgu. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi rzadko.
A jak to się dzieje? Pasożyty w mózgu mogą zagnieździć się na skutek stałego kontaktu z nieleczonymi zwierzętami. Narażeni są przykładowo pracownicy i wolontariusze schronisk dla zwierząt. Niebezpieczny jest także kontakt ze skażoną glebą lub z zanieczyszczonymi owocami i warzywami.
Pasożyty mogą być przenoszone przez ptaki i zostawiane w glebie, w grupie ryzyka są więc pracownicy parków. Ale kontakt z glebą, a dalej z zanieczyszczonymi owocami i warzywami mają również rolnicy, którzy tym samym także są objęci ryzykiem zakażenia. Pasożyty w mózgu mogą pojawić się ponadto na skutek kontaktu z wodą skażoną pierwotniakami, ryzykowny może też okazać się pobyt w niektórych z ciepłych krajów.
Jakie choroby mogą wywoływać pasożyty w mózgu?
Choroby wywołane przez pasożyty w mózgu zależne są głównie od tego, jakiego rodzaju są to organizmy. Najbardziej znana jest toksoplazmoza wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Toksoplazmoza ma podobne podłoże jak toksokaroza – za obie choroby odpowiadają zwierzęce pasożyty, które dostały się do ludzkiego organizmu. Nicienie z rodzaju toxocara żyją w wątrobie lub płucach, w oczach – a bywa, że w mózgu.
Jeśli larwy te pasożytują w mózgu, wywołują bóle głowy i doprowadzają do napadów padaczkowych. W mózgu zagnieździć się mogą również larwy tasiemca. Wywołują one drgawki padaczkopodobne, silne migreny, problemy z utrzymaniem równowagi oraz poważne zaburzenia w koncentracji.
Z kolei pierwotniak Neagleria fowlerii, wywołuje negleriozę, czyli infekcję, która doprowadza do ostrego pierwotnego zapalenia mózgu (PAM) i w efekcie do śmierci. Na tę chorobę nie ma lekarstwa, a objawia się ona nasilającymi się w ciągu kilku dni halucynacjami, zaburzeniami funkcjonowania, nadmiernym pobudzeniem ruchowym i wreszcie utratą kontaktu z otoczeniem.
Badania pokazują ponadto, że pasożyty w mózgu mogą wywoływać nawet choroby psychiczne, a na pewno obecność organizmów obcych w mózgu potrafi dawać objawy, które choroby psychiczne przypominają.
Wykrycie pasożytów w mózgu – najczęstsze objawy
- bardzo silne bóle głowy, nawracające migreny,
- osłabienie, pulsujący ucisk w skroniach,
- wysokie gorączki i stany zapalne,
- zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, problemy z koncentracją,
- trudności z utrzymaniem równowagi, trudności w chodzeniu,
- napady padaczkowe lub padaczkopodobne,
- neurozy, stany depresyjne,
- symptomy przypominające schizofrenię.
Są to objawy świadczące o tym, że możemy mieć pasożyty w mózgu.
Jak wykryć pasożyty w mózgu?
Jeśli masz objawy z listy powyżej lub jesteś w grupie ryzyka, warto, żebyś się zbadał. Najczęściej polecaną metodą do sprawdzenia obecności pasożytów w mózgu jest biorezonans magnetyczny. Oprócz tego, że biorezonans może pomóc w diagnozie, sprawdzić się też może jako metoda leczenia. Ale czy biorezonans to jedyna metoda?
Jak usunąć pasożyty z mózgu?
Na szczęście obecności pasożytów w organizmie można zapobiegać. Wiele roślin i owoców ma właściwości tzw. przeciwrobacze. Istnieje ponadto wiele metod farmakologicznych, by pozbyć się niechcianych lokatorów. Lekarz, który stwierdzi zakażenie, doradzi również sposób na usunięcie pasożyta z mózgu i przepisze odpowiednie leki.
- Borkowski K., Świtaj K., Olszyńska-Krowicka M., Grabska K., Pasożyty ośrodkowego układu nerwowego, PoDyplomie.pl [dostęp: 22 grudnia 2020], https://podyplomie.pl/neurologia/19035,pasozyty-osrodkowego-ukladu-nerwowego.
- Department of Environmental Conservation, Brain Worm, dec.ny.gov [dostęp: 22 grudnia 2020], https://www.dec.ny.gov/animals/72211.html.
- Duszczyk E., Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL, 2014.
- Encyklopedia pasożytów, Pasożyty mózgu, pasożyty,org.pl [dostęp: 22 grydnia 2020], https://pasozyty.org.pl/mozg.php.
- Greenlee J. E., Parasitic Brain Infections, MSD MANUAL Consumer Version [dostęp: 22 grudnia 2020], https://www.msdmanuals.com/home/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders/brain-infections/parasitic-brain-infections.
- Healthline, What Is Bioresonance and Does It Work?, Healtline.com [dostęp: 21 grudnia 2020], https://www.healthline.com/health/bioresonance.
- Thomas B., Meet the Parasites That Control Human Brains. Toxoplasma, brain-infecting amoebas, rabies and more, DiscoverMagazine.com [dostęp: 22 grudnia 2020], https://www.discovermagazine.com/planet-earth/meet-the-parasites-that-control-human-brains.