Choroby przyzębia lub choroby dziąseł pojawiają się, gdy bakterie z płytki nazębnej (to ta kleista, bezbarwna warstwa, która ciągle tworzy się na Twoich zębach) wywołują infekcję i stan zapalny dziąseł.
Najłagodniejszą postacią choroby dziąseł jest zapalenie dziąseł, które zazwyczaj powoduje niewielki dyskomfort lub nie daje żadnych objawów. Jednak nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, które atakuje zarówno tkanki miękkie, jak i kości, w których osadzone są zęby.
Oznakami zapalenia dziąseł są opuchlizna i zaczerwienienie dziąseł oraz krwawienie po szczotkowaniu zębów lub czyszczeniu ich nicią dentystyczną. Objawy zapalenia przyzębia obejmują nieświeży oddech, niemiły posmak w ustach, obniżoną linię dziąseł, nadwrażliwość i obluzowanie zębów, ropnie i wypadnie zębów.
W celu zapobieżenia lub cofnięcia choroby dziąseł, oprócz codziennego szczotkowania, czyszczenia nicią i regularnego odwiedzania dentysty, możesz wypróbować opisane przez nas poniżej naturalne leki.
Koenzym Q10 kontra choroby dziąseł
Ten związek chemiczny o charakterze witaminy, znajdowany w niemal każdej komórce ciała, wydaje się mieć związek z chorobą dziąseł. Badania sugerują, że do 96% ludzi cierpiących na chorobę dziąseł może mieć zbyt niski poziom koenzymu Q10, i że suplementacja nim może pomóc w cofnięciu się schorzenia.
W badaniu przedstawionym przez naukowców z Uniwersytetu w Nihon na 63. spotkaniu Japońskiego Towarzystwa Badań nad Witaminami (Vitamin Society of Japan), które odbyło się w Hiroshimie, pacjentom z chorobą dziąseł (łagodną lub umiarkowanie zaawansowaną) przez 2 miesiące podawano ubichinol (150 mg dziennie) - aktywną postać koenzymu Q10 lub placebo.
Pod koniec badania w grupie uczestników stosujących ubichinol zanotowano istotną statystycznie poprawę dotyczącą ilości płytki nazębnej znajdującej się na ich zębach i krwawienia dziąseł.
W innym badaniu stosowanie koenzymu Q10 w niższej dawce (50 mg dziennie) przez krótszy czas dało podobne wyniki1.
Sugerowane dawkowanie: 50 mg dziennie.
Witamina C pomoże na choroby dziąseł
Zgodnie z wynikami pewnego badania osoby cierpiące na zapalenie przyzębia mają prawdopodobnie niski poziom witaminy C we krwi. Gdy osobom z tym schorzeniem, zazwyczaj spożywającym 20-35 mg dziennie witaminy C, podwyższono jej dawkę do 70 mg na dzień, stan zdrowia ich dziąseł uległ poprawie w zaledwie 6 tygodni.
Sugerowane dawkowanie: 1 g dziennie.
Naukowcy z Harvardu odkryli, że wyższe spożycie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) - kwasu tłuszczowego z rodziny omega-3 i, w mniejszym stopniu kwasu eikozapentaenowego (EPA) korelowały z niższą zachorowalnością na zapalenia przyzębia.
Kwasy omega-3 i choroba dziąseł
Kwasy omega-3 to dobrze znane kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym, naturalnie występujące w tłustych rybach, takich jak łosoś, sardynki i makrele, warto wypróbować w leczeniu chorób dziąseł. Naukowcy z Harvardu odkryli, że wyższe spożycie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) - kwasu tłuszczowego z rodziny omega-3 i, w mniejszym stopniu kwasu eikozapentaenowego (EPA) korelowały z niższą zachorowalnością na zapalenia przyzębia w badaniu przeprowadzonym na ponad 9 tys dorosłych w Stanach Zjednoczonych.
Zielona herbata pomoże dziąsłom
Jak wynika z przeglądu wielu badań, katechiny występujące w zielonej herbacie (Camellia sinensis) korzystnie wpływają na dziąsła i źle na bytujące w jamie ustnej bakterie. W badaniu nad chorobą dziąseł przeprowadzonym na szczurach środek do czyszczenia zębów zawierający katechiny z zielonej herbaty znacząco zmniejszał stan zapalny dziąseł, chociaż wyniki tych badań mogą nie mieć zastosowania u ludzi.
Misvak (Salvadora persica) zapobiega zapaleniu dziąseł
Gałązki i korzenie drzewa arakowego (znane jako "miswak" lub "patyczek do żucia") przez stulecia stosowano w Afryce północnej jako naturalny sposób czyszczenia zębów i dziąseł. W przeprowadzonym niedawno badaniu stwierdzono, że izotiocyjanian benzylu, główny składnik korzeni tego krzewu, skutecznie zwalcza bakterie odpowiedzialne za choroby dziąseł. Autorzy innego badania doszli do wniosku, że stosowanie "miswaku" co najmniej równie skutecznie zmniejsza płytkę nazębną i zapobiega zapaleniu dziąseł, co tradycyjne szczotkowanie zębów.
Jeśli nie masz ochoty na żucie patyczka, możesz zamiast tego wypróbować pastę do zębów zawierającą S. persica.
Propolis leczy wiele problemów z dziąsłami
Propolis - kleista substancja wytwarzana przez pszczoły z żywic roślinnych - jest szansą na leczenie wielu problemów stomatologicznych - od płytki nazębnej i ubytków po choroby przyzębia i owrzodzenia jamy ustnej.
W niewielkim, wstępnym badaniu stosowanie dwa razy dziennie przez 90 dni płynu do płukania ust zawierającego 5% brazylijskiego zielonego propolisu znacząco zmniejszało płytkę nazębną i zapalenie dziąseł.
Bibliografia
- J Clin Gastroenterol, 2007; 41:799–809
- Altern Med Rev, 2003; 8:247–83
- S Afr Med J, 1995; 85: 1176–9
- Digestion, 1989; 44: 217–21
- Gut, 1997; 40: 754–60
- Lancet, 1999; 354: 635–9
- Drugs, 2006; 66: 1371–87
- Wien Med Wochenschr, 2002;152: 373–8
- Eur J Med Res, 1997; 2: 37–43
- Carcinogenesis, 2008; 29:1799–806; J Ethnopharmacol,2008; 118: 367–72; Aliment Pharmacol Ther, 2002; 16:197–205
- Aliment Pharmacol Ther, 2004;19: 739–47
- Scand J Gastroenterol, 2002;37: 444–9
- Am J Gastroenterol, 2008; 103:1460–9