Niedobór insuliny zagraża sercu, oczom i nerkom

Wszystko, co zjemy, organizm przetwarza w glukozę. To ona daje energię do życia, krew transportuje ją do tkanek. Jest to możliwe dzięki insulinie, czyli hormonowi produkowanemu przez trzustkę. Dba ona nie tylko o to, by glukoza przedostała się z przewodu pokarmowego do krwi, ale też aby było jej dokładnie tyle, ile trzeba. Gdy insuliny jest za mało, glukoza krąży we krwi, zamiast odżywiać poszczególne narządy. Krew robi się za słodka. A to niszczy nerki, serce i oczy.

05 wrzesień 2024
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Ryzyko zawału i udaru

Statystyki alarmują, że diabetycy są 5 razy bardziej narażeni na ryzyko ataku serca i udaru mózgu. Nadmiar cukru we krwi powoduje, że naczynia krwionośne odpowiedzialne za ukrwienie serca robią się za wąskie i krew z trudem do niego dopływa.

Jeśli naczynia te zostaną całkowicie zablokowane, wówczas następuje zawał. Kiedy wyobrazimy sobie naczynie wieńcowe w sercu zdrowej osoby jako plastikową, gładką i śliską w środku rurkę, to u cukrzyka wygląda ona zupełnie inaczej. Nadmiar cukru sprawił, że naczynie przypomina żeliwną, pordzewiałą w środku rurę.

Dzieje się tak, bo śródbłonek, który wyściela je od środka, nie potrafi poradzić sobie z zalewem glukozy, która wnika do jego komórek – pęka, ulega zniszczeniu, a w tych miejscach zaczyna osadzać się krew. Powstają zakrzepy. Gdy któryś z nich ruszy, dochodzi do zawału serca albo udaru mózgu.

Niedrożność nerek

Nadmiar cukru we krwi jest niebezpieczny również dla nerek. To narząd, który jest plątaniną bardzo drobnych naczyń. Przepływa nimi krew, z której odfiltrowywane są substancje, jakie powinny zostać wydalone z organizmu wraz z moczem.

Gdy glukoza zalewa drobne naczynia, przestają one prawidłowo pracować. Zapchane cukrem, stają się niedrożne, a wtedy wydzielanie moczu zostaje zaburzone.

Pierwszym sygnałem uszkodzenia nerek przez cukrzycę jest obecność białka w moczu. To dlatego diabetycy powinni co najmniej raz w roku badać mocz. Zaczyna się niewinnie. Najpierw gorzej widzi się rano, potem wszystko wraca do normy. Ale czas działa tu na niekorzyść.

Zawał serca

Choroby oczu - rentinopatia i jaskra

Jeśli cukrzyca zaatakowała naczynia krwionośne siatkówki, z czasem zaczyna się tracić wzrok również w ciągu dnia. Wszystkiemu winna krew, która u chorych na cukrzycę jest gęsta i bardzo lepka. Z trudem przeciska się przez drobniutkie naczynka krwionośne siatkówki, powodując jej stałe niedotlenienie (retinopatia cukrzycowa). W dodatku nadmiar cukru we krwi niszczy komórki, które są odpowiedzialne za utrzymanie właściwego kształtu tych maleńkich naczynek. Stają się one wiotkie i wybrzuszają się.

Czasem organizm broni się przed taką sytuacją i zaczyna tworzyć nowe naczynia krwionośne. Niestety są one bardzo słabe, przez cienkie ścianki do środka oka zaczyna przeciekać krew. Wtedy dochodzi do wylewu krwi do ciała szklistego. Powstaje strupek. Jeśli ma kontakt z siatkówką, może doprowadzić do jej odwarstwienia.

Retinopatia to niejedyna konsekwencja cukrzycy. Wielu chorych dopada jaskra. Nadmiar cukru sprawia, że gałka oczna jest gorzej ukrwiona, następuje zastój płynów, co powoduje wzrost ciśnienia. Jak uchronić się przed kłopotami ze wzrokiem? Poziom zaawansowania choroby można określić, badając dno oka przy rozszerzonej źrenicy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi pozwala ograniczyć ryzyko uszkodzeń wzroku o 70%.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny